Генно-модифіковані організми (ГМО) виявлені у 5,9% продуктів, перевірених у лабораторіях Держспоживстандарту. Щоправда, як роз'яснив голова прес-служби відомства Олег Хомін, перевіряли продукти не з прилавка, а сировину та готові товари на прохання і за гроші самих виробників (один аналіз коштує 800 грн.). ГМО знайшли у хлібі, кондвиробах, ковбасі, м'ясних напівфабрикатах, молокопродукції. Фахівці лабораторій Держспоживстандарту пояснюють наявність ГМО не злим умислом виробників, а присутністю «мутантів» у сировині. Як правило, винна соя, яку додають майже в усі популярні продукти - ковбаси, молоко, сири. Аналітик МЦПІ Олександр Жолудь стверджує, що у нас вирощується приблизно 50% сої з ГМО.

А ось самостійно Держспоживстандарт у цьому році перевірок не проводив - із бюджету не виділили на це гроші. Тому українці не можуть бути впевненими у тому, що під значком «Без ГМО» у магазинах продають справді чисті продукти. «Держава не перевіряє, а громадські організації проводити такі перевірки не мають права, - сказала нам перший віце-президент Всеукраїнської еколіги Тетяна Тимочко. - Фактично закон, який зобов'язує маркувати продукцію на наявність або відсутність у ній ГМО, не працює », пише газета «Сьогодні».

«Виробники знають, що контролю практично немає, а санкції за порушення закону невеликі (штраф 1-2 тис. грн.), - говорить Жолудь. - Навіть якщо хтось із покупців захоче покарати тих, хто продав йому продукт з ГМО під етикеткою, яка каже, що його там немає (за свої кровні проведе аналізи), це буде вкрай складно. Відповідач напевно стане затягувати справу, а моральний збиток отримати із нього нереально, адже не доведено ні шкоду, ні нешкідливість ГМО ». Екологи радять менше купувати дешевих продуктів - імовірність, що там є ГМО, вища, ніж у дорогих.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

793