Депутати взялися радикально вирішити мовне питання. У вівторок проект Закону «Про мови в Україні» зареєстрували у Верховній Раді троє депутатів — Олександр Єфремов із Партії Регіонів, комуніст Петро Симоненко і Сергій Гриневецький із Блоку Литвина.

Якщо його підтримає парламент, то Україна де-факто стане двомовною. Російська мова використовуватиметься в усіх сферах життя. Разом з цим, гарантується вільне використання інших регіональних мов, до яких законодавці відносять білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, румунську, словацьку та угорську. Дія поширюється на ті мови, якими користуються не менше 10% громадян, які населяють певну територію.

Окрема стаття законопроекту присвячена функціонуванню російської мови, якій дається особливий статус. Депутати пропонують визнати українсько-російську двомовність «важливим надбанням українського народу» і зазначають, що російською мовою говорить більшість громадян України.

Розширення прав російської мови в Україні було однією із передвиборчих обіцянок Віктора Януковича, але для того, щоб додати їй статус другої державної, довелося б вносити зміни до Конституції.

Пропонований закон, по суті, вирішує цю проблему: єдиною державною залишається українська, при тому, що скрізь можна буде говорити по-російськи чи будь-якою іншою зрозумілою більшості населення у регіоні. Ймовірно, наближення місцевих виборів змусило владу пригадати про свої передвиборчі обіцянки — врешті-решт потрібно ж щось пред'являти виборцеві на південному сході.

При цьому вірогідність ухвалення закону можна оцінити достатньо високо, оскільки у числі його співавторів представники всіх трьох партій коаліції (до того вважалося, що опирається ухваленню законів про мови саме фракція Литвина). Також варто зазначити, що за багатьма позиціями (у тій же освіті, ЗМІ та і взагалі ідеологічно) нинішній законопроект набагато радикальніше розширює права російської мови, ніж законопроекти, які раніше представляли регіонали, пише «Сьогодні».

Заступник фракції Партії регіонів Михайло Чечетов переконаний, що ухвалення такого закону піде на користь єдності України. «Це крок до створення комфортних мовних умов життя для всіх громадян нашої країни, — каже він. — Політикам пора вже зрозуміти, що не можна людям нав'язувати своє бачення життя. Захід країни не повинен повчати Схід, як жити, а Схід — Захід. Кожен повинен відчувати себе у своїй країні комфортно, тільки так можна будувати демократичну, вільну країну».

В опозиції законопроект зустріли у багнети. На думку голови Комітету з питань культури ВР Володимира Яворівського (БЮТ), цей законопроект — антиконституційний: «Коли його автори говорять, що дотримуються Хартії про регіональні мови, вони лукавлять. Україна ратифікувала її, але парламент зробив це з неточним перекладом. Насправді у Хартії йдеться виключно про мови, яким загрожує знищення. В Україні це можуть бути караїмська, ромська, але ніяк не російська мова. Ну покажіть мені, де у нас утискається російська мова? А якщо під час вступу до вузу знімається питання про знання державної мови — це вже, власне, не держава буде, а вокзал».

Інший депутат-бютівець Андрій Шкіль цей законопроект ще не бачив, але і без прочитання впевнений, що Україні нічого хорошого він не дасть: «Але ви ж бачите, що робить з Україною нинішня влада — вони знищують українську історію, мову, літературу, культуру. Ми сто відсотків за цей закон не голосуватимемо».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1108