У позовній заяві, поданій до Вищого адміністративного суду, прем'єр-міністр, кандидат у Президенти Юлія Тимошенко просить суд визнати протиправними дії ЦВК щодо встановлення і оголошення результатів виборів. Крім того, у заяві висувається прохання визнати незаконним бездіяльність Комісії, визнати недійсним і протокол Центрвиборчкому про результати повторного голосування з виборів Президента України, зобов'язати Центральну виборчу комісію призначити повторне голосування з виборів Президента України на третю неділю після дня вступу рішення суду у законну силу, а також зобов'язати Центральну виборчу комісію забезпечити проведення повторного голосування на підставах і в порядку, визначених Законом України «Про вибори Президента України».
У заяві йдеться, що Центральна виборча комісія порушила принцип юридичної визначеності, який є складовим елементом принципу верховенства права.
У позові сказано, що ЦВК постійно необґрунтовано змінювала механізми правового регулювання відносин щодо проведення виборів Президента України підзаконними актами за умови, що норми Закону України «Про вибори Президента України» не змінювалися. Крім того, Центрвиборчком ухвалював рішення нормативного характеру, які, хоча і є обов'язковими для застосування виборчими комісіями нижчого рівня, проте суперечать положенням Закону України «Про вибори Президента України.
Як приклад таких дій ЦВК у позові Тимошенко згадується ухвалення безпосередньо у день повторного голосування 7 лютого 2010 після початку голосування, постанови № 226, якою затверджено роз'яснення про деякі питання організації роботи дільничних виборчих комісій . Однак ухваленням такого рішення Центральна виборча комісія фактично встановила нову норму Закону України «Про вибори Президента України» і вийшла за межі своїх повноважень, йдеться у позові прем'єр-міністра
Також у документі зазначається, що ЦВК, ухваливши постанову від 27 січня 2010 № 152 «Про формування складу окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України для організації і проведення повторного голосування 7 лютого 2010», порушила право кожного із кандидатів на пост Президента України на рівну кількість посад голів і секретарів окружних виборчих комісій. Зокрема, визначаючи склад окружних виборчих комісій для Дніпропетровської області, комісія розподілила керівні посади таким чином, що кандидат Віктор Янукович отримав 10 посад голів окружкомів, а Юлія Тимошенко - тільки 7, хоча Законом «Про вибори Президента України» допускається відхилення не більше ніж на одну посаду.
У позові також стверджується, що при встановленні результатів другого туру ЦВК формально підійшла до виконання обов'язків стосовно перевірки скарг, оскільки при дослідженні протоколів про встановлення результатів виборів у межах територіальних виборчих округів Центральна виборча комісія не враховувала супровідні матеріали, які додавалися до цих протоколів, окремі думки членів окружкомів з викладенням порушень, які свідчили про спотворення результатів виборів, заяви і скарги про порушення комісіями порядку встановлення підсумків голосування, які приймалися окружними комісіями за результатами їх розгляду.
Також у Центрвиборчкомі відхиляли скарги, які надходили безпосередньо до неї, використовуючи як підставу для цього суто формальні причини.
У позові йдеться, що завданням ЦВК був механічний, арифметичний підрахунок даних з протоколів окружних виборчих комісій, а не встановлення справжніх результатів виборів.
Тимошенко у заяві також скаржиться на те, що ЦВК оголосила результати виборів у той час, коли у судах розглядалися справи про оскарження рішень окружних і дільничних виборчих комісій, результатом розгляду яких могло стати коректування кількості виборців, які віддали свої голоси за того чи іншого кандидата на пост Президента України.
У документі йдеться, що всі ці порушення вплинули на законність організації і проведення другого туру і призвели до втручання у процес волевиявлення виборців.
Як повідомляв ForUm, позов Юлії Тимошенко прийнятий у провадження у вівторок, 16 лютого.
Сьогодні Вищий адміністративний суд України вже призупинив дію рішення ЦВК щодо встановлення результатів виборів Президента і обрання Віктора Януковича Президентом України.
Проте до розгляду позову у режимі судового засідання ВАСУ поки не приступав.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом