Президент Віктор Ющенко визнав воїнів Організації українських націоналістів і Української повстанської армії учасниками боротьби за незалежність України. Тема ОУН-УПА конфліктна. Кажучи про заслуги воїнів Організації українських націоналістів і Української повстанської армії, українці часто діляться на Схід і Захід.

Історик Станіслав Кульчицький пояснив ForUm'у, що «ОУН і УПА це абсолютно різні речі. Наприклад, як партія і армія. Але у нас звикли писати через дефіс і сприймати, як щось цілісне», можливо, тому, що УПА і справді була створена ОУНівцями. Учений говорить, що для однакового сприйняття всіма українцями ОУН-УПА необхідна просвітницька робота.

Андрій Парубій, народний депутат України від НУ-НС сказав ForUm'у, що «знання історії України, знання героїв, ніяк не може розділити Україну. Сьогодні для всієї України від Заходу до Сходу, є святими національні символи України. Такими ж святими для нас, українців, як тризуб і гімн. Ющенко сьогодні зробив ще один важливий історичний крок, який вже увійшов до історії. Цим він показав себе як державного чоловіка, що піклується не про політичну кон'юнктуру, не про спекуляцію, а про затвердження України, українську історію. Це бачення стратегії, і розуміння того, на чому повинні формуватися українська ідентичність і свідомість».

«Хочу нагадати, що воїни УПА були єдиною армією в Другій світовій війні, що воювала за Україну, під українськими символами. Тому, в даному випадку я переконаний, що армія, яка сьогодні є символом сьогоднішньої Української держави, воювала за Україну, повинна бути поважана», - сказав він.

Парубій переконаний, що «визнання її бійців борцями за незалежність України ніяк не може роз'єднати нашу країну», але в той же час говорить, що «звичайно ж, будуть негативи. Також будуть інспіровані протести. Але вони, швидше, стосуватимуться зовнішнього тиску з Росії, яка сьогодні вважає, що має право трактувати нашу історію».

У свою чергу народний депутат України від фракції БЮТ у ВР Володимир Бондаренко вважає, що «Віктор Андрійович Ющенко на останньому етапі своєї діяльності робить кроки, які або потрібно було зробити спочатку, і продемонструвати свої позицію і ставлення до тих подій і людей, або ж не робити цього взагалі».

Бондаренко вважає, що Ющенко, проводячи нагородження, лише зараз «ставить тестові питання», що вимушують кандидатів у Президенти «однозначно визначитися».

«Історію потрібно дуже спокійно доручити українським ученим. При цьому не можна орієнтуватися на КГДешне минуле, але і без перегину в інший бік. А те, що відбувається зараз, це продовження боротьби Віктора Андрійовича з Юлією Володимирівною», - сказав він.

Ні гуманістичного, ні національного сенсу в президентському вчинку не побачив директор Інституту філософії НАН України, доктор філософських наук Мирослав Попович.

На його думку, такий крок направлений на «абсолютно непотрібні розкол і розбрати серед української громадськості».

«Він це робить лише для того, щоб ускладнити становище Юлії Тимошенко. Для Януковича, у разі перемоги, немає жодної проблеми відмінити будь-який Указ або рішення, а ось, якщо переможе вона, то їй доведеться розбиратися з усім цим», - зокрема, сказав він.

Разом з тим, Попович зазначив, що визнання УПА воюючою стороною – «річ, що давно зріла й абсолютно справедлива».

«Міжнародною громадськістю і всіма ліберальними принципами, записаними в ООН, визнано, що народ має право підняти зброю проти деспотизму. Отже, в цьому сенсі УПА є партизанською стороною, а не бандитами», - переконаний учений.

«Проте це ні до чого не зобов'язує нас відносно ОУН», - додав він і роз'яснив, що «ОУН-УПА – «це таке ж безглузде словосполучення як КПРС-РКК».

«Одна справа, люди, які воювали, а інша – політичні партії, що мали свої програми. Ніколи в житті я не визнаю себе послідовником ОУН. Якщо люди читали хоч що-небудь, що належало програмам ОУН, вони повинні прямо сказати: або вони прихильники того зоологічного націоналізму, який там втілений, або вони є прихильниками незалежності України. А це різні речі», - підсумував Попович.

Просто і лаконічно відізвався про Віктора Ющенка фронтмен української Комуністичної партії Петро Симоненко, назвавши його «покидьком, безславний кінець якого очевидний».

«Саме тому він вирішив у черговий раз напаскудити власному народу. Ющенко став Президентом не лише завдяки американським грошам, а ще й тому, що перед цим активно розколювали Україну, і він продовжує це робити. Він сіє ворожнечу серед нашого народу, не поважає велику перемогу радянського народу, визнану у всьому світі», - сказав Симоненко і додав: «Ющенко, по суті, відкинув і вирок Нюрнберзького трибуналу, коли чітко було сказано, що була гітлерівська й антигітлерівська коаліція, і на стороні першої якраз і були ті, кого визнають героями».

Юлія Артамощенко, Лєра Нєина

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1315