Авіапарк вищого ешелону влади Польщі складається з двох літаків Ту-154М ще радянського виробництва. Лайнер, на якому розбився президент Польщі Лех Качиньський, був випущений у червні 1990 року й експлуатувався вже 20 років. Щоб продовжити ресурс літаків, польське міноборони минулого року уклало контракт із російським підприємством «Авіакор» щодо капітального ремонту і модернізації обох Ту-154М. Лайнер, що впав у суботу під Смоленськом, був відремонтований у грудні 2009 року.

Після авіакатастрофи деякі офіційні представники влади Російської Федерації зробили заяви, що літак був повністю справний, перекладаючи вірогідну провину на пілотів. Раніше генеральний директор авіаційного заводу Самари «Авіакор» Сергій Ліхарьов заявляв, що термін служби Ту-154М складає 30 років.

Варто зазначити, що керівники багатьох країн використовують для перельотів літаки «у віці». Так, президент Росії Дмитро Медведєв у своєму розпорядженні має два літаки Іл-96-300 1995 і 2004 років випуску. Нинішнього главу Білого дому Барака Обаму перевозять два Boeing VC-25A (747-2G4B), побудовані в 1987 році. Канцлер Німеччини Ангела Меркель для польотів використовує Airbus A310-304 1989 року, а також Canadair CL-600-2A12 Challenger 601 1986 року. Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад користується для польотів Boeing 747SP-86 1979 року випуску.

Проте останнім часом тенденція оновлення авіапарку охопила багатьох країн, зокрема пострадянських республік, які «літали» до останнього часу на радянській техніці. Так, наприклад, ще в 2007 році влади Вірменії списали радянський Ту-134 1977 року і придбали для представницьких цілей літак Airbus A-319.

Відновити парк літаків для перших осіб держави намагається й Україна. Сьогодні авіапарк вищого ешелону країни складається з п'яти повітряних суден. З них Ту-134 повинен бути списаний цього року, Іл-62 — наступного (обидва зроблені на початку 1980-х). Ще один літак вітчизняного виробництва Ан-74 не може піднятися в повітря — для його ремонту немає запчастин, пише «Справа».

Минулого року державіакомпанія «Україна», яка забезпечує перельоти високопосадовців, придбала Airbus A-319. У розпорядження чиновників машина повинна була поступити на початку 2010 року. Як раніше пояснював Ігор Тарасюк, екс-глава Держуправління справами, якому підкоряється «Україна», покупка була необхідна, оскільки існуючі літаки вичерпали свій ресурс.

Придбання Airbus A-319 обійшлося держскарбниці в $68 млн. Для порівняння — Вірменія заплатила за аналогічну машину $45 млн. Заощадити вдалося завдяки позиції вірменських властей, які придбали чотирирічний, а не новий лайнер.
 

Також минулого року Тарасюк розповів, що було прийнято рішення Кабміну про повне оновлення всього парку літаків авіакомпанії «Україна». Передбачалося будівництво одного далекомагістрального літака і введення в експлуатацію двох пасажирських реактивних середньомагістральних Ан-148. Проте держава не змогла профінансувати виробництво суден.

Для порівняння з Airbus можна зазначити, що вартість літака Ан-148 складає приблизно $23 млн. Про це раніше заявляв екс-начальник управління транспортного забезпечення Державного управління справами Сергій Новицький.

Нагадаємо, літак польського президента Леха Качиньського Ту-154 розбився під Смоленськом у суботу вранці. За попередніми даними, літак зачепився за верхівки дерев в умовах поганої видимості через сильний туман. На борту знаходилося 96 осіб - 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Не вижив ніхто. Серед загиблих сам президент, його дружина і частина керівництва країни. Вони прямували до Катинь, щоб взяти участь у траурних заходах на місці масового поховання жертв політичних репресій.

Крім того, внаслідок аварії літака Польща позбулася всього військового командування.

Тіло президента Польщі доставлено до Варшави.

Сьогодні в Україні – день трауру по жертвах катастрофи.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1664