Чергова загадка саркофаг у Ярослава: жіночий кістяк складається із останків двох жінок з різним способом життя

У заповіднику «Софія Київська» наближаються до завершення дослідження останків невідомої жінки, знайденої у саркофазі Ярослава Мудрого. Справа залишилася за малим: відтворити портрет на основі ДНК-експертизи. Цим зараз займається Московський інститут антропології, але результатів поки не надав.

Виявилося, що у саркофазі знаходяться останки не однієї жінки, а двох, пише «Газета по-киевски».

«В Інституті біохімії було проведено радіовуглецевий аналіз, - розповідає заступник директора заповідника з науки Ірина Марголіна. - Були взяті аналізи кожної кістки окремо. З'ясувалося, що скелет складений із останків різних жінок. Верхня частина – взагалі доісторична, десь IV-VII ст. до н.е., а нижня датується XI-XIII ст.»

 
 
Нагадаємо, ще при первинному огляді вчених насторожило, що кістки скелета відрізняються: верхні – масивні, а нижні – тонкі, грацильні. Тоді припустили, що кістяк може належати дружині Ярослава Інгігерді, оскільки для скандинавських народів характерні масивні черепи.

«Що стосується більш старих останків, то вони навряд чи «князівські», - продовжує Ірина Марголіна. - У цієї жінки дуже розвинені руки. Так, ніби вона все життя займалася важкою роботою – тягала воду, рубала дрова. Нижня частина скелета більш характерна для людини шляхетного походження».

Ще одна загадка – у кістках верхньої «доісторичної частини» у великій кількості міститься радій. Цей хімічний елемент практично не зустрічається у чистому вигляді. Основна його маса знаходиться у гірських породах і потрапляє у навколишнє середовище за рахунок розпаду і вилуговування. Легко накопичується в організмі людей, особливо у кістках і м'яких тканинах. Мабуть, десь у гірській місцевості і жила одна із жінок.

Як ці останки опинилися у саркофазі і куди пропав сам Ярослав, як і раніше, залишається таємницею.

Що ще відомо про знайдені останки

* За життя обидві жінки були здоровими, без патологій, крім вікових: артрит колінного суглоба, наявність солей у хребті.

* Не було переломів

* Перша група крові

* Висок ий зріст

* Вік старше 50 років

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

957