У столиці України 6-7 липня відбувся міжнародний семінар «Громадська, правова і екологічна експертиза промислових об'єктів атомної енергетики», у якому брали участь представники громадських організацій екологічного напряму, науково-дослідних центрів, органів державної влади і енергетичних компаній із України, Росії та Білорусі.
Його учасники у рамках трьох тематичних блоків обговорювали такі важливі теми, як «Вибір стратегії для енергетики України», «Зміна постачальника ядерного палива: ризики і перспективи», «Державна і громадська екологічні експертизи» та інші. Гострі дебати і дискусії розгорнулися навколо питань перспектив розвитку атомної енергетики в Україні, розширення і заміщення ядерних генеруючих потужностей, можливостей впровадження нових неядерних технологій в енергетиці, підвищення ефективності використання електроенергії та енергозбереження.
Особливий інтерес у учасників міжнародного семінару викликала тема реалізації проекту добудови 3 і 4 блоків ХАЕС і будівництва ЦХВЯП, на якій детально зупинився у своїй доповіді директор з нових атомних установок ОП «Атомпроектінжинірінг» НАЕК «Енергоатом» Олександр Рибчук.
Предметом обговорення також стало питання диверсифікації постачань палива для українських АЕС. Експерт Національної комісії радіаційного захисту України Володимир Усатенко вважає, що це рішення може призвести до підвищення собівартості виробництва електроенергії і зростання ризиків безпеки. Важливою темою стало питання зберігання ВЯП і РАО на території України.
Учасники обговорили проблеми, з якими стикається населення прилеглих до ядерних об'єктів територій, і дійшли висновку про необхідність істотного вдосконалення законодавчої бази у сфері безпеки ядерної енергетики і радіаційного контролю.
За словами заступника директора Інституту гуманітарних і екологічних технологій Міжнародної академії інформаційних технологій (м. Мінськ, Білорусь) Марини Богданович, одного із організаторів семінару, «ми давно працюємо з українськими колегами у питанні експертного аналізу та оцінювання об'єктів атомної енергетики, інформування громадськості про ті важливі речі, які стосуються кожного. Для Білорусі ця тема набула особливої актуальності не тільки у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, але й тому, що у нас в країні ухвалено рішення про будівництво АЕС. Тому нам дуже важливо і цікаво вивчити досвід взаємодії громадськості, ЗМІ з підприємствами і організаціями атомного сектора».
Представники українських екологічних організацій зійшлися на думці про необхідність всебучного діалогу, відкритого і публічного обговорення цих питань, і констатували готовність НАЕК «Енергоатом» до такої роботи. Матеріали міжнародного семінару готуються до публікації. Оперативну інформацію можна отримати у Національному екологічному центрі України (НЕЦУ).
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом