«Цикл повторення великих землетрусів у зоні Вранча майже завершений. Тому вже можна чекати землетрус магнітудою 7—7,2 (в епіцентрі сейсмічної активності це землетрус потужністю близько 9—10 балів – ред.). Такі землетруси, за спостереженнями за 1000 років, відбуваються у «Вранчі» приблизно раз у 20—27 років.
 
Украину   пугают мощным землетрясением.   Могут пострадать Крым и Одесса

«Останні були у 1977 і 1990 роках, — розповів замдиректора Інституту геофізики НАНУ Олександр Кендзера. — Зараз явних процесів, які віщують землетрус, немає, але він може статися навіть за відсутності таких абсолютно несподівано».

За словами сейсмолога, максимум такого землетрусу буде на заході Одеської області — близько 7 балів (через особливості надр землі) і в Криму, який може потрясти аж до 9 балів.

«Сценарій буде схожий на той, що був у 1977 році», — говорить Кендзера. До Києва тоді дійшла хвиля в 5 балів, але відчула цей струс навіть Москва.

За словами Кендзери, можуть постраждати або впасти протяжні об'єкти (греблі і мости). У Криму землетрус загрожує викликати потужний шторм, який може розбити дуже близько розташовані будинки, також велика небезпека обвалів і зсувів у гірському Криму.

Історики ж згадують землетрус 1927 року, коли впала частина Ластівчиного гнізда. Архітектори кажуять, що будівлі нині будуються з урахуванням сейсмічної небезпеки, пише «Сьогодні».

«У Києві, наприклад, з розрахунком на 5-6-бальний землетрус, — говорить член градради Києва Євген Лішанський. — Ці норми діють з післявоєнного часу. Довоєнних будівель у нас дуже мало — 3—5%. Але, думаю, що і вони повинні витримати. До руйнувань може привести +2 бали до нормативних. Найстійкіші — панельні будинки, вони володіють гнучкістю. Найгірше переносять струси цегляні будівлі — можуть розсипатися в купу сміття. Звичайно, в більшій небезпеці — ті будинки, які доведені до аварійного стану поганою експлуатацією, з прогнилими балками, які давно не бачили ремонту».

Архітектор Євген Лішанський пригадав про землетрус 4 березня 1977 року, який тривав декілька хвилин: «Я тоді був у Донецьку, але там поштовхи практично не відчувалися, тільки сильно завили собаки. А ось дружина в цей час була у Києві. Розповідала, як їй здалося, що на неї падає торцева стіна! Потім почало трясти, і люди почали вибігати з будинку. Але на цьому все і скінчилося...».

Того ж дня в Бухаресті, який був близько до епіцентра, загинуло 15 000 чоловік. За словами Кендзери, це був не найпотужніший землетрус. У 1940 році Україну потрясло сильніше. Але і тоді країна відбулася легким переляком, без жертв.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1836