Рішення Румунії розмістити американські ракети-перехоплювачі в акваторії Чорного моря у безпосередній близькості від українського кордону не є порушенням міжнародного режиму. Про це ForUm’y заявив голова експертної ради Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, колишній перший заступник міністра оборони України Леонід Поляков.
«У моєму розумінні було б нормально, якби у зброї масового ураження взагалі не було необхідності. Але оскільки існує загроза тероризму, то кожна держава прагне забезпечити свої інтереси. І в даному разі, очевидно, що Румунія і США узгодили своє бачення загроз безпеці й ухвалили таке рішення. Якби йшлося про порушення якихось міжнародних режимів, тоді був би предмет для конкретного обговорення», - зокрема, сказав він.
Відповідаючи на уточнююче запитання, якою у даному разі повинна бути реакція українських властей, Поляков підкреслив: «Вона повинна відповідати інтересам української держави».
«Іншими словами, необхідно вивчити ситуацію, зробити висновки, сформулювати свою позицію і бути готовими донести її громадськості», - підсумував він.
У свою чергу, народний депутат України, перший заступник голови Комітету ВРУ у закордонних справах Тарас Чорновіл пояснив ForUm’y, що українська влада не реагує на заяву Румунії про згоду розмістити елементи ПРО США в акваторії Чорного моря через те, що «вона взагалі, як правило, ні на що не реагує».
«Українська влада не реагує не через те, що, мовляв, це «якісь НАТОвські речі, а ми перед НАТО дуже хочемо загравати», а через те, що вона взагалі не реагує на все те, що потребує реакції. Реакція є лише тоді, коли вона може стати якоюсь красивою піар-фішкою, яку можна використовувати у виборчій кампанії», - сказав він.
Також Чорновіл упевнений, що не варто переоцінювати заяву Румунії. Політик вважає, що вона більше направлена на стимуляцію до переговорів, ніж на розміщення елементів ПРО США: «Спочатку почнуться дуже серйозні переговори у самих Сполучених Штатах. Потім почнуться дуже серйозні переговори з партнерами по НАТО. Після цього пройде ще раунд переговорів між Америкою і Росією, які, незважаючи на всі обурення врешті-решт завершаться банальним торгом».
«І ми моргатимемо віями, і румуни, оскільки перед тим моргали поляки і чехи, які погодилися на розміщення ПРО. Вони вважали, що отримають політичні, військові та ще якісь дивіденди, а тут раптом нагорі сильні домовилися, а маленьких, бідних залишили ні з чим», - пояснив він.
Депутат вважає, що, цілком імовірно, «заява Румунії була спеціально спровокована для певного нового раунду американсько-російських переговорів».
«Це нормально для міжнародних відносин: спочатку робляться неприємні кроки для другої сторони, і потім розмова починається із завойованого плацдарму», - пояснив він.
«Це те, чого ніяк не може навчитися українська дипломатія. Ми коли до СОТ вступаємо, то все спочатку здаємо, а коли доходить до переговорів, нічого розмінювати. Коли ми йдемо про візову політику розмовляти, то спочатку даємо їм безвізовий в'їзд до країни, а потім з нами ніхто не хоче розмовляти. А чого з нами торгуватися, ми і так все віддали?..», - обурюється парламентарій.
Чорновіл вважає, що «нам потрібно вчитися цьому, досить мудрому, принципу американської дипломатії»
Що стосується безпосереднього ПРО в Румунії, то, за його словами, не виключено, «що військова сфера тут «відпочиває», і основне питання - у певних дипломатичних відносинах. Навряд чи так просто зараз хтось би розганявся в Румунії розміщувати ракетні озброєння».
Як раніше писав ForUm, Румунія згодна розмістити на своїй території ракети-перехоплювачі, передбачені новою системою протиракетної оборони (ПРО) США.
Між тим намір США розмістити елементи протиракетної оборони (ПРО) в Румунії вже до 2015 року змусили російську сторону задуматися стосовно посилення своєї військової могутності, зокрема, переглянути завдання Чорноморського флоту і зміцнити його бойовий потенціал.
Лєра Нєжина, Юлія Артамощенко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом