Подальша доля Сахалінського родовища зробить вплив на бажання Польщі і надалі лобіювати інтереси України в Європі і стане фоном для переговорів про створення ЗВТ з Євросоюзом. Про це пише «Деркало тижня».

Значення для Польщі цього проекту ілюструють заходи, які вжила Варшава після того, як судові і виконавчі органи української влади відтіснили її від участі в розробці «Сахалінки». Польща у відповідь заморозила стратегічну мрію України останнього десятиліття - добудову нафтопроводу «Одеса-Броди» до польського Плоцька. Дії наших західних сусідів обумовлені не тільки прагненням відстояти свої інтереси і зберегти інвестиції, але і тим, що постачання українського газу критично важливі для прикордонних районів Польщі. Частина цих районів, зокрема, території навколо міста Грубешова, були газифіковані у 2004 році і постачання газу туди можливе лише з території України. Наступним кроком Польщі, пише ДТ, може стати міжнародний позов. Ще більш песимістичний варіант - відмова Варшави від підтримки Києва в ЄС і недружній вплив на позицію Єврокомісії, що займається підписанням угоди про ЗВТ.

Питання Сахалінського родовища піднімалося польською стороною на президентському рівні. Відновлення роботи «Девона» - польсько-української газодобувної компанії - обговорювалося президентами Комаровським і Януковичем під час зустрічей у березні і квітні 2011 року. У травні новий посол республіки в Україні Генрік Литвин заявив, що збирається зустрітися з Віктором Януковичем, Миколою Злочевським, щоб обговорити шляхи вирішення суперечки навколо ліцензії «Девона».

Завзятість Варшави у відстоюванні своїх прав принесла свої плоди. За позовом «Девона» у травні 2011 року Окружний адміністративний суд Києва анулював ліцензію «Укрнафтобуріння» на розробку Сахалінського родовища.

Як повідомило редакції високопоставлене джерело в Міненерго, якщо апеляційний суд підтвердить рішення про відміну ліцензії, вона вже до кінця року може бути виставлена на повторний конкурс.

Довідка: Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище в Краснокутському районі Харківської обл. - найбільше в Україні. Воно було відкрите у 1981 р., витягувані запаси газу складають 15 млрд. куб. м, газоконденсату - 1,7 млн. т, нафти - 1,7 млн. т. Для порівняння: річний об'єм здобичі газу в країні - 20 млрд. кубометрів, нафти - 4 млн. т.

Засновниками СП «Девон» стали НАК «Нафтогаз України» і Pgnig (Польський нафтогазовий державний концерн). За даними на 2010 рік, «Нафтогазу України» належить 12,1267% «Девон», Pgnig - 36,38%. СП «Девон» створено у 1999 році у результаті міжурядових переговорів між Україною і Польщею для видобутку українського газу і його продажу до Польщі.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

786