14 серпня православна і греко-католицька церкви відзначають свято Винесення Чесних древ животворящого Хреста Господня, а також свято мучеників Маккавєєв, яке в народі називається Медовим Спасом і пов'язується з освяченням нового урожаю. Цього дня під час богослужіння на середину храму для поклоніння віруючим виносять хрест. Після божественної літургії духівництво освячує мед, який вважається після цього цілющим.

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: «Унаслідок хвороб, що вельми часто бували в серпні, спрадавна затвердився в Константинополі звичай зносити Чесне древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відвернення хвороб. Напередодні (31 липня), виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі Великої церкви (на честь Святої Софії - Премудрості Божої). З цього дня і далі до першої Пречистої Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народові для поклоніння. Це і є передсходженням Чесного Хреста».

Крім того, в російській Церкві це свято з'єдналося із спогадом Хрещення Русі 1 серпня 988 року: «А на походження в день Чесного Хреста буває хід освячення ради водного і просвіти ради людської, по всіх градах і селах». Тому Медовий Спас називають також «Спас на воді», «Мокрий Спас» - разом з освяченням води здійснюється освячення меду.

За народними прикметами, на Медовий Спас відлітають стрижі і ластівки, що вважається першим знаком осені, яка наближається. Цього дня віруючі йдуть до церкви з букетами польових трав і квітів. Освячені чебрець, м'ята, мак повинні простояти вдома цілий рік.

З сьогоднішнього дня починається єдиний з присвячених Божій Матері постів - Успенський. Він встановлений в пам'ять першої Пречистої (кончини) Богородиці в 48 році нашої ери.

По строгості дотримання Успенський пост прирівнюється до Великого - в найближчі два тижні не дозволяється споживати м'ясні, молочні і рибні продукти. У суботу і неділю дозволено рослинну олію, і лише один раз за весь пост дозволяється куштувати рибу - в свято Преображення Господнє. Священики не рекомендують вінчатися і займатися важливими мирськими справами. Під табу потрапляють і плотські розради. А скрасить пісні дні Медовий (14 серпня), Яблучний (19 серпня) і Горіховий (29 серпня) Спас.

У тексті Біблії не говориться про місце й обставини кончини Діви Марії. Там лише сказано, що після кончини Христа апостол Іоан узяв її на піклування.

Переживши свого Сина Ісуса на пару десятиліть (точний вік пречистої Богородиці не встановлений), Діва Марія провела всі ці роки в подвигах молитви і поста. Одного дня під час молитви на місці вознесіння Христа їй з'явився архангел Гаврило, який повідомив, що через три дні вона відійде до Бога.

Попрощатися з Богородицею до Єрусалиму прибули всі апостоли, які в той момент проповідували в різних країнах. Після земної кончини Божої Матері вони віднесли труну з її тілом до Гефсиманії і поховали її в печері, заваливши каменем.

У похованні не брав участь апостол Хома, який прийшов до Єрусалиму на третій день, і на його прохання апостоли відкрили гробницю, аби він міг теж попрощатися з Дівою Марією. Проте, відкривши труну, апостоли виявили, що в ній немає тіла, і переконалися таким чином у дивному вознесінні Богородиці на небо.

Того ж дня увечері за трапезою апостолам з'явилася Богородиця в оточенні ангелів і вітала їх словами: «Радійте! Бо я з вами у всі дні».

За матеріалами «Сегодня», «Інтерфакс-Україна», «ЛІГА»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1442