Ядерна бомба уповільненої дії, якою вже можна назвати АЕС «Фукусіма-1», серйозно заразила Тихий океан у районі станції. Агентство Kyodo з посиланням на компанію-оператора TEPCO повідомило, що вміст радіоактивного йоду-131 у воді у 7,5 млн разів перевищує норму. І це ще не межа, оскільки місце витоку не встановлено, а з вечора понеділка в океан почали зливати низькорадіоактивну воду із резервуарів 5-го і 6-го ядерних реакторів, щоб звільнити місце під сильно забруднену.
«Це неминуче. Скидання води зроблене, щоб уникнути розповсюдження високорадіоактивної води. Тим не менше, ми скидаємо заражену воду, і ми шкодуємо про це», - сказав у вівторок генсекретар японського кабміну Юкіо Едано, пише «Сьогодні».
Розуміючи, що самотужки вони не справляються, TEPCO запросила на «Фукусіму» ліквідаторів із усього світу, у тому числі з Чорнобиля. Як повідомляє Reuters, за день роботи на «Фукусімі» обіцяють $5 тисяч. Причому, оскільки на АЕС є зони, де рівень радіації перевищує навіть річну норму, деякі ліквідатори будуть працювати там 1-2 години, а потім поїдуть додому. Тобто суму у $5 тисяч вони можуть отримати навіть за 60 хвилин роботи.
Наші чорнобильці не впевнені, що зможуть прийняти пропозицію TEPCO. «Всі, хто дожив до сьогоднішнього дня, у віці від 60 років. Усі перенесли по кілька операцій. У мене і моїх знайомих уже немає сил навіть Батьківщину свою захищати, раптом щось, яка тут Японія», - зазначив голова відділення Чорнобильської партії Дніпровського району Києва Анатолій Антонюк.
Але, ймовірно, все ж таки знайдуться охочі допомогти на «Фукусімі». Адже українські фахівці неодноразово висловлювалися, мовляв, японцям не вистачає досвіду. «З перших хвилин Україна дала свої рекомендації щодо ліквідації аварії на «Фукусімі», але з нами ніхто не зв'язався. Вони думали, що самі впораються, - зазначила експерт Нацкомісії з радіаційного захисту населення України Наталія Преображенська. - Безумовно, японці будуть опромінені і без допомоги не впораються».
Те, що відбувається на «Фукусімі», свідчить про втрату японцями контролю над ситуацією. «Дуже схоже на те, що було 25 років тому у Чорнобилі. Коли з'ясувалося, що у Японії рівень радіації досить високий, почали гарячково робити ривки у різні боки, не розуміючи, яким буде результат. Зараз ось зливають радіоактивну воду. Вони просто не знають, що робити!»- заявив директор з програм Грінпіс Росії Іван Блоков.
Він вважає, що викиди напевно продовжаться ще кілька місяців: «Виділення пари відбувається періодично і зараз, якщо стежити за фото АЕС з космосу. За нашими оцінками, у повітря вже викинута половина того, що вирвалося після вибуху на ЧАЕС. Але тут варто зазначити, що хоч із запізненням, але людей із Чорнобильської зони виселили. А у Японії виселили тільки з першої зони у 20 км, хоча наша група у префектурі Фукусіма виявила кілька населених пунктів за 40 км від АЕС, де радіація вище всіх норм».
Злив радіоактивної води викликає побоювання у експертів. «Я не знаю, як нам тепер користуватися дарами моря. У районі третього блоку був виявлений плутоній. І якщо він потрапить у воду, яка зливається з АЕС в океан, нехай навіть у малих дозах, він опиниться у рибі, і це вже навічно», - заявила нам Преображенська.
Щоправда, українські санітарні служби обіцяють, що не пропустять радіоактивну рибу в нашу країну, а зараз на ринках України - риба, яка виловлена ще до аварії на «Фукусімі». А партії, виловлені після землетрусу 11 березня, з'являться лише у травні.
«Рибу доведеться контролювати кілька років, - вважає Блоков. - Якщо за течіями води ще можна простежити, то за міграцією риби - дуже складно. Також не можна гарантувати, що російські риболовецькі судна не ведуть промисел у небезпечних зонах, оскільки вони не завжди повідомляють правду про місця свого вилову. Тому потрібен жорсткий контроль на кордонах». Російські ЗМІ радять у цьому році утриматися від вживання минтаю, сайри і кальмарів.
Нагадаємо, після руйнівного землетрусу 11 березня і цунамі на АЕС «Фукусіма-1» відмовила система охолодження і на об'єкті був введений режим НС.
Згодом на кількох енергоблоках країни сталися вибухи, що призвело до викиду радіоактивних елементів в атмосферу. Влада евакуювала людей із 20-кілометрової зони навколо АЕС. Пізніше стала з'являтися інформація про виявлення у деяких районах Японії радіоактивних елементів у повітрі, морській та питній воді та у продуктах харчування.
Вміст радіоактивного йоду-131 у воді, яка виливається у Тихий океан із аварійної АЕС «Фукусіма-1», у 7,5 мільйона разів перевищує норму.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом