Учора практично у всіх районах Києва стояв задушливий запах гару. МНС намагається переконати киян, що запах принесло з Росії, що горіла, – але у нас і своїх вогнищ спалаху предостатньо. Зокрема, пожежу на величезному сміттєвому звалищі в селі Нові Петрівці Вишгородського району намагаються загасити ще з суботи. Чим дихали жителі Києва і найближчих сіл дві доби і продовжують дихати зараз – адже до вечора понеділка вогонь ще не згашений, невідомо. Обласна СЕС тільки вчора виїхала, щоб узяти проби повітря. Втім, вітер дув на столицю з іншого боку. Було б добре, якби звалище встигли згасити, коли він раптом зміниться, пише «Газета по-киевски».
У Нових Петрівцях високий стовп диму над лісом було видно за декілька кілометрів. Над вогнищем же спалаху дим застилав майже все навколо так, що навіть неба не було видно. На краю звалища, куди звозять сміття комунальники Вишгородського району, стояли дві пожежні машини. Рятувальники поливають водою тільки краї пожежі, щоб вогонь не перекинувся на ліс. Близько десятка вантажних машин висипають на гори сміття, що димить, пісок, а гусеничні трактори розтягують і утрамбовують його по всій палаючій території звалища. Гасити пожежу допомагають і київські пожежні частини – але від них вже мало що залежить: все вирішує техніка комунальників. «Заливати водою вогнище пожежі немає сенсу, – говорить замначальника управління Вишгороду МНС Валерій Павленко. – Це не допоможе, оскільки глибина залягання сміття – чотири метри. У неділю ми вилили на краї спалаху 300 кубів води, і сьогодні ллємо. Горіло тут не все звалище, а близько 500 кв. м: зараз залишилося засипати піском 300 кв.м. Гасити дуже складно, сміття горить як торф. Там, на глибині, воно палає, а зверху тільки спалахує, тліє».
Рятувальники говорять, що пожежа трапилася через неймовірну жару. Спалахнули легкозаймисті речовини, яких на звалище вивозять у незліченній кількості. «Тут вся таблиця Менделєєва, – говорить Валерій Павленко. – У середині були банки з лаком і фарбою, вони нагрілися, напевно, почали виділятися гази – і стався вибух, з якого все і почалося». Серед сміття можна знайти що завгодно, але в основному це те, що ще не перегнило: пластикові пляшки, кульки, стекло, битий посуд, залишки будівельних матеріалів. Кажуть, що звозити сюди непотріб почали ще у 1972 році.
Версію, що «запах до Києва надуло з Росії», озвучив учора замміністра МНС Віталій Романченко. В Інституті гідрометеорології не згодні з цим. «Я дивився дані, величезної кількості диму з Росії на нашу територію не розповсюджується, тому що вітер дме з південної частини у бік Росії», – сказав директор Інституту гідрометеорології Володимир Осадчий. До речі, і в Укргідрометцентрі підтвердили, що вітер в останні дні дув південно-східний.
«Дим від звалищ, що горять, дуже небезпечний для здоров'я, – пояснює Валерій Станкевич, завідувач Лабораторією гігієни грунту і відходів Інституту комунальної гігієни. – Дуже токсичні поролон, що горить, плівка, пластмаса… Список можна продовжувати до безкінечності. Перші ознаки отруєння: нудота, блювота, порушення дихання, втрата свідомості. Вдихати отруйний дим особливо небезпечно для астматиків, оскільки першими під удар потрапляють легені. Отруєння токсичними речовинами приводить таких хворих до загострення, а іноді до передчасної смерті».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом