Конституційний суд України визнав конституційними положення Кримінального кодексу, згідно з якими покарання особам, яких засуджено за особливо тяжкі злочини до 15 років позбавлення волі або вищої міри покарання (кари), було замінено довічним ув'язненням.

Відповідне рішення КС оприлюднив 1 лютого.

Справа розглядалася за конституційним зверненням громадянина Миколи Савчука про офіційне роз'яснення положень Кримінального кодексу України 1960 року зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінально-процесуального та Виправно-трудового кодексів України» від 22 лютого 2000 року № 1483-ІІІ, щодо їх дії в часі у взаємозв'язку з положеннями ст. 8, частини першої ст. 58, пункту 22 частини першої ст. 92, частини другої ст. 152, пункту 1 розділу ХV «Перехідні положення» Конституції України, ст. 73 Закону України «Про Конституційний сСуд України», частини другої ст. 4, частин першої, третьої, четвертої ст. 5, частини третьої ст. 74 Кримінального кодексу України 2001 року (справа про заміну смертної кари довічним позбавленням волі).

Як пояснив на прес-конференції після оголошення рішення суддя-доповідач у справі Юрій Баулін, суть рішення полягає в тому, що всі особи, які скоїли особливо тяжкий злочин, і судами щодо них було винесено вирок у період з 29 грудня 1999 року по 23 березня 2000 року, підлягають покаранню: або довічного ув'язнення, або позбавлення волі до 15 років. Тобто, як зазначив суддя-доповідач, у даному випадку в зазначених частинах Кримінальний кодекс 1960 року має зворотну силу, тобто особам, яким був винесений вирок «страта», у зв'язку з прийняттям змін, замінено покарання більш м'яким.

За словами Бауліна, відповідно до довідки Державного департаменту з питань виконання покарань, станом на 29 грудня 1999 року до смертної кари було засуджено 405 осіб, з них для 358 покарання замінено довічним ув'язненням, 7 особам призначено відбування покарання на певний строк, ще 40 засуджених на сьогоднішній день померли, повідомляє «УНІАН».

Як зазначається у рішенні КС, в аспекті конституційного подання і конституційного звернення положення Кримінального кодексу України 1960 року з внесеними змінами до Кримінального, Кримінально-процесуального та Виправно-трудового кодексів України від 22 лютого 2000 року, що смертна кара як вид кримінального покарання була замінена довічним позбавленням волі, у взаємозв'язку з положеннями статей 3, 8, ч. 1 ст. 58, п. 22 ч.1 ст. 92, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про Конституційний суд України», ч. 2 ст. 6 Кримінального кодексу України 1960 року, ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 5 Кримінального кодексу України 2001 року, слід розуміти як такі, що пом'якшують кримінальну відповідальність особи і мають зворотну дію в часі, тобто поширюються на осіб, що скоїли особливо тяжкі злочини, передбачені ККУ 1960 році, до набуття чинності Закону України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінально-процесуального та Виправно-трудового кодексів України», в тому числі на осіб, засуджених до смертної кари, вироки щодо яких на час набрання чинності цього закону не були виконані.

Рішення КС є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і оскарженню не підлягає.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1594