25 жовтня 2011 року Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова виступила з доповіддю «Захист прав людини у боротьби з тероризмом» на міжнародної конференції «Притягнення терористів до суду: сприяння досягненню європейських стандартів та обмін передовим досвідом», що відбулася у Києві за спільною ініціативою Ради Європи і Служби безпеки України, участю фахівців та експертів Австрії, Бельгії, Великої Британії, Греції, Німеччини, Польщі, Франції, Хорватії та Швейцарії, а також представників Антитерористичного центру країн СНД.
Як повідомили ForUm’у в прес-службі Омбудсмана, Карпачова зосередила увагу учасників цього форуму на проблемі захисту прав людини під час боротьби з тероризмом, який перетворився на загальнолюдське лихо, що не знає кордонів. Протистояти його реальній загрозі можна лише об’єднаними зусиллями. Карпачова зазначила, що неприпустимо порушувати права людини під час боротьби з тероризмом. Протягом останніх 10 років виникла необхідність встановлення суворого міжнародного контролю за дотриманням легітимної спрямованості протидії тероризму та запобігання подвійним стандартам у боротьбі з ним.
Міжнародна практика свідчить: на жаль, методи протидії тероризму часто призводять до брутальних порушень прав людини. Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммарберг у заяві від 5 вересня 2011 року констатував: розгортання Сполученими Штатами Америки та антитерористичною коаліцією «глобальної війни з тероризмом» після терористичних атак 11 вересня 2001 року дозволило скоїти в рамках таємних операцій численні злочини, відповідальність за які покладається і на європейські держави. Назви в’язниць «Гуантанамо» й «Абу-Грейб» стали для усього світу ганебними синонімами тортур.
Загрозливі виклики сучасності змушують нашу державу, насамперед українські спецслужби, дедалі частіше реагувати на прояви міжнародного тероризму. За моніторингом Уповноваженого з прав людини станом на 1 жовтня 2011 року в Україні за роки її незалежності внаслідок терактів постраждали 25 співвітчизників, двоє загинули. У зв’язку з цим судами розглянуто шість кримінальних справ і засуджено 12 осіб. Омбудсман акцентувала увагу на пріоритетності для України превентивних заходів у боротьбі з тероризмом.
Сучасний тероризм, на переконання Карпачової, породжений передусім кризою існуючого світового порядку. Внаслідок несправедливого доступу до ресурсів і національного багатства у багатьох країнах світу найзнедоленіші беруться за зброю. Тому подолати тероризм можна тільки зупинивши гуманітарну катастрофу, але не шляхом військової інтервенції.
Десять років «глобальної війни з тероризмом» дають підстави зробити висновок: проблему тероризма лише силовими діями не розв’язати, сказала Карпачова. «Війни проти тероризму», які ведуть США і НАТО в Іраку, Афганістані і Пакистані з 2001 року, призвели до загибелі й поранення понад півмільйона осіб (переважна більшість з них – цивільні) та появи майже 8 мільйонів біженців. Це свідчить про масове порушення головного права людини – права на життя.
Мусимо визнати, зазначила Омбудсман України, що ймовірність проявів агресії й тероризму були, є й існуватимуть, допоки нехтуватимуся такі фундаментальні засади, як державний суверенітет; допоки в міжнародних відносинах застосовуватимуть право сили, а не силу права; допоки економічно потужні країни і надалі дозволятимуть собі оголошувати територію інших країн зоною своїх інтересів.
На жаль, рішення ООН щодо захисту прав людини у Лівії фактично призвели до протилежних наслідків – збільшення кількості жертв серед мирного населення, причетності військових загонів Перехідної національної ради до масового знищення полонених, застосування тортур та насильства, про що заявила нещодавно у своїй доповіді по Лівії «Міжнародна Амністія». Усе населення міста Таверха було покаране за расовою ознакою, адже його жителі, переважно негроїди, брали участь у боях за Місурату на боці попередньої влади. Верховний комісар ООН з прав людини і міжнародні правозахисні організації заявили про необхідність ретельного розслідування факту жорстокої розправи над Каддафі без суду і слідства. Звертаючись до учасників конференції, Карпачова наголосила, що будь-яка людина, яка потрапила у полон під час бойових дій, перебуває під захистом міжнародного гуманітарного права відповідно до Женевських конвенцій, а Каддафі був у статусі полоненого.
Ескалація насильства створює передумови для активізації терористичних дій. Це прямим чином загрожує праву на життя і 23-х українських фахівців, заарештованих у Лівії військовими загонами Національної перехідної ради, заявила Карпачова. За зверненням родичів полонених громадян України Омбудсман відкрила провадження та здійснює плідну співпрацю з Посольствами Лівії в Україні та України в Лівії, а також з «Міжнародною Амністією». Нещодавно директор програми у Європі та Центральній Азії цієї неурядової організації Джон Дальхузен повідомив під час особистої зустрічі з Карпачовою, що за її зверненням представник «Міжнародної Амністії» у Лівії зустрівся з одним із затриманих громадян України Олегом Герасимовим з метою надання йому необхідної допомоги та запевнив, що ця робота буде продовжена, аби у тісному контакті з Омбудсманом України та з дипломатичними колами сприяти визволенню усіх наших співвітчизників з лівійського полону. За висновком Омбудсмана України, застосування військової сили у боротьбі з тероризмом у різних країнах світу протягом останніх десяти років так чи інакше призводило до масових та брутальних порушень прав людини, передусім права на життя.
На завершення свого виступу Омбудсман України запропонувала учасникам представницького форуму продовжити співпрацю для забезпечення державами-членами Ради Європи відповідності національних антитерористичних заходів їх зобов’язанням у галузі міжнародного гуманітарного права, а також підтримати ратифікацію Україною Європейської конвенції про компенсацію збитків жертвам насильницьких злочинів, що дало б змогу посилити спільні дії Омбудсманів, міжнародних і регіональних організацій у захисті прав людини під час боротьби з тероризмом.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом