У Мюнхені чекає рішення апеляційного суду 91-річний виходець з України Іван Миколайович Дем'янюк, який, як називають його ізраїльські ЗМІ, є одним із останніх нацистських військових злочинців у світі. У четвер мюнхенський суд засудив його до п'яти років в'язниці, визнавши, що Дем'янюк є співучасником вбивства 28 тисяч євреїв у концтаборі «Собібор», де був охоронцем у роки Другої світової війни. Суд звільнив його з-під варти за станом здоров'я. З тюрми його відправили до будинку людей похилого віку у Мюнхені, пише «Сьогодні».

Як зазначають німецькі ЗМІ, Дем'янюк може перебувати на волі в очікуванні рішення на апеляційну скаргу близько року. У Німеччині впевнені, що нинішній стан здоров'я засудженого не дозволить йому втекти. Тим більше, що на сьогодні колишній пособник нацистів не має ніякого громадянства - США позбавили його паспорта у 2004 році. У зв'язку з цим виникає питання: куди ж може поїхати Дем'янюк, якщо апеляційний суд вирішить, що дворічне перебування під вартою в очікуванні вердикту вже є достатнім покаранням для старого і решту три роки вироку він може провести під умовним звільненням.

Івана Миколайовича готові прийняти у його рідному селі у Вінницькій області, де у нього живуть далекі родичі. «Ніхто у нас не вірить, що він служив у німців і тим більше, що когось вбивав. Це ж була війна! Напевно, хтось щось переплутав і його несправедливо засудили, - розповіла Тетяна Джерук, секретар сільради села Дубові Махаринці Вінницької області, де Дем'янюк народився 3 квітня 1920 року, а у 1940-му пішов у Радянську Армію. - Усі його пам'ятають як доброго, порядного чоловіка, який охоче допомагав односельцям. Тут залишилися ті, хто з ним у дитинстві на вулиці грав, хто з ним разом до школи ходив. Але хата його не збереглася. Та можна купити будинок з газом за 20 тисяч гривень».

За словами Джерук, поки ніхто із американської сім'ї Дем'янюка не звертався до них з пропозицією підшукати якесь житло для 91-річного Івана. «Якщо він повернеться, ніхто його виганяти із села не буде. А на рідній землі йому буде краще», - вважає Тетяна.

Згідно з версією, яку висловлюють жителі Дубові Махаринці, перед війною у їхньому селі жили два Івани Дем'янюки і, можливо, нині засудженого переплутали з тезкою. Принаймні, по селу ходить історія, що у 1970-х роках однополчанина нині засудженого Дем'янюка викликали на допити у КДБ, де показували фото з аусвайса Івана Андрійовича Дем'янюка. Після допиту він пішов до Івана Андрійовича і сказав: «Тебе там розшукують у Вінниці. Напевно, будуть викликати». Через кілька днів цей Дем'янюк повісився. На могилі, розташованій біля рову, де й повинні ховати самогубців, немає ні скорботних написів від рідних, ні вказівок імені-прізвища похованого. За словами Джерук, у сільських архівах немає записів, де і як служив Іван Андрійович: «Ми не знаємо, чи був у нього взагалі військовий квиток. Він народився тут, але як пішов на фронт, десять років про нього нічого чутно не було».

До речі, вчора депутати львівської облради від партії «Свобода» внесли до порядку денного облради на 17 травня звернення до Януковича посприяти у припиненні судового переслідування Дем'янюка.

Представники єврейських громад України вважають, що винесений вердикт - оптимальний варіант, враховуючи вік Дем'янюка. «Без сумніву, він служив у німців: я бачив його у 1992 році в ізраїльській в'язниці і бачив у нього під пахвою номер (він годував риб в акваріумі). У звичайних ув'язнених він був на передпліччі, а у тих, хто працював на фашистів, - під пахвою. Він дійсно був причетний до вбивств, - заявив президент Єврейської ради України та фонду «Пам'ять Бабиного Яру» Ілля Левітас. - Але важливо, що його засудили і що визнали його тим, ким він був насправді. Я вважаю, що це справедливий вирок з урахуванням віку - для 90-річного засудженого у довічному немає сенсу. Не карати за такі злочини не можна, вони не мають терміну давності».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1207