Зона відчуження Чорнобильської АЕС з 2 грудня знову стала доступною для відвідування всіх бажаючих в ознайомлювальних цілях – набули чинності нові правила перебування в ній.
Відповідний наказ опубліковано у п'ятницю в «Офіційному віснику України».
Як раніше заявляв керівник Державного агентства України з управління зони відчуження Володимир Холоша, мова про туристичні поїздки не йде.
Міністерство надзвичайних ситуацій України у лютому 2011 року затвердило порядок відвідування громадянами України, іноземними делегаціями та іноземцями зони відчуження і зони обов'язкового відселення через туроператорів. Однак за позовом Генпрокуратури Окружний адміністративний суд Києва визнав наказ протиправним, передає «Інтерфакс-Україна».
Тоді МНС розробило новий порядок відвідування зони відчуження з урахуванням зауважень правоохоронних органів, порядок затверджений наказом МНС, узгоджений всіма зацікавленими держструктурами і зареєстрований в Мін'юсті.
Раніше Холоша заявляв, що «туристів у зоні не буде - будуть відвідувачі, а нові правила підготовлені для забезпечення права громадян, «як вітчизняних, так і іноземних, на отримання інформації та на відвідування зони».
Громадяни України мають гарантоване законом право на відвідування зони відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення. У зв'язку з цим відвідування цих територій з ознайомчою метою припинено не буде. При цьому, за словами Холоші, це також стосується іноземних громадян, адже багато чорнобильських проектів фінансується закордонними країнами.
Відповідно до нових правил, для відвідування зони відчуження необхідно подати письмовий запит у Державне агентство з управління зони відчуження за 10 днів до самого відвідування. У запиті повинні бути вказані координати людини, яка бажає відвідати зону відчуження, громадянство, мета і терміни відвідування, характер інформації, яку мають намір отримати під час відвідування зони, а також письмове підтвердження того, що людина не має юридичних протиріч для відвідування зони відчуження.
Потенційним відвідувачам може бути відмовлено у відвідуванні зони в разі: недосягнення 18-річного віку, неповного або недостовірного заповнення письмового запиту, проведення на заявленій території ремонтних, науково-дослідних або інших робіт, несприятливих погодних умов у районі зони відчуження, а також у разі якщо правоохоронні органи нададуть інформацію про причетність осіб, які бажають пройти на територію зони, до терористичної діяльності.
Заявка на відвідування подається за 10 днів, крім того, упорядковано деякі вимоги за маршрутами відвідування; час відвідування обмежена 5 днями.
Місто Прип'ять, як повідомив Холоша, буде закрито для відвідування в дні пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом