![](http://for-ua.com/files/12_2010/24.jpg)
«З нас лише Діма був уже на Монблані, але він тоді ходив по більш легкому маршруту. Цього разу вибрали схил для професіоналів. Погода була гарна. Але на висоті 4360 м раптом почався снігопад і сильний вітер. Ми не могли ні йти вгору, ні спускатися. Нам не вистачило якихось 450 метрів (або 3-4 годин) до вершини», - каже майстер спорту міжнародного класу, 27-річний Володимир Рошко. Хлопці - досвідчені альпіністи, тому діяли швидко і впевнено. Знайшли тріщину в пласті снігу, вирили нішу і встановили там намет, щоб не знесло вітром. «Подали сигнал SOS рятувальникам, але на них не розраховували. Знали, що пересидимо, поки «вляжеться» негода, - продовжує Володимир. - Ми планували сходження на день, тому взяли мало їжі і її довелося розтягувати». Хлопець каже, що врятувало їх сало. Воно дуже поживне, наші альпіністи без нього на гору не йдуть. Іноземці ж віддають перевагу енергетичним батончикам. Але, як каже Вова, два дні поспіль їх неможливо їсти, настільки несмачні.
![](http://for-ua.com/files/12_2010/13(2).jpg)
«Важко було вбивати час. Лежали в наметі, спілкувалися. Раз на дві години комусь доводилося виходити і чистити намет від снігу. Він закидав наше укриття, і тоді важко було дихати», - розповідає кандидат у майстри спорту з альпінізму, 22-річний Микола Шимко. 10 січня погода трохи прояснилася, і хлопці вирішили спускатися самі, не чекаючи рятувальників. На півдорозі їх підібрав вертоліт.
![](http://for-ua.com/files/12_2010/11(6).jpg)
«Дуже здивувалися, як нас зустрічали внизу. Подзвонив наш консул довідатися про здоров'я! - Каже Микола. - Стільки уваги з боку французів було, тому що вони боялися повторення історії. У 1956 році майже на тому ж місці застрягли двоє альпіністів. Також рятувальники не могли дістатися до них. Хлопці просиділи 13 днів, їх не вдалося врятувати». Ще одна француженка поділилася з українцями, що всі дивуються, звідки у них стільки енергії. «Будь-який інший би альпініст зажадав везти його в лікарню, мало що. А ми ходили по базі анекдоти труїли. Хай знають наших!»- сміється Володимир.
«З альпіністами-європейцями в розвідку не підеш. У них правило - кожен розраховує лише на себе. Вони не підуть рятувати альпініста, якщо він буде навіть десь поруч. Завжди залишають цю справу рятувальникам. Бували неприємні історії, коли вони кидали свого ж у біді, мовляв, нехай професіонали займаються. Щоправда, на заході у рятувальників найкраще устаткування, маленькі маневрені вертольоти, дуже оперативні. А ось, наприклад, на Кавказі з цим туго, - говорить Володимир Рошко. - Слов'яни ж завжди приходять на допомогу, не важливо, хто в біді. Нам теж доводилося допомагати незнайомим людям на Кавказі. Хто постраждав - не розбиралися».
Вибравшись зі снігового полону, хлопці зняли котедж там же під горою і п'ять днів каталися на лижах, відзначаючи вином повернення. До України добиралися машиною. «Ми ще й подивилися Європу. В Італії заїхали до Верони - бачили пам'ятник Ромео і Джульєтті, потім через Австрію, Словаччину та Угорщину дісталися до України», - говорить Володимир.
Як зізналися хлопці, їх ніхто не зустрічав з червоними доріжками. Рідні були спокійні за хлопців - «знали, що для нас це дурниці». Приміром, Володимир уже перечікував так само негоду на Тянь-Шань - на суворому піку Перемоги також коротали 6 днів. Посміхалися, дивлячись як преса нагнітає паніку. «У нас були набагато складніші маршрути. Минулої весни я підкорив 8-тисячник Макалу в Гімалаях. Монблан поки не викреслюємо зі списку, до вершини ж так і не дісталися, значить, підкорюватимемо», - каже Рошко.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом