Уже через два роки головну площу країни буде не впізнати. На Майдані хочуть поставити платформу для пішоходів, пустити фонтани по скляних куполах, вітрину «Глобуса» замінити на колони, а Лядську браму з покровителем міста, архангелом Михайлом, взагалі прибрати. Також загроза зносу нависла і над Монументом Незалежності. За оцінками експертів, ціна видозмін Майдану — понад 1 млрд гривень. На ці гроші можна було б побудувати більше 20 тис. квартир для малозабезпечених або дві розв'язки, як на Московській площі.
 

Після того, як новопризначений головний архітектор міста Сергій Целовальник заявив про те, що йому не подобається Майдан у нинішньому вигляді і що його треба перебудовувати, архітектори навперебій почали сперечатися, що треба прибрати чи добудувати на головній площі.

Найбільше ідей – у Лариси Скорик, яку вважають фавориткою нинішньої влади від архітектури. З найзначніших — плани поставити над проїжджою частиною Хрещатика (у межах Майдану) високі платформи, якими пішоходи зможуть ходити з однієї частини площі на іншу, минаючи підземний перехід. На платформу можна підніматися на ескалаторах і сходами — там поставлять лавки і висадять дерева, а машини пустять під мостом — буде такий собі висячий сад над проїжджою частиною. «Це ненормально, що люди кучкуются під землею, а на поверхні їздять машини», — сказала нам Скорик.

Також, на її думку, з Майдану необхідно прибрати Лядську браму, які вона назвала «кітчем», разом з архангелом Михайлом на даху. До речі, спори щодо Лядської брами йдуть давно — багато архітекторів висловлювалися, що варто показати залишки руїн первозданного пам'ятника, а новобудова, мовляв, не відповідає історичній правді, пише газета «Сьогодні».

У начальника главку охорони культурної спадщини Руслана Кухаренка є і свої пропозиції. Він вважає, що величезний купол, який поставили на місці фонтану (у народі називався «рулеткою»), потрібно перетворити на великий фонтан, щоб вода струмувала з його верхівки і стікала бурхливим потоком по склу вниз.

«Купол повинен вінчати будівлю, а не стояти на землі», — сказав Кухаренко. Що буде з Монументом Незалежності, архітектори поки остаточно не визначили. Можливо, його знесуть взагалі, але також є варіант, що навколо нього встановлять понад 10 колон, а біля основи пам'ятника поставлять дзвінницю з дзвонами і чашу, звідки струмуватиме джерельна вода.

Правда, не всі архітектори з такою легкістю готові прийняти новий архітектурний переділ. Екс-головний архітектор і співавтор нинішнього проекту головної площі країни Сергій Бабушкін вважає, що Майдану потрібно дати спокій. «Потрібно будувати, а не перебудовувати», — сказав нам він. А ось архітектор Юрій Лосицький ще категоричніший: «У Києві є багато інших місць, які вимагають реконструкції. Наприклад, Андріївський узвіз або Володимирська гірка».

За підрахунками Скорик, будівництво платформи над Майданом обійдеться приблизно в 1 млрд гривень, а демонтаж воріт з архангелом — до 100 тис. Ще приблизно 6 млн, за підрахунками Бабушкіна, знадобиться на запуск фонтанів над куполом. Правда, гроші в основному хочуть брати у інвесторів, а не із бюджету. За словами в.о. голови КМДА Олександра Попова, до реконструкції Майдану можуть приступити після проведення Євро-2012.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

515