Державна політика в Україні повинна сприяти зменшенню споживання тютюнових виробів. Про це сказав на засіданні міжфракційної депутатської групи «За духовність, моральність і здоров'я України» консультант експертної Ради цієї міжфракційної депутатської групи Олег Івченко.

У 2009 році в Україні ставки акцизного збору підвищувалися двічі. За його словами, це сприяло зменшенню споживання тютюнових виробів на 3%. За даними Держкомстату у 2009 р. легальне виробництво тютюнової продукції скоротилося на 12%. У той же час він додав, що на сьогодні «сигарети все-таки залишаються достатньо доступними для населення, особливо для молоді, тому слід і надалі підвищувати ставки акцизного збору». Івченко зазначив, що, за даними досліджень, «10-процентне зростання цін на сигарети приводить до зменшення споживання тютюну на 4% у країнах з високим рівнем доходів і на 8% - у країнах з низьким і середнім рівнем доходів, оскільки споживачі з нижчим рівнем доходів чутливіші до зростання цін».
 
 
Кажучи про рекламу тютюнових виробів, Івченко, нагадав, що з 1 січня 2010 в Україні заборонена реклама тютюнових виробів у друкарських ЗМІ, а також у 2009 році було заборонено зовнішню рекламу і понад 15 років тютюнова продукція не рекламуватиметься на телебаченні і радіо. За його словами, це позитивно вплинуло на зниження рівня споживання тютюнових виробів, особливо серед неповнолітніх. Він виразив здивування з приводу реєстрації законопроекту, яким пропонується «відновлення реклами тютюнових виробів за допомогою засобів зовнішньої реклами». За його словами, ухвалення даного законопроекту приведе до нівеляції «досягнутих позитивних результатів щодо зменшення рівня куріння і неприпустимо з погляду охорони здоров'я українського населення». За його словами, парламент не повинен підтримувати такі законодавчі ініціативи.

Він зазначив, що доцільно було б збільшувати фіксовані ставки (специфічну і мінімальне акцизне зобов'язання) заради досягнення максимальних позитивних результатів у сфері охорони здоров'я і проводити індексацію фіксованих ставок відповідно до рівня інфляції. Крім того, треба збільшити акцизи на тютюнові вироби ще мінімум на 10%, але не більше, ніж на 15 відсотків.

Івченко підкреслив необхідність на законодавчому рівні заборонити також рекламу, продаж і розповсюдження електронних сигарет / e-cigarette до часу розробки в Україні і світі необхідних стандартів і нормативних документів для регулювання цієї продукції. Він сказав, що такі сигарети набули поширення в українському Інтернеті.

За його словами, ці сигарети «невідомого походження і без належного споживчого маркування. Він послався на висновки Міністерства охорони здоров'я про те, що ці вироби не пройшли в Україні належної санітарно-гігієнічної експертизи і не відповідають встановленим показникам якості і безпеки для здоров'я людини. За його словами, зараз продаж і реклама електронних сигарет заборонені в таких країнах як Австралія, Канада, Туреччина, Бразилія, Данія, Норвегія. Він вважає, що така заборона повинна бути і в українському законодавстві.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

695