Президент Росії Дмитро Медведєв і президент США Барак Обама підпишуть опівдні в четвер у резиденції президента Чехії Празькому Граді Договір про заходи стосовно подальшого скорочення й обмеження стратегічних наступальних озброєнь; підписаний документ виведе Москву і Вашингтон на новий рівень взаємодії в області роззброєння.

Термін дії старого Договору між СРСР і США про скорочення й обмеження стратегічних наступальних озброєнь 1991 року закінчився 5 грудня 2009 року.

Рішення про початок переговорів щодо нового документа було ухвалене на зустрічі президентів Росії і США у Лондоні 1 квітня 2009 року.

У травні того ж року в Женеві почалися консультації міжвідомчої комісії з підготовки документа. До складу комісії увійшло понад 30 представників різних відомств.

Договір укладений на строго паритетній основі. Положеннями документа передбачається, що кожна із сторін скорочує й обмежує свої стратегічні наступальні озброєння так, щоб через сім років після його набуття чинності і надалі їх сумарні кількості не перевищували:

- 700 одиниць для розгорнених міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників

- 1550 одиниць для боєзарядів для них

- 800 одиниць для розгорнених і нерозгорнених пускових установок міжконтинентальних балістичних ракет і балістичних ракет підводних човнів, а також важких бомбардувальників.

Такий рівень був встановлений за російською ініціативою для введення в договір розгорнених і нерозгорнених пускових установок і важких бомбардувальників. Це положення дозволить обмежити «поворотний потенціал» і створить стимул для ліквідації або переобладнання даних засобів СНО.

Усього, в порівнянні з Московським договором 2002 року, сторони домовилися скоротити сумарну кількість боєзарядів на третину (за Московським договором рівень боєзарядів був зафіксований у 1700-2200 для кожної країни). Крім того, згідно з новою Угодою, Росія і США більш ніж удвічі знизять граничних рівень для стратегічних носіїв.

Разом з тим, російські військові зазначають, що закладені в договір цифрові параметри забезпечать можливість збереження і розвитку відповідно до наявних планів існуючого угрупування стратегічних ядерних сил РФ. Тим самим буде гарантований необхідний рівень заборони.

У цьому договорі також зафіксований нерозривний зв'язок між стратегічними наступальними і стратегічними оборонними озброєннями (ПРО). Цей взаємозв'язок не тільки прописаний у документі, але і має статус, що юридично зобов'язує.

Крім того, в новому документі Вашингтон узяв на себе зобов'язання не переобладнювати і не використовувати пускові установки міжконтинентальних балістичних ракет і пускові установки балістичних ракет підводних човнів для розміщення в них протиракет. Американська сторона також погодилася обговорювати відмітні ознаки протиракет від міжконтинентальних балістичних ракет і балістичних ракет підводних човнів, а також пускові установки протиракет від них.

Документ підлягає ратифікації і набуде чинності з моменту обміну ратифікаційними грамотами. Термін його дії десять років.

Російська сторона не наполягає на одночасній ратифікації парламентами РФ і США.

Як пояснив напередодні підписання угоди помічник президента РФ Сергій Приходько, «завдання ратифікувати договір день у день не стоїть». За його словами у Росії «... з американцями сьогодні інша якість відносин. Ми один одному довіряємо в значно більшій мірі, ніж раніше». «У нас немає відчуття, що нас можуть «надути», - підсумував помічник російського президента.

Нагадаємо, раніше ініціатива підписати новий договір стосовно СНО у Києві виходила від Президента Віктора Януковича – офіційну пропозицію своєму російському колезі він зробив під час візиту до Москви 5 березня. У свою чергу, в МЗС РФ повідомили, що були б раді підписати договір в українській столиці.

Проте, 22 березня Президент Росії Дмитро Медведєв і держсекретар США Хіларі Клінтон ухвалили рішення про те, що цей договір буде підписаний у Празі.

За матеріалами РІА «Новини», «РБК»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

641