Новий свідок у справі Івана Дем’янюка, обвинуваченого в підсобництві нацистам, колишній в'язень концтабору «Собібор» 87-річний житель Рязані (РФ) Олексій Вайцен, стверджує, що він упізнав у підсудному одного з наглядачів фашистського табору смерті. Його свідчення можуть суттєво підсилити позицію звинувачення, оскільки до цього ніхто з увязнених, що залишилися живими, не зміг пізнати Дем’янюка.

Вайцен, можливо, став ключовим свідком у справі останнього нацистського злочинця, що залишився живим . Він утік з концтабору «Собібор» у жовтні 1943 року, але до цих пір чудово пам'ятає розташування бараків - адже він провів у нацистському таборі смерті більше року. Тоді ж полонений червоноармієць уперше побачив Дем’янюка. «Давно треба було його судити. Його не можна тримати на волі, це ж бандит», - упевнений колишній ув'язнений.

Суд у справі Дем’янюка, вже третій, почався 30 листопада минулого року в Мюнхені (Німеччина). Уперше його засудили в Ізраїлі, але після семи років тюремного ув’язнення відпустили до США. Американське правосуддя також намагалося покарати нацистського охоронця, але від в'язниці Дем’янюка врятував вік і те, що він нібито прикований до інвалідного крісла. Коли ж навесні минулого року колишній наглядач нацистського концтабору самостійно вийшов з супермаркету, і це потрапило в об'єктив відеокамери, Дем’янюка екстрадували до Німеччини.

Офіційний представник прокуратури міста Мюнхена Барбара Стокінгер пояснила: «Мюнхенська прокуратура звинувачує Дем’янюка в співучасті у вбивстві 27900 чоловік. Будучи охоронцем табору «Собібор», він причетний до знищення тисяч євреїв».

Іван, або тепер Джон, Дем’янюк - колишній червоноармієць, який на самому початку війни потрапив до полону і погодився працювати в службі охорони таборів СС. У його кар'єрі - розташовані на території Польщі концтабори «Треблінка», «Собібор» і «Майданек», а також «Флюссеборг», що знаходився в Німеччині.

Адвокат Дем’янюка Гюнтер Мауль у захист свого довірителя говорить: «Якщо Дем’янюк і робив щось не так, він не міг не виконати наказ, тому що це означало б у тих обставинах, що його самого могли розстріляти».

Для того, щоб Дем’янюк відповів перед правосуддям, Вайцен погодився виступити свідком у суді. Він уже пізнавав охоронців «Собібора» в 1975 році. Зараз до Мюнхена ветеран поїхати навряд чи зможе, тому до Німеччини він відправив письмові свідчення. За законом ФРН, якщо провину Дем’янюка буде доведено, колишньому нацистському наглядачеві загрожує 15 років тюремного ув’язнення.

За матеріалами «Весті.ру», «ЛІГА»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

469