Завершення громадянської війни в Лівії і доля її нинішнього керівника Муаммара Каддафі повністю залежить від того, наскільки лояльні лівійському лідеру будуть армійські командири й африканські найманці, що обороняють столицю. Аналітики впевнені, що, незалежно від того, на чию сторону стануть військові, бої між прихильниками Каддафі та повстанцями триватимуть ще кілька місяців.
«Каддафі повністю оточений. У кращому випадку, він може сподіватися, що йому нададуть притулок у Зімбабве або Чаді. Головне питання - чи залишаться в нього люди, готові стати на його захист», - вважає фахівець з Близького Сходу з вашингтонського Фонду Карнегі Марина Оттаві.
Запорукою того, що громадянська війна в Лівії може затягнутися надовго, є низька боєготовність протиборчих сторін. Опозиція представляє, в основному, розрізнені групи громадян, що розграбували склади зі зброєю та амуніцією, і військовослужбовців, що перейшли на їхній бік. Підготовка підрозділів, які ще підтримують Каддафі, також залишає бажати значно кращого. Крім того, лівійська армія страждає від нестачі живої сили. Причиною цього експерти вважають політику Каддафі, який під час свого правління планомірно послаблював армію, побоюючись військового заколоту. Про те, що це таке, лівійський лідер знає не з чуток: саме завдяки такому перевороту він отримав владу у 1969 році.
Значно більше Каддафі довіряє африканським найманцям - їхні командири отримують хорошу зарплату й особисто багато чим зобов'язані лідеру джамахірії. Але, як довго Тріполі зможе платити їм, не відомо - введені США та Євросоюзом санкції могли серйозно полегшити гаманець Каддафі.
Крапку в питанні про те, хто керуватиме Лівією, могло б поставити військове втручання Вашингтона і європейських країн, проте Захід поки що обмежується лише закликами до Каддафі покинути свою посаду - так, у четвер президент США Барак Обама заявив, що полковник Каддафі втратив легітимність і повинен піти у відставку. Розмови про введення заборони на польоти лівійської авіації, залишаються розмовами. Американські військові стверджують, що заборона зажадала б нанесення авіаударів по об'єктах лівійської ППО, що фактично є повноцінною агресією проти іншої держави.
У Вашингтоні обговорюються й інші варіанти дій. Так, впливовий американський сенатор Джо Ліберман у четвер запропонував озброїти лівійських заколотників переносними зенітно-ракетними комплексами для захисту від авіанальотів. За словами Лібермана, навчити лівійців користуватися цією зброєю могли б інструктори армії США.
У той же час, учора Міжнародний кримінальний суд у Гаазі оголосив про намір почати розслідування заходів щодо придушення заколоту, що використовуються Муаммаром Каддафі, його синами і наближеними. Як заявив головний прокурор суду Луїс Морено-Окампо, ніхто не має право в масовому порядку вбивати мирних громадян, та лівійський лідер - не виняток. Тим часом у Тріполі, як і раніше, заперечують, що завдавали авіаударів по населенню. Як заявив на цьому тижні Сеіф аль-Іслам Каддафі, ЗМІ, що повідомляли про бомбардування, все переплутали: літаки повинні були не знищувати повстанців, а всього лише налякати їх.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом