20 лютого виповнюється 105 років з дня народження українського письменника, громадського діяча Уласа Самчука. Цього дня 137 років тому запатентований електричний ліфт, а 70 років тому на екранах вперше з'являється знаменита пара - Том і Джері. Ще цього дня в 1919 році раднарком України прийняв декрет про цивільний шлюб.
У 1054 році помер Ярослав Мудрий. Князювання Ярослава Мудрого було найдовшим - 37 років. Помер у Вишгороді на руках улюбленого сина Всеволода, переживши на чотири роки свою дружину і на два роки старшого сина Володимира. Похований в Київському Софійському соборі. Літописи не залишили детального опису зовнішності Ярослава Мудрого. Відомо, що він був кривоногий: за однією з версій - з ранніх років, за іншою - через поранення в одній з битв. Описуючи його характер, Нестір говорить про розум, розсудливість, старанність у православній вірі, співчуття до бідних, хоробрість. Звичаї були суворі, а життя скромним, на відміну від його батька, який любив веселі бенкети. Старанність у вірі іноді доходила до марновірства. Так, за однією з легенд, він звелів вирити кістки князів Ярополка і Олега і охрестивши їх, поховав у церкві Пресвятої Богородиці, думаючи цим позбавити душі їх від вічного страждання і загибелі.
Велика частина життя пов'язана з боротьбою за київський престол. «Самовладдя» правити Руссю став в 1036 р.
Зовнішня політика частково будувалася на зміцненні споріднених зв'язків з сім'ями монархів європейських країн. Монархи мали за честь поріднитися з Великим Київським князем і віддавали своїх дочок заміж за Ярославичів. Сини В’ячеслав і Ігор були одружені на німецьких принцесах: дружиною В’ячеслава стала графиня Штаденська Ода Леопольдівна, а Ігоря - графиня Орламіндська Кунігунда. Всеволод одружився на грецькій царівні Ганні (за іншими відомостями - Марії), від шлюбу з якою народився князь Володимир Мономах. Старша дочка Єлизавета була видана заміж за короля Швеції Гаральда, Ганна - за короля Франції Генріха I, молодша Анастасія - за короля Угорщини Андрія I.
У 1025 р. Ярослав звелівав побудувати місто, що отримало назву від його язичницького імені Ярославль (Ростово-Суздальське князівство). Місто було закладене на місці вдалого полювання на ведмедя. В 1030 р., після завоювання фінського племені чудь, що жило в Естляндії (Естонія), було засновано місто Юріїв (Дерпт). Ім'я місту було дано на честь ангела-хранителя князя Ярослава, святого православного великомученика Георгія. У 1037 р. був освячений закладений ще в 1017 р. храм св. Софії. Для розпису храму були викликані художники з Греції.
Протягом всіх років правління, князь Ярослав продовжував справу свого батька і сприяв розповсюдженню і зміцненню Християнства. Вважається, що їм були складені правила суду, покарання за вбивство, крадіжку і образу, що стали першим писаним законом на Русі і відомі під назвою «Російської правди». Ярослав не відмінив стародавній звичай кровної помсти за вбитого родича, але обмежив право помсти найближчими родичами.
Величезні гроші витрачалися на придбання, переклад і написання книг. Основу бібліотеки, створеної в храмі Софії Київської, складали книги, перекладені з грецької. У 1028 (30) р. в Новгороді була заснована перша велика школа, в якій були зібрано 300 дітей священиків і старост. У ній, за наказом Ярослава, почали «навчати їх книгам».
Жити любив у князівському селі Берестове під Києвом. У похилі роки залишив бойове життя і відав справами церкви. За його пропозицією в 1051 р., на зібраному ним Соборі християнських єпископів, в сан Київського митрополита був висвячений священик Іларіон. До цього митрополити до Києва призначалися тільки патріархом Константинопольським і були греками
Православні іменинники: Клим, Лука, Ніл, Порфирій, Федір.
Католицькі іменинники: Людмила, Леон.
Цього дня:
395 У Віфлеємі засновано перший жіночий монастир.
1673 У Лондоні відбувся перший відомий нині аукціон вин.
1811 Австрія оголошує себе банкротом.
1819 Заснування Петербурзького університету.
1863 (8.02) На Ливарному проспекті в Петербурзі бідний урядовець знаходить пакет, де виявився початок рукопису з дивною назвою «Що робити?». Того, хто знайшов цей рукопис, чекає велика винагорода, обіцяна журналом «Современник». Так починається незвичайна доля роману, автором якого був Чернишевський, в'язень Петропавловської фортеці.
1872 У Нью-Йорку відкривається Метрополітен-музей.
1872 У США запатентований електричний ліфт.
1872 Запроваджено День Паризької комуни (святкується 18 березня).
1901 У «Церковних відомостях» оголошується про відлучення Льва Товстого від православної церкви.
1907 Почала діяльність ІІ Державна дума в Росії з українською парламентською общиною в ній.
1932 Лев Троцький, який перебував у Норвегії, позбавляється радянського громадянства.
1940 Вперше на екранах з'являється знаменита пара - Том і Джері - у фільмі Puss Gets Boot.
1988 Починається карабахський конфлікт між Вірменією і Азербайджаном.
20 лютого народилися:
1694 Вольтер, французький письменник і філософ.
1729 Федір Григорович Волков ( народ. 1763). Творець першого постійного російського театру, за що і отримав від Белінського звання «батька російського театру».
1791 Карл (Карел) Чернь (1791-15.7.1857), австрійський композитор (чех за національністю), піаніст, педагог. Був учнем Бетховена, в 15 років сам почав викладати і виховав цілу плеяду піаністів-віртуозів. Найзнаменитішим його учнем був Ференц Ліст.
1802 Шарль Огюст Беріо (1802 - 1870), бельгійський скрипаль, композитор.
1889 Левко Ревуцький, український композитор.
1909 Костянтин Жук, український режисер.
1925 Роберт Олтмен, американський режисер, сценарист і продюсер, автор серіалу «Меш».
1926 Зіна Портнова (Зінаїда Мартинівна)(1926 - 1944), юна партизанка, Герой Радянського Союзу (посмертно, 1958). Замучена фашистами.
1940 Михайло Беліков, український оператор, режисер і сценарист.
1954 Патрісія Херст, спадкоємиця американського газетного магната, викрадена в 1974 році ліворадикальним угрупуванням, з яким потім брала участь у набігах і пограбуваннях.
1964 Наталія Гулькіна, співачка («Це Китай», «Ти знайдеш собі іншу»).
1966 Сінді Кроуфорд, американська супермодель і актриса.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом