![В Україні зростає нетерпимість до інших націй?](https://for-ua.com/static/images/previews/48/482775-2.jpg)
Голова ВРУ Володимир Литвин заявив, що Україні необхідно посилити боротьбу з усіма проявами антисемітизму й інших форм нетерпимості. Він виділив чотири пріоритети для законодавчої і виконавчої влади щодо боротьби з антисемітизмом, расовою та релігійною нетерпимістю. Наскільки серйозна ситуація з цими явищами склалася в нашій країні, ForUm запитав у провідних українських соціологів і експертів.
Зокрема, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто пояснив ForUm'у, що зростання рівня антисемітизму в нашій країні спостерігалося в усі роки незалежності, щоправда, в останні кілька років «намічаються деякі ознаки стабільності».
Соціолог підкреслив, що за деякими непрямими показниками складається враження, що рівень антисемітизму в Україні набагато вищий, ніж у США та інших західних країнах, але нижчий, ніж у Росії, і додав, що «чим краще забезпечуватимуться права різних етнічних груп в Україні, тим краще. Що стосується законодавства, то у нас досить часто проблема не в ньому, а в його використанні», - підкреслив Паніотто.
З ним згодна і директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. Соціолог пояснила ForUm'у, що в Україні часто виникають проблеми міжнаціональної толерантності.
«Законами ситуацію, звичайно ж, не виправиш. У системі ж освіти цей мотив повинен бути присутнім, але не тільки відносно антисемітизму, а й міжнаціональної толерантності в цілому», - підкреслила експерт.
У той же час історик Володимир В'ятрович стверджує, що українці - терпима нація, і хоча в нашій країні, як і в багатьох інших, у різні періоди дійсно виникали міжнаціональні конфлікти, мирні відносини все-таки превалюють.
«Якщо ж сьогодні порушується баланс, зростає нетерпимість, то в цьому значною мірою винні і представники влади, які намагаються просувати російський шовіністичний націоналізм, гнітючі національні позиції і культуру не тільки українців, а й інших націй», - вважає він.
З ним багато в чому згоден експерт Олександр Палій, який переконаний, що зараз національна нетерпимість в Україні на дуже низькому рівні:
«Україна, як країна, склалася в результаті процесу прийому до себе представників різних націй. У нас генетично немає нетерпимості. Головний критерій нашої нації - лояльність. Я думаю, що це добре, і тут нам не потрібно уподібнюватися шовіністичним націям, які на невеликих протиріччях розчісують собі великі «вавки» (як, наприклад, наші сусіди - РФ)» - стверджує Палій.
А от у директора Української філії Інституту країн СНД Володимира Корнілова дещо інший погляд на цю ситуацію:
«Звичайно, в Україні є нетерпимість. Було б дивно це заперечувати. Антисемітизм має тут міцні історичні традиції. Як це не прикро, але на території нинішньої України протягом десятиліть відбувалися єврейські погроми, переслідування», - заявив він.
Корнілов стверджує, що етнічний склад населення Львова і деяких регіонів Галичини склався завдяки етнічним чисткам, тому «треба відкривати архіви, проводити виставки, які стосуються не тільки знищення євреїв, поляків, а й інших націй. Я чомусь ще не бачив, щоб на високому рівні, з відвідуванням спікерів парламенту, прем'єр-міністрів, проводилися виставки зі знищення росіян».
Як повідомляв ForUm, 19 вересня голова ВРУ Володимир Литвин заявив, що необхідно посилити боротьбу з усіма проявами антисемітизму й інших форм нетерпимості.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом