Після того, як новопризначений головний архітектор міста Сергій Целовальник заявив про те, що йому не подобається Майдан у нинішньому вигляді і що його треба перебудовувати, архітектори навперебій почали сперечатися, що треба прибрати чи добудувати на головній площі.
Найбільше ідей – у Лариси Скорик, яку вважають фавориткою нинішньої влади від архітектури. З найзначніших — плани поставити над проїжджою частиною Хрещатика (у межах Майдану) високі платформи, якими пішоходи зможуть ходити з однієї частини площі на іншу, минаючи підземний перехід. На платформу можна підніматися на ескалаторах і сходами — там поставлять лавки і висадять дерева, а машини пустять під мостом — буде такий собі висячий сад над проїжджою частиною. «Це ненормально, що люди кучкуются під землею, а на поверхні їздять машини», — сказала нам Скорик.
Також, на її думку, з Майдану необхідно прибрати Лядську браму, які вона назвала «кітчем», разом з архангелом Михайлом на даху. До речі, спори щодо Лядської брами йдуть давно — багато архітекторів висловлювалися, що варто показати залишки руїн первозданного пам'ятника, а новобудова, мовляв, не відповідає історичній правді, пише газета «Сьогодні».
У начальника главку охорони культурної спадщини Руслана Кухаренка є і свої пропозиції. Він вважає, що величезний купол, який поставили на місці фонтану (у народі називався «рулеткою»), потрібно перетворити на великий фонтан, щоб вода струмувала з його верхівки і стікала бурхливим потоком по склу вниз.
«Купол повинен вінчати будівлю, а не стояти на землі», — сказав Кухаренко. Що буде з Монументом Незалежності, архітектори поки остаточно не визначили. Можливо, його знесуть взагалі, але також є варіант, що навколо нього встановлять понад 10 колон, а біля основи пам'ятника поставлять дзвінницю з дзвонами і чашу, звідки струмуватиме джерельна вода.
Правда, не всі архітектори з такою легкістю готові прийняти новий архітектурний переділ. Екс-головний архітектор і співавтор нинішнього проекту головної площі країни Сергій Бабушкін вважає, що Майдану потрібно дати спокій. «Потрібно будувати, а не перебудовувати», — сказав нам він. А ось архітектор Юрій Лосицький ще категоричніший: «У Києві є багато інших місць, які вимагають реконструкції. Наприклад, Андріївський узвіз або Володимирська гірка».
За підрахунками Скорик, будівництво платформи над Майданом обійдеться приблизно в 1 млрд гривень, а демонтаж воріт з архангелом — до 100 тис. Ще приблизно 6 млн, за підрахунками Бабушкіна, знадобиться на запуск фонтанів над куполом. Правда, гроші в основному хочуть брати у інвесторів, а не із бюджету. За словами в.о. голови КМДА Олександра Попова, до реконструкції Майдану можуть приступити після проведення Євро-2012.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом