Україна позбулася половини наявного обсягу компонентів токсичного ракетного палива «меланж». Про це, як передає кореспондент ForUm'у, на брифінгу заявив заступник міністра оборони України, керівник апарату Володимир Омелянчук.
За його словами, сьогодні у рамках проекту ОБСЄ - Україна в залізничні цистерни для подальшої утилізації до Російської Федерації була завантажена остання партія меланжу, який зберігається під Білою Церквою.
Омелянчук зазначив, що на початку проекту залишки меланжу в Україні налічували 16 тисяч тонн, станом на сьогоднішній день залишилося 8200 тонн меланжу. «Фактично ми пройшли екватор», - сказав він.
Також він підкреслив, що завдяки країнам-донорам ОБСЄ, російській стороні повністю звільнені від небезпечних речовин с.Калинівка (Вінницька область), Ценжева (Івано-Франківська), Радехів (Львівська) і сьогодні буде завантажена у цистерни остання 441 тонна меланжу у Білій Церкві.
«До кінця року ми запланували ще дві операції вивезення небезпечного вантажу. Зокрема, при наявності фінансування зможемо вивести 1700 тонн меланжу. А до початку Євро-2012 до травня місяця планується звільнити базу зберігання під Харковом, тому що у цьому місті проходитимуть футбольні матчі. З серпня по грудень наступного року повністю звільнимо від меланжу одеський регіон», - розповів Омелянчук.
За його словами, утилізація однієї тонни палива дорівнює одній тисячі євро. «Для того, щоб утилізувати весь меланж, який залишився на території України, необхідно 8 млн 200 тис. євро», - заявив чиновник.
Він також повідомив, що звільнену від небезпечного вантажу землю віддадуть селянам, проте перед цим її ретельно обстежать, складуть екологічний паспорт, проведуть заходи щодо знешкодження від відходів і тільки тоді передадуть її органам місцевого самоврядування.
У свою чергу, заступник менеджера проектів ОБСЄ Антон Мартинюк додав, що команда ОБСЄ здійснює моніторинг процесу утилізації меланжу на кожному етапі від навантаження до вивезення. «Весь цикл утилізації займає 25 днів: перевірка обладнання, залізничних цистерн, транспорту, навантаження, транспортування, приймання на заводі, контрольне зважування, утилізація, очищення цистерн і повернення їх в Україну», - розповів він.
За словами Мартинюка, екологія і безпека – основні пріоритети проекту.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом