Запаси цукру на внутрішньому ринку вичерпалися. Покрити дефіцит можна за рахунок цукру-сирцю. Проте ситуацію на ринку посилює непрозорість розподілу імпортних квот. Про це повідомляє «Дело».
Уточнюється, що, незважаючи на запевнення експертів про те, що спекуляції на ринку цукру виключені, ситуація, що склалася, скоріше, змушує переконатися у зворотному.
Перші тривожні сигнали прийшли із СОТ ще місяць тому. Тоді кілька країн-експортерів цукру-сирцю прямо заявили, що в Україні відсутній прозорий механізм розподілу ввізних квот. Це питання стало предметом обговорення 61-ї офіційної сесії Аграрного Комітету СОТ, яка відбулася 31 березня.
Однак, незважаючи на загрозу міжнародного скандалу, у Міністерстві економіки не тільки не привели процес квот до регламентних положень СОТ, а й ще більше «замутили воду».
Навіщо Мінекономіки знадобилося екстрено запроваджувати процедуру «попереднього ліцензування» у Мінагрополітики та Агентстві держрезерву, чітко пояснити не можуть навіть у самому Міністерстві. Наявний лише факт, що якщо раніше заявки на отримання квот СОТ розглядалися у порядку черговості їх подання резидентами ринку, то у цьому році цей порядок не дотримувався. А близькість власників компаній-переможців до правлячої більшості тільки посилює загальний негативний фон.
Левова частина національної квоти, приблизно 130 тис. Тонн, дісталася Волинському заводу, з яким нерозривно пов'язують нардепа від ПР. Другу ж половину квоти отримали і зовсім маловідомі компанії, за якими, ймовірно, стоять «гречані» ділки. А враховуючи, що ці компанії не мають власного виробництва, неважко припустити, що на ввезенні значного обсягу цукру по 2% митної ставки замість 50%, хтось спробує дуже добре нажитися.
За даними Марії Колесник, керівника аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА», розподіл ввізних квот в Україні пройшов непрозоро. Були внесені законодавчі перепони, які відрізали левову частину гравців ринку, які могли б на ці квоти претендувати. Серед компаній, які отримали квоти, лише одну можна назвати такою, яка повномасштабно працює у цукровій галузі.
Як повідомив Володимир Лапа, директор Українського клубу аграрного бізнесу, за нормами СОТ квоти розподіляють за двома принципами - історичному - ті, хто завжди імпортував, і хто першим прийшов і отримав. Проте в Україні розподіл щоразу обтяжується додатковими умовами. Не виключено, що деякі країни СОТ будуть подавати протести в організацію щодо того, що розподіл квот в Україні не відповідає вимогам СОТ.
Нагадаємо, наприкінці квітня повідомлялося, що до нового врожаю наявного в країні цукру не вистачить. Його запасів залишилося до початку літа.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом