У Верховній Раді України зареєстровано проект закону «Про вищу освіту». Документ був зареєстрований 28 грудня під номером 9655. Про це йдеться на сайті ВР.

Ініціатором законопроекту виступив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

У пояснювальній записці до законопроекту говориться, що головним завданням прийняття цього документа є модернізація законодавства України у сфері вищої освіти для створення більш сприятливих умов для здобуття громадянами вищої освіти, гарантій її якості, відповідності вищої освіти України міжнародним зобов'язанням України.

Проект нової редакції закону, порівняно з чинним, враховує сучасні параметри розвитку вищої освіти. «Так, у законопроекті зазначено, що права вищого навчального закладу, передбачені цим законом, що визначає його автономію, не можуть бути обмежені іншими законами (Стаття 2). Розширення автономії вузів визначено як головний принцип державної політики у сфері вищої освіти», - сказано у записці.

Разом з тим звужена система державних органів, які мають у підпорядкуванні художні та військові навчальні заклади.
Збільшено термін навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра до півтора-двох років, а в аспірантурі за освітньо-науковим рівнем доктора філософії – з трьох до чотирьох років. Встановлено термін навчання у докторантурі за науковим рівнем доктора наук - три роки. У законопроекті знято обмеження щодо форм навчання за освітньо-науковою програмою доктора філософії та наукової програмою доктора наук.

Крім того, визначено типи вищих навчальних закладів - університет, академія, коледж, професійний коледж - та необхідні умови їхнього функціонування, а також вимоги щодо реалізації освітньо-професійних програм різних рівнів.

Ліквідовано рівні акредитації (I-IV) вищих навчальних закладів та введена акредитація вищого навчального закладу за типом.
Також перелік спеціальностей за освітньо-кваліфікаційними рівнями молодшого спеціаліста, бакалавра, магістра, за освітньо-науковим рівнем доктора філософії, науковим рівнем доктора наук передбачено затверджувати Міністерством освіти і науки, молоді та спорту, а не Кабінетом Міністрів України.

У законопроекті визначені принципи роботи органів студентського самоврядування (стаття 37).

Також законодавчо закріплено, що розмір академічної, соціальної стипендії студента не може бути меншим прожиткового мінімуму в розрахунку на одну людину на місяць (стаття 56).

Разом з тим встановлено, що розмір плати за навчання для осіб, які навчаються на платній основі, не може змінюватися протягом терміну укладеного договору (стаття 67).

Крім того, у проекті Закону визначається статус союзу ректорів (директорів) вищих навчальних закладів України, регіональних рад ректорів (директорів) вищих навчальних закладів, асоціацій вищих навчальних закладів, незалежних установ, що контролюють якість освіти, Національної рамки кваліфікацій (стаття 16), базових вузів і кафедр (стаття 54), які раніше законодавчо не регулювалися.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

6246