Стокгольмський арбітраж зобов'язав НАК «Нафтогаз України» повернути 12,1 млрд. кубометрів газу трейдеру RosUkrEnergo (RUE) – СП «Газпрому» і бізнесмена Дмитра Фірташа.

У «Газпромі» і RUE підтвердили факт винесення постанови. «Рішення підтверджує, що спірний об'єм газу був вилучений «Нафтогазом», порушуючи умови контракту про зберігання газу з RUE і що НАК зобов'язана повернути RUE 11 млрд. кубометрів газу, що знаходиться в підземних сховищах газу на тих же умовах, як і до вилучення», - мовиться в заяві Centragas. Тепер набуває чинності рішення арбітражу від 30 березня, яке зобов'язує «Нафтогаз» відшкодувати RUE $192 млн. за «різні порушення умов контрактів по постачаннях, транзиту і зберіганню газу». У серпні 2009 року суд об'єднав ці дві справи в одну, пише «Комерсант-Україна».

RUE створено влітку 2004 року «Газпромом» і Centragas на паритетних началах. Centragas належить Дмитру Фірташу (90%) і Івану Фурсіну (10%). RUE у 2006-2008 роках виступала монопольним постачальником газу до України, купуючи його у «Газпрому».

У січні 2009 року «Нафтогаз» підписав з «Газпромом» договір про те, що 11 млрд. кубометрів газу, які знаходилися в підземних сховищах, будуть отримані українською компанією як плата за транзит російського газу через Україну. Але цей газ був придбаний RUE і знаходився на балансі трейдера. «Газпром» підписав з «Нафтогазом» договір про переуступку боргу RUE перед монополією на $1,6 млрд., у рахунок оплати якого і був забраний газ. Але сам трейдер згоди на цю операцію не давав. Тоді ж RUE була виключена з постачань газу до України і взагалі перестала продавати газ «Газпрому», зокрема в Європі.

«Стокгольмський арбітраж присудив повернути газ, хоча ми вимагали компенсацію у розмірі $5,4 млрд., - уточнило джерело в RUE.– Зараз належить вирішити, як організувати схему так, щоб всі сторони були задоволені». Співрозмовник газети пояснює, що сума $5,4 млрд. виникла, виходячи з ціни за газ $450 за тисячу кубометрів, яка є базовою в угоді «Газпрому» і «Нафтогазу» від 2009 року, плюс 10% штрафу. В той же час у II кварталі газ для України з урахуванням нових угод Москви і Києва коштує $230 за тисячу кубометрів, тобто, виходячи з неї, потрібний від «Нафтогазу» об'єм коштує $2,78 млрд., з урахуванням штрафу – $3,06 млрд.

«Нафтогаз» зараз має понад 13 млрд. кубометрів газу, закачаних у підземні сховища, тобто теоретично може розрахуватися з RUE. Проте цей газ куплений компанією для майбутнього опалювального сезону. Джерело в Мінпаленерго стверджує, що якщо газ буде переданий RUE, закачати потрібний об'єм додатково «Нафтогаз» вже не встигне. Джерело, знайоме, з ходом переговорів сторін уточнює, що вони можуть врегулювати відносини шляхом чисто «паперової» операції, але подробиць не розкриває. Офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов говорить, що варіант розрахунку сторін поки не вибраний.

У «Нафтогазі» рішення Стокгольмського арбітражу ще не отримали і обіцяють прокоментувати його після «детального вивчення». Наприкінці травня глава компанії Євген Бакулін стверджував, що вона не готова йти на світову з трейдером. Андрій Астапов, управляючий партнер компанії Astapov Lawyers, уточнює, що рішення Стокгольмського арбітражу повинне бути ще підтверджене в Україні: «Без підтвердження в суді місцевої юрисдикції воно є недійсним». За його досвідом, більшість таких рішень оскаржуються в місцевих судах другою стороною і менше половини виконується. Олександр Гудима, член комітету Верховної Ради з ПЕК вважає «сам факт такого швидкого винесення рішення досить дивним». На думку депутата, «можливо, з боку «Нафтогазу» не було серйозного опору RUE». Глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін вважає, що вимоги RUE будуть задоволені «по максимуму».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

493