- Андрію Володимировичу, Президент України Віктор Янукович доручив оптимізувати діяльність податкового відомства. Голова Державної податкової служби (ДПС) України Олександр Клименко заявив, що податкова служба повинна розуміти ідеологію бізнесу, бути його партнером і, насамперед, розробляти сервісні послуги, що допомагають більш прозоро декларувати доходи та сплачувати податки. Скажіть, скільки часу буде потрібно, щоб втілити в життя все задумане?
- Що стосується сервісних послуг, то це дійсно важливо. Для платника повинно бути зручним спілкування з податковою службою, а отримання необхідної йому інформації досить простим і доступним. Ненормально, коли в ХХІ столітті в податкових інспекціях люди стоять у чергах, щоб здати звітність. Підприємець повинен творити, випускаючи корисну продукцію, надаючи послуги. Простіше кажучи, - заробляти гроші, а не гаяти час у чергах.
Йде системна оптимізація роботи податкової служби, де спеціальні аналітичні підрозділи визначають галузі економіки, які найбільш уражені криміногенними процесами.
У той же час ми прагнемо звести до мінімуму спілкування з сумлінними платниками податків. Це досягається за рахунок активного використання інформаційних та інших ресурсів служби, а також координації роботи всіх підрозділів податкової служби з метою злагодженого підходу до питання вибору об'єкта перевірки. Проведено відповідний аналіз сучасних способів і методів здійснення податкових злочинів і змінено акценти в роботі податкової міліції.
- Податкова міліція відмовилася від практики виявлення дрібних порушень та перевірок підприємств з незначним валових оборотом. У 2011 році, в порівнянні з аналогічним періодом попереднього, загальну кількість перевірок було скорочено удвічі. За основу організації діяльності податкової міліції було взято комплексне аналітичне відпрацювання інформації про злочини міжрегіонального характеру, що призводять до втрат бюджету у десятки мільйонів гривень. Ми робимо все, щоб максимально не турбувати легальний і прозорий бізнес.
Особлива увага сьогодні приділяється заходам щодо структурної реорганізації податкової міліції всіх рівнів. Уже на 20% скорочено чисельність центрального апарату та апаратів регіональних управлінь. На регіональному рівні проводяться структурні заходи з укрупнення та концентрації підрозділів податкової міліції у фінансово-промислових регіонах з найбільшим сегментом тіньової економіки. Кількість районних та міських підрозділів податкової міліції буде зменшено в 1,5 рази.
Крім того, нами створюються великі міжрегіональні аналітичні центри, удосконалюються обладнання та оснащення податкової міліції, що зводить безпосередній контакт з платником до мінімуму.
Також у структурі податкової міліції створені спеціальні підрозділи з протидії злочинам у сфері високих технологій.
Проведені заходи позитивно вплинули на роботу податкової міліції. Так тільки по закінчених слідчими податкової міліції кримінальних справах за 2011 рік відшкодовано до бюджету майже 0,5 млрд. грн. завданого злочинами збитку, що на 20% більше збитку, відшкодованого до бюджету протягом 2009 і 2010 років разом узятих.
- А на які недоліки податкового законодавства найчастіше скаржаться платники податків?
- Ми вже рік працюємо за новим Податковим кодексом. Я з упевненістю кажу: він прогресивний. Дійсно, деякі проблеми були, і законодавець вносить зміни в деякі норми. Кодекс удосконалюватиметься, і всі спірні питання відпадуть самі собою.
Наше ж завдання як структурного підрозділу органу виконавчої влади - контроль за дотриманням податкового законодавства, та притягнення до відповідальності правопорушників.
- Давайте ще зупинимося на добросовісних і не дуже платниках податків. Кажуть, податки у нас платять бідні, багаті ж - наймають штат професіоналів, який за пристойні зарплати допомагає їм «уникати» оподаткування...
- Це один з існуючих міфів, які активно підтримуються, в тому числі і ЗМІ. Податки у нас платять всі однаково згідно з чинним законодавством, яке визначає ставки, терміни сплати і т.д. Якщо керуватися цифрами статистики, то зрозуміло, що основні надходження до бюджету йдуть від великих підприємств. Торік до держбюджету від великих платників податків надійшло понад 128 млрд. грн., або - 67% усіх надходжень.
Великому бізнесу дійсно вдається мінімізувати податки, використовуючи прогалини в законодавстві - факти ухилення є. Але там, де це є, ми вносимо відповідні пропозиції про зміну законодавчих актів.
Там же, де є факти незаконної мінімізації у вигляді умисного ухилення від сплати податків, це сфера роботи податкової міліції. Торік нами виявлено більше двох тисяч фактів ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. А це понад 2,3 млн. грн. для кожного випадку. Зрозуміло, що ухилитися на таку суму дрібний підприємець не може. Отже, щоб зрозуміти, який - дрібний чи великий - бізнес потрапляє в поле зору податкової міліції, потрібно, насамперед, бачити його обсяги.
Слідчими податкової міліції передано до суду 1,3 тис. кримінальних справ, з яких 14 - щодо осіб, які скоїли злочини у складі організованих злочинних груп.
У розвинених країнах приділяється багато уваги сплаті податків якраз фізичними особами. У США, наприклад, сума доходу до бюджету від фізосіб становить 42%. Робота з контролю за повнотою сплати податків фізичними особами - один із пріоритетних напрямів діяльності податкової служби.
- В Україні давно і багато говорять про необхідність викорінити такі явища як чорні зарплати і тіньові робочі місця. Як це зробити?
- Проводиться багато роботи, спрямованої на виведення зарплат з тіні. Але особисто я вважаю, що насамперед потрібно, щоб змінилася психологія тих, хто цю зарплату отримує. Виведення зарплат з тіні - це стабільні надходження до Пенсійного фонду.
Зарплати в населення маленькі. Складно звинувачувати людину в тому, що вона хоче отримувати трохи більше, не думаючи про майбутню пенсію. Людина повинна усвідомлювати, що майбутнє залежить від неї самої. Тут потрібні заходи неадміністративного плану, спрямовані на те, щоб подолати цю проблему.
- Не люблять люди податківців...
- На жаль, така психологія більшості людей. От скажіть, хто зрадіє, почувши: «До вас прийшли з санепідемстанції», «До вас прийшли з міліції», «До вас прийшли з податкової» або якогось іншого контролюючого органу?
Але ми намагаємося переламати цю психологію, роблячи все можливе для спрощення спілкування платників податків з податковими органами.
Наприклад, нами пропонується ввести метод «горизонтального моніторингу», який дозволяє податковій службі своєчасно відреагувати й зупинити вчинення платником податків ризикових операцій, які можуть привести до порушення податкового законодавства та зменшення обсягу сплачуваних до бюджету податків.
У податковій службі діє цілодобова інформаційна служба, яка надасть вичерпну відповідь на питання щодо оподаткування.
З ініціативи податкової служби законодавці доповнили статтю 212 Кримінального кодексу України («Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів») частиною 4, яка передбачає звільнення особи від кримінальної відповідальності, у разі сплати всіх податків і відшкодування завданих збитків (фінансові санкції, пеня).
- Багато експертів стверджують, що Бюджет-2012 головним чином планується наповнювати за рахунок збільшення податків для простих людей, що може ще сильніше відвести економіку в «тінь».
Підтвердженням нашої позитивної роботи є показники 2011 року: забезпечено збір ПДВ в сумі 76,1 млрд. грн., що на 42% більше торішнього показника.
- З приходом кризи у деяких країнах ЄС податкова служба дуже активізувалася. Зокрема, в Греції влаштовували цілі облави на багатіїв, будь-якими способами пробиралися до них на вілли і яхти, знімали угіддя з вертольотів, отримували дані про реальні витрати, відповідно - про доходи, і примушували платити податки. Ви не думали піти подібним шляхом?
- У Європі громадяни більш законослухняні. 95% людей там навіть не задаються питанням, платити їм податки чи ні. Відомих громадян там публічно притягують до відповідальності, напевно, для науки тим 5%, хто сумнівається.
У нас тих, хто сумнівається в необхідності добровільно платити податки, набагато більше. На жаль, у наших громадян немає переконання, що несплата податків - це погано. Люди у нас купують фіктивну документацію, не бажаючи до кінця усвідомлювати, що це злочин. Адже «придбати документи» - це означає «підробити документи», пов'язані зі звітністю, формуванням витратної частини свого бізнесу.
Нам як фіскальному органу, звичайно, хотілося б мати додаткові інструменти. В Україні оцінка доходів за непрямими ознаками доходів (витрат) поки не проводиться. Знову ж таки, немає впевненості, що її впровадження буде сприйнято суспільством. Населення може витлумачити це як посилення податкового тиску.
Хочу підкреслити: податкова міліція ДПС України - не інструмент для залякування, хоча в суспільстві такий міф підтримується.
У нас, звичайно, є силові функції. Але, повірте, ми багато чого робимо, щоб їх обмежити. Порядок застосування спецпідрозділів у нас дуже складний! Їх залучають лише в дуже серйозних ситуаціях. І коли постійно говорять, що податкова регулярно влаштовує «маски-шоу», то мене це, як мінімум, дивує. Це не відповідає дійсності. У нас достатньо інших дієвих інструментів, що дозволяють працювати без зайвого шуму. Наприклад, одна з фінансово-промислових груп після пред'явлення їй претензій з нашого боку добровільно сплатила заборгованість до держбюджету на суму 700 млн. грн. Багато це чи мало? Я вважаю, що досить багато.
- Думаю, багатьом цікаво буде дізнатися, як у них домагалися таких результатів. Там у 2009 році у складі Мінфіну було створено фінансову поліцію. Її назвали «слідчою службою», як говорили самі грузини, для того, щоб уникнути слова «поліція».
Так от, коли ми спілкувалися з керівництвом слідчої служби, то представники Грузії казали: «У нас немає контрабанди». На запитання, як це вдалося зробити, відповідь була такою: всіх продавців контрабандної продукції, аж до тих, хто торгував на вулиці (наприклад, «сигаретчиць»), посадили у в'язницю. Все. Торгувати контрабандою нікому.
У Грузії за такі злочини одночасно сидить 500 осіб. У нас же на сьогоднішній день по всіх злочинах, які розслідуються податковою міліцією, заарештовано 29 осіб. Так потрібен нам досвід Грузії? Нехай вирішує населення. Я, наприклад, не прихильник цього.
Розумієте, коли говорять про досвід Грузії та Європи, озвучують лише приємні моменти.
- Не секрет, що серед власників офшорних рахунків багато публічних людей, в тому числі і політиків, а самі ці рахунки використовуються, щоб сховатися від податків. Скажіть, чому немає гучних судових розглядів і арештів? Чи можна вивести ці гроші з тіні?
- Регулювання взаємодії суб'єктів підприємницької діяльності з офшорами, все-таки лежить у площині законодавця.
Звичайно, є факти використання офшорів для мінімізації податкових зобов'язань. Податкова міліція проводить певну роботу, щоб викорінити цю схему. Це відбувається, наприклад, під час експорту товару, який відправляється на адресу одного нерезидента, а оплата при цьому надходить не в Україну, а через офшорний рахунок. Є й зворотна схема: під час імпорту товару споживач завозить його від офшорних компаній з метою зміни ціни шляхом підробки інвойсів.
Крім того, за допомогою офшорів дійсно заводяться псевдоінвестиції, відбувається відмивання грошей. Щоб викорінити і це явище, нам потрібно пройти певний законодавчий шлях. Ми повинні створювати умови для декларування доходів в Україні, щоб стимулювати заощадження капіталу тут. Для цього потрібна політична стабільність в країні і впевненість у завтрашньому дні. Вірю, що так і буде.
Цього року прихильників використання офшорів очікує сюрприз. Одним із пріоритетних напрямків роботи податкової міліції стане виявлення ухилень від сплати податків при проведенні експортно-імпортних операцій з використанням офшорних компаній.
- Скажіть, а може, варто відомих економічних злочинців таврувати ганьбою, через ЗМІ оприлюднити інформацію, що, наприклад, «Іванов Іван Іванович, який декларує турботу про людей і державу, податки не платить, в офшорах капітали ховає»?..
- Це досить складне питання. Я думаю, що спочатку потрібно довести справу до кінця, а вже тільки потім говорити про неї і її фігурантів. Назвати ж людину злочинцем має право тільки суд.
Ось дивіться, нещодавно ми спільно з МВС РФ ліквідували злочинне угрупування, яке діяло на території України. Воно займалося формуванням незаконного податкового кредиту суб'єктам підприємництва, провело фіктивні операції на суму 2 млрд. 900 млн. грн. Збиток від діяльності цієї групи склав близько 600 млн. грн. Тільки одноразово протягом місяця його послугами скористалися близько 500 підприємств з 22 регіонів України.
Під слідством сьогодні перебувають 20 членів цієї групи, з них четверо - під арештом. Збиток відшкодовано повністю, деяких змусили заплатити в бюджет, решту - анулювати угоди. Організатора злочинного синдикату затримали в Російській Федерації. Наразі проводиться його екстрадиція в Україну. На суді в Єкатеринбурзі він намагався довести, що знаходиться під політичним переслідуванням, оскільки працював у минулому уряді. Але суд визнав його посилання на політичні переслідування у зв'язку зі змінами в керівництві країни непрацездатним, оскільки інкриміновані йому діяння скоєні в період 2010-11 років і носять виключно економічну спрямованість.
Але ми рік мовчали про цю справу. Як думаєте, чому? Головним для нас було вийти на результат - відшкодувати бюджету збитки, притягнути винних до відповідальності. Якби був розголос, можна було зруйнувати все. Не дарма у нас є підрозділ внутрішньої безпеки, до обов'язків якого входить не тільки боротьба з корупційними проявами, а й захист наших співробітників.
- Свого часу в парламенті піднімалося питання про необхідність ліквідації податкової міліції. Автор законопроекту стверджував: Податкова міліція - це репресивний каральний орган, 10 тисяч людей зі зброєю, які щодня мучать бізнес, безпідставно прослуховують, затримують людей, порушують море кримінальних справ. Цей законопроект не був підтриманий. Але хотілося б дізнатися Вашу думку, навіщо потрібна податкова міліція?
- Таке питання на порядку денному виникає тільки тоді, коли комусь з політичних діячів необхідний піар. Одна з тем такого роду спекуляцій - необхідність ліквідації податкової міліції або передачі її в інше відомство.
Система органів Державної податкової служби, у тому числі підрозділів податкової міліції, не дісталася Україні в спадок від радянського періоду. Її було створено і вдосконалено в період Незалежності. Це дозволило отримати Україні структуру, що відповідає світовому рівню.
Сьогодні переважна більшість співробітників, призначених на керівні посади в підрозділи податкової міліції, мають стаж служби 10-15 років. Більшість з них мають дві і більше вищі освіти (юридичну й економічну).
І якщо 15 років тому, коли тільки створювалася податкова служба, до нас приходили люди з МВС, СБУ, інших структур, то зараз така практика обмежена. З гордістю можу сказати, що сьогодні практично всі керівники - вихідці з нашої системи. У період реорганізації, в найближчі місяць-два, ми замінимо ще двох-трьох керівників обласного рівня.
Що стосується зловживань, то по кожному факту, дзвінку на «гарячу лінію» ми проводимо розслідування, і це не формальність. Спокус дійсно багато. Люди, які вирішують питання, пов'язані з величезними сумами грошей, ясна річ, схильні до серйозного психологічного тиску. Ми здатні до самоочищення.
Що стосується того, що дрібний бізнес, нібито, страждає від посиленої уваги податківців, то це не так. Ми категорично заборонили нашим співробітникам «дивитися в цей бік».
Зверніть увагу, вже півроку питання ліквідації податкової міліції не піднімається. Це результат нашого активного спілкування з народними депутатами на предмет роз'яснення їм необхідності існування податкової міліції. Наводилися приклади роботи, озвучувалася статистика.
Думаю, нам вдалося довести, що сьогодні податкова міліція - це невід'ємний орган єдиного організму, ліквідація якого призведе до розбалансування системи органів податкової служби. Це однозначно погіршить стан боротьби зі злочинністю у сфері оподаткування та створить реальну загрозу невиконання бюджету. А це, в свою чергу, негативно вплине як на громадський порядок в країні, так і на стан національної безпеки та оборони держави.
- Ви в Державній податковій службі людина не нова. Скажіть, наскільки впливова і дієва сьогодні ДПСУ і Податкова міліція? Які їхні головні проблеми?
Потрібно чітко розуміти, що приховування доходів від оподаткування є лише зовнішнім проявом більш глибоких криміногенних процесів перерозподілу національного доходу на користь тіньової економіки. У кожній країні податкова служба є важливим органом виконавчої влади.
Основне завдання податкової служби - це наповнення державного бюджету. І велике спасибі Миколі Яновичу Азарову (у 1996-2002 рр. був головою ДПАУ, - Авт.), що він створив таку модель Податкової служби, яка і сьогодні відповідає світовим стандартам, і як у багатьох європейських службах, поєднує контролюючу, фіскальну та правоохоронну функції.
Податкова міліція - це особливий спеціалізований орган, в якому працюють кваліфіковані фахівці, які проводять розшукові, слідчі заходи з метою виявлення та розслідування злочинів. Своїм основним завданням ми бачимо ліквідацію можливостей і бази для тіньових процесів, виведення в легальний оборот тіньової економіки.
Насамперед це протидія незаконному формуванню відшкодування податку на додану вартість (ПДВ). Це найбільш криміналізований податок, причому не тільки в Україні, а й в інших країнах. Наприклад, в Європі щорічні втрати тільки за однією схемою «карусельного» шахрайства з ПДВ становлять 100 мільярдів євро.
У нас, на щастя, таких втрат немає, в цьому є частка заслуги і податкової міліції. Наявність низки інструментів, таких як електронна звітність та додаток до декларацій з ПДВ, дозволяє нам фактично в режимі он-лайн проводити моніторинг операцій, пов'язаних з цим податком. Так що в деяких питаннях ми сильніші від європейських колег.
Ще один важливий аспект - відпрацювання контрагентів конвертаційних центрів, за допомогою яких підприємства реального сектора економіки мінімізують податкові зобов'язання. Ті, хто вирішує скористатися такою схемою, повинні для себе визначити, чи варто це робити. Адже покарання не оминути, і рано чи пізно всі податки, від сплати яких сьогодні вдалося ухилитися, доведеться повернути до держбюджету.
Пріоритетом також є протидія незаконному обігу підакцизних товарів. Працює ціла система контролю над виготовленням і переміщенням спирту та алкогольних напоїв на внутрішньому ринку. Нашими підрозділами виявляються факти незаконного ввезення товарів на митну територію України та ліквідуються схеми (у тому числі і міжрегіональні) їх незаконного обігу.
Також торік ми особливу увагу приділяли попередженню фактів ухилення від сплати податків з використанням процедури прискореного фіктивного банкрутства. Не менш важлива і протидія розкраданню бюджетних коштів, у тому числі під час проведення тендерних закупівель та їх подальшої легалізації.
Як результат, у 2011 році завдяки роботі податкової міліції у взаємодії з іншими підрозділами податкової служби до бюджету в цілому було направлено понад 4,2 млрд. грн., попереджено незаконне відшкодування ПДВ на суму понад 3,4 млрд. грн., з незаконного обігу вилучено товарів на суму близько 954 млн. грн. Виявлено 4,4 тис. злочинів у сфері оподаткування, до суду направлено кримінальних справ щодо 2,6 тис. злочинів.
Проте головне в діяльності податкової міліції - не кількість порушених кримінальних справ, а реальний економічний ефект у вигляді податкових надходжень від задіяних у злочинних схемах підприємств реального сектора економіки.
- Не дублюють функції податкової міліції роботу органів МВС та СБУ?
- Це функції МВС і СБУ в деяких питаннях перегукуються з нашими.
Інші правоохоронні органи не можуть розслідувати наші справи. І це не тому, що вони гірші. Просто специфіка така.
Справи, пов'язані з ухиленням від сплати податків, вимагають знань не тільки кримінально-процесуального законодавства, а й податкового. При цьому обсяг цих справ дуже великий.
Іноді слідчий розслідує одночасно сто справ у рамках однієї. Буває також, що в одній справі працює вся Україна.
- Але ж дублювання функцій може викликати плутанину і конфлікти, можливо, потрібно його прибирати...
- Це питання до законодавця. Якщо ми заглибимося в теорію, то підемо в моделі функціонування правоохоронних органів, на які покладено боротьбу з економічними злочинами.
У світі існує три моделі таких органів, які займаються проблемами зі сплатою податків та шахрайством у цій галузі. В одних країнах, яких більшість, такі інституції перебувають у складі фіскальних органів, податкових, податково-митних служб.
Ця модель працює в Україні, Великобританії, США, Канаді, Нідерландах, Німеччині, Туреччині, Латвії, Естонії, Азербайджані, і т.д... Крім цього, з листопада 2009 року в структурі міністерства фінансів Грузії відновлено слідчу службу, ліквідовану у 2007 році.
Друга модель - коли такі структури є частиною правоохоронних органів. Наприклад, у РФ податкова поліція була ліквідована, а її функції передані в МВС. Але, судячи зі статистики, відгуків колег і експертів, ця модель невдала.
Третя модель - коли такі структури працюють самостійно, підпорядковуються президенту і займаються не тільки економічними, а й корупційними злочинами. Приміром, у Казахстані є таке Агентство.
Насамперед, хочу побажати міцного здоров'я, родинного затишку і благополуччя, здійснення надій на щастя і добро.
Нехай Новий рік і Різдво Христове подарують усім натхнення і нові успіхи, увійдуть в кожен дім щоденним достатком і відвертою світлою радістю.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом