Фундамент першого кам'яного храму на Русі — Десятинної церкви — під загрозою руйнування. Під вагою снігу на початку весни обвалився скляно-металевий «саркофаг», який захищав місця розкопок. Їх, нагадаємо, тут вели з 2005 року. «Якщо найближчим часом Десятинну не накрити, то фундамент руйнуватиметься. Ми намагаємося цього уникнути — присипаємо розкопки землею. Але ж у глибокі ями стікатиме дощова вода!», — сказав Гліб Івакін, керівник архітектурно-археологічної експедиції, пише «Сьогодні».

За його словами, Кабмін на розкопки у 2005-2009 роках обіцяв виділити 7 млн гривень, але на «чисту» археологію дали всього 1,5 млн, решта пішла на обслуговування, транспорт і будівництво накриття, яке обвалилося. Руслан Кухаренко, начальник Главку охорони культурної спадщини КМДА, щодо проблеми знає: «Треба, щоб Кабмін виділив гроші на завершення розкопок і на музеєфікацію Десятинної. Це пам'ятник національного значения, ми не можемо самі щось вирішувати». Чи вдасться цього року знайти кошти на Десятину, поки невідомо.

Кармолог Тимофій Даль вважає, що вже зараз варто непокоїтися: «Десятинна церква — дуже сильне місце у плані енергетики. Воно пов'язане з витоками Русі. Якщо руйнуватиметься фундамент, можна прогнозувати зміни у житті міста не у кращий бік». Але археологів турбує те, що у землі зараз гниють сотні мільйонів гривень. За минулі роки на розкопках знайшли 10 тисяч цінностей: стародавні написи на стінах, прикраси, кераміка... Як сказав Віталій Козюба, начальник Володимирського загону археологічної експедиції, тут були сережки із срібла: «І це не кажучи про фрагменти фресок чи кістяне вістря рогу, на якому вирізані казкові істоти. Це перша подібна знахідка на території стародавньої Русі».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

468