У проекті нового Кримінально-процесуального кодексу (КПК) закладено низку революційних норм, зокрема, право адвоката збирати докази.

Про це в коментарі Укрінформу сказав голова підкомітету з питань кримінально-процесуального законодавства парламентського комітету з питань правосуддя Святослав Олійник.

«У новій моделі КПК адвокат є настільки активною фігурою, він може збирати докази, вимагаючи, зокрема, проведення таких слідчих дій, як обшуки і вилучення інформації», - сказав Олійник.

За його словами, збір доказів обома сторонами є революцією у кримінальному процесі. Депутат підкреслив, що сьогодні процесом керує прокурор, і «адвокат може у кращому випадку давати інтерв'ю на сходинках слідчого ізолятора». «У новому ж пропонується зовсім інша модель кримінального процесу, базовим принципом якої є змагальність, і вона передбачає рівність процесуальних прав прокурора і адвоката», - зазначив Олійник.

Він зауважив, що однією із новацій нового КПК є введення посади слідчого-судді. «Слідчий-суддя обирається суддями суду, в якому він працює. На нього законом покладено обов'язок почати негайні юридичні процедури, коли незалежно від джерел до нього надходить інформація, що будь-яка особа на території, де він працює, незаконно позбавлена волі», - розповів Олійник.

Нардеп підкреслив, що, часто зустрічаються випадки свавілля правоохоронних органів, коли людину можуть забрати в міліцію або викликати до слідчого, а потім затримати з порушенням процедури. «За новим кодексом це неможливо буде зробити без слідчого-судді. А у випадку, якщо таке затримання відбувалося з порушеннями, обов'язком слідчого-судді є звільнити цю людину», - зазначив він.

Олійник зазначив, що в новому КПК передбачено зміни в питаннях використання запобіжних засобів. «Є близько дев'яти заходів попереджувального впливу, серед яких арешт є останнім із них і його не можна застосовувати до тих пір, поки не застосували інші. Це застава, домашній арешт, контрольоване переміщення, особисте поручительство. Всі ці заходи спочатку будуть застосовуватися до людей, які не несуть серйозної суспільної небезпеки», - сказав депутат. Він підкреслив, що такі новації сприятимуть тому, що в СІЗО сидітиме менше людей, які не скоїли особливо тяжких злочинів.

«Я не прихильник чинної влади, я не поділяю багато чого, що вона робить, але цей кодекс я дуже високо оцінюю як фахівець у цій сфері. Цей кодекс пронизаний принципами гуманізму», - підсумував народний депутат.

Як повідомлялося, Президент України Віктор Янукович у четвер, 12 січня, направив на розгляд до Верховної Ради проект нового Кримінально-процесуального кодексу.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

637