Приблизно 25% українських сімей готові брати на виховання дітей-сиріт. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, у ході круглого столу на тему «Чому українці бояться всиновлювати дітей?» заявив уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко.

У той же час він підкреслив, що більшість українців бажають усиновляти дітей до п'яти років, у той час як у базі даних дітей, які очікують усиновлення, абсолютна більшість – старші цього віку і всього 7% – до 10 років. Зокрема, Павленко повідомив, що півтори тисячі українських родин очікують права на усиновлення дітей до трьох років. «Потрібно долати страх усиновлення старших дітей», - заявив він.

Крім того, уповноважений Президента з прав дитини повідомив, що, починаючи з 2006 року, українці почали вдвічі більше всиновлювати дітей, ніж іноземці. Він також зазначив, що за останні п'ять років динамічно розвивалися інші форми сімейного влаштування. «Були введені певні фінансові мотивації сімей, які всиновлюють дитину. Починаючи з 2009 року, запроваджено допомогу сім'ї у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину, тобто майже 2 тисячі гривень на дитину, в залежності від її віку. Також батьки-вихователі отримують грошову винагороду на рівні 35% від цієї суми. Фінансова допомога сім'ї, яка взяла дитину на виховання, необхідна», - сказав він і додав, що батьки усиновлених дітей отримують право на 56-денну відпустку після усиновлення, а також надбавку у 10 днів до щорічної відпустки.

Крім того, уповноважений Президента з прав дитини вважає, що в Україні діє оптимальна процедура усиновлення дитини. «Це підтверджує дослідження 2008 року, яке показало, що 80% українців підтримують вимоги надання довідки про зарплату усиновлювачами, копії свідоцтва про шлюб – 68%, висновок про стан здоров'я – 88%, висновок про відсутність психічних відхилень – 94%, стільки ж підтримують довідку про відсутність наркотичної залежності, а довідку про житлово-побутові умови – 89% », - розповів він.

Павленко також заявив, що він вимагатиме від Міносвіти не вказувати в офіційних назвах навчальних закладів стан здоров'я дітей, їхній сімейний стан і соціальне походження.

Крім того, уповноважений Президента з прав дитини виступає за захист житлових та майнових прав сироти, а також за прийняття всіх необхідних заходів щодо збереження біологічної сім'ї.

Павленко також вважає, що необхідно скасувати таємницю усиновлення. «На сьогоднішній день 40% українців вважають, що дитина повинна знати про те, що вона усиновлена, 35% – не підтримують», - сказав він.

У свою чергу, керівник управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Людмила Волинець звернула увагу на те, що «ризик осиротіти на Сході України (2% сиріт) у 4 рази більший, ніж на Заході (0,5%)».

«Найбільше сиріт у Миколаївській області – 2,2% від дитячого населення», - повідомила вона. Волинець також зазначила, що не всі діти-сироти підлягають усиновленню. «Не можна всиновлювати дітей, чиї батьки відбувають покарання у місцях позбавлення волі (до таких належить третина сиріт в Україні), але їх можна брати у прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу», - сказала вона. Волинець уточнила, що усиновленню підлягають діти, у яких померли батьки, або батьки позбавлені права батьківської опіки судом; чиї батьки пропали безвісти; якщо батьки написали заяву, у якій дають згоду на усиновлення іншими людьми.

Голова програми наставництва БФ One Hope Павло Гладченко зазначає, що на шляху усиновлення існує багато бюрократичних перешкод. «Система побудована таким чином, що люди, які працюють в інтернатах, змушені боротися за свої робочі місця, а їхні клієнти – саме діти. Втрачаючи кожну дитину-сироту, інтернат втрачає фінансування», - пояснив він.

Нагадаємо, згідно зі статистикою, в Україні налічується 98 тисяч дітей-сиріт.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

530