В Україні третій місяць підряд дефляція — ціни знижуються, за місяць усе подешевшало в середньому на 0,4% (у травні ціни впали на 0,6%), а значить, з початку року інфляція зменшилася до 3,3% (у травні було падіння з 4,4 до 3,7%).
Найбільше подешевшали капуста і яйця (на 50,7% і 18,6%), сири, рис і молоко — на 3—7,8%; масло і м'ясо — на 1,9%. Через акцизи на 0,3% піднялася ціна алкоголю і тютюну.
Ці цифри підтверджує й індекс цін, який відстежує по Києву газета «Сьогодні».
Так, за даними видання, вартість споживчої корзини за червень зменшилася в столиці майже на 1,5%.
Експерти прогнозують, що в липні-серпні також буде сезонна дефляція через традиційне літнє зниження цін на овочі-фрукти.
На думку економіста Віктора Лисицького, вона може скласти 0,9—1% у кожному місяці. Це означає, що зростання цін (а воно почнеться з вересня) додасть до грудня не більше 5%, що повинно дати менше 10% річної інфляції, стверджує Лисицький. Прогноз інфляції від МВФ — 9,5%.
На думку Лисицького, перша причина такої тривалої дефляції в тому, що зараз і реальні, і номінальні доходи населення (зарплати, пенсії) ростуть набагато менше, ніж у 2006—2008 роках. Друга — в країні уляглася післявиборна паніка, стабілізувалася політситуація, підприємці припинили закладати в ціну ризики, а населення — купувати товари про запас. «Те, що ціни падають, — добре для населення, — вважає Лисицький. — Але для зростання економіки дефляції недостатньо. Потрібні довгі дешеві гроші, а їх поки немає».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом