У таборі антикаддафовської коаліції намітився розкол. Лівійські повстанці звинуватили НАТО в тому, що вони неефективно бомблять позиції Муаммара Каддафі, оскільки затягнулася операція з його скидання. На думку експертів, знищено третину армії Каддафі, але у нього є елітні військові бригади з 20 тисячами бійцями, якими керують сини Каддафі і які готові до тривалих битв у тяжких умовах. Цим силам повстанці не можуть протистояти, пише «Сьогодні».

«Сили НАТО діють украй повільно, дозволяючи військам Каддафі переміщатися і входити в міста, після чого зробити що-небудь вже пізно», - заявив на прес-конференції в Бенгазі глава генштабу Національно-визвольної армії Лівії Абдель Фаттах Юніс. За його словами, вони завчасно передають натовцям інформацію про пересування військ противника, але до командувача «Одісея. Світанок» ця інформація доходить дуже повільно. Поскаржився Юніс і на те, що їхня армія озброєна старою зброєю, натякаючи на те, щоб Захід дав їм сучасне озброєння. Інакше Юніс погрозив звернутися в ООН, аби зупинити операцію «Одісея. Світанок», вважаючи її неефективною.

Особливу стурбованість у повстанців викликає ситуація в Місрате, яку війська Каддафі блокують 40 днів. «Вони позбавлені питної води, ліків, навіть дитяче харчування не доставляється», - сказав Юніс. У Місрате знаходиться декілька десятків лікарів з України. За словами їхніх родичів, з якими наші з Місрати можуть здзвонитися лише по супутниковому зв'язку, все не так страшно. «Про перемир'я поки нічого не чути. Зустрічалася з доктором, який повернувся 1 квітня з Лівії. Він працював у Злітене і Місрате. На момент його від'їзду з усіма все було гаразд. Господар приватної клініки забрав жінок до себе додому жити після того, як розбомбили общагу. Каже, що в госпіталях співробітників-іноземців забезпечують продуктами. Але він підтвердив, що їхати до Тріполі самостійно небезпечно - грабують на дорогах єгиптяни, що збилися в банди», - написала на форумі українських лікарів у Лівії Наталія.

У ситуації, що склалася, не виключений варіант наземної операції. Поки союзники заперечують це, але першим натяком на подібний розвиток подій можна вважати заяву глави Африканського командування ЗС США генерала Картера Хема, що США зберігають за собою право проведення самостійних військових операцій у Лівії, хоча раніше і передали командування НАТО. «Завжди існує вірогідність окремих військових операцій США в однобічному порядку, - сказав Хем у Конгресі США. - Наприклад, при визволенні пілота збитого літака». Політологи сумніваються, що Штати відправлять свій десант до Лівії. А ось Саркозі цілком може.

«Обама був не в захопленні від цієї компанії, і по суті його змусили на цей крок. Зате Франція і Англія дуже активні. Ми бачимо, як Франція, нікого не запитуючи, провела наземну операцію в Кот-д’Івуарі. Чом би таке не провернути на підступах до Тріполі?! Саркозі, якому перед виборами потрібно підняти свій рейтинг, непередбачуваний у цьому плані», - зазначив «Сьогодні» український політолог Володимир Корнілов. Просто дати повстанцям зброю - теж не вихід. Оскільки існують побоювання, що вона виявиться в руках радикального ісламізму, і тоді ЄС отримає другий Афган буквально на своєму кордоні.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

578