Заборона на широку рекламу лікарських препаратів - це світова практика. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у заявив експерт Комітету з економічних реформ при Президентові України, голова наглядової ради ГО «Громадські ініціативи в охороні здоров'я» Андрій Гук.
«У більшості країн світу заборонено рекламу не тільки ліків, але і загальних засобів гігієни і продуктів харчування», - додав експерт. За словами Гука, ця заборона викликана, по-перше, тим, що людина не завжди може переконатися в достовірності якості даної рекламної продукції, по-друге, обивателю, як правило, складно самому розібратися в ефективності будь-якого рекламованого препарату. «Це прерогатива лікарів, а не пацієнта; тим більше, що займатися самолікуванням у наш час не тільки дорого, але і небезпечно», - зазначив він.
У той же час експерт схвалює рекламу медичних препаратів у спеціалізованих виданнях, журналах, на спеціальних з'їздах і симпозіумах.
Щодо можливого здешевлення ліків у зв'язку із забороною на їх рекламу, Гук сказав: «Так, дійсно, реклама - задоволення не з дешевих, і заборона частково вплине на зниження цін на продукцію, що продається, хоча не настільки істотно, наскільки можна було б зробити на насправді».
Крім того, експерт зазначив, що скептично ставиться до того, що заборона на рекламу ліків призведе до активізації вітчизняних виробників. «Тут все-таки потрібно брати до уваги таке поняття, як «держзамовлення», при якому держава за допомогою спеціальної системи гарантує купівлю певних медикаментів за прийнятною ціною. У такому випадку великим закордонним фірмам-виробникам навряд чи будуть вигідні довгострокові контракти без гарантій роботи в даній країні, і тоді, безумовно, стане вигідний український виробник», - резюмував Гук.
Як повідомляв ForUm, 7 жовтня народний депутат від Партії регіонів Віктор Корж заявив, що найближчим часом парламент заборонить рекламу майже всіх ліків.
Він розповів, що відповідний законопроект уже пройшов перше читання і найближчим часом буде прийнятий парламентом у цілому. Корж пояснив, що буде заборонено рекламу майже всіх ліків, крім деяких безрецептурних.
Нагадаємо, 6 жовтня Верховна Рада України відмовилася ухвалити рішення, що медичні препарати можуть рекламуватися тільки в спеціалізованих ЗМІ. За ухвалення проекту Закону «Про внесення зміни до статті 21 Закону України«Про рекламу» щодо обмеження реклами лікарських засобів проголосували 69 народних депутатів із 408, зареєстрованих у сесійній залі.
Лєра Нєжина,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом