22 січня – День Соборності України. Цього дня в 1918 р. проголошено IV Універсал Центральної Ради про незалежність України, а в 1919 р. Українська Директорія проголосила об'єднання українських земель в єдину Українську державу.
День Соборності України. Носіями ідеї соборності вважаються діячі Кирило-Мефодіївського братства (до якого належав і Тарас Шевченко), "Російської трійці" на чолі з Маркіяном Шашкевичем, що працює в Галичині, відомі українські вчені - Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Грушевський. Проте ідеологічно оформлена вона була вперше наприкінці XIX - початку XX століття в працях Юліана Бачинського і Миколи Міхновського. Саме вони позначили об'єднання всіх етнічних українських земель в єдину державу як найважливішу стратегічну задачу. Ця задача пізніше знайшла свій розвиток у документах українських політичних партій - спочатку в Галичині, а потім і по всій Україні.
22 січня 1918 року був проголошений Четвертий універсал першого українського уряду - Центральної Ради, в якому Україна оголошувалася самостійною державою - Українською Народною Республікою.
В Галичині в цей же рік дещо пізніше, внаслідок розпаду Австро-Угорської імперії виникла Західноукраїнська Народна Республіка з центром у Львові. Рівно через рік, 22 січня 1919 р. обидві республіки оголосили про своє злиття в єдину державу. Таким чином, вперше за, щонайменше, шістсот років був зроблений серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель в єдине ціле державне утворення. При цьому Західноукраїнська Народна Республіка, ввійшовши до складу УНР на федеральних правах, зберегла власну адміністрацію, уряд, парламент, армію, і навіть мала певну самостійність у віданні зовнішньої політики. Дипломатичні представництва ЗУНР існували в країнах колишньої Австро-Угорщини, а також в Німеччині і Ватикані.
Кінцева ратифікація Акту Соборності планувалася на засіданні Установчого збору - першого українського парламенту, який так і не був скликаний. На той час УНР припинила своє існування. Вже за два тижні після проголошення Акту Соборності уряд України (Директорія) був вимушений під натиском російської Червоної Армії залишити Київ, а дещо пізніше і територію України. Потенціал, закладений в Акті соборності, так і не був до кінця реалізований.
Цьому перешкодив ряд обставин як внутрішніх, так і зовнішніх. Позначилися істотні відмінності історичного, правового, соціально-політичного, культурно-побутового, релігійного характеру, що виникли внаслідок роз'єднання Сходу і Заходу України. Об'єднання України так і не змогло примирити між собою різні політичні партії, відносини між якими нерідко набували характеру відкритої ворожнечі. Крім того, незалежна українська держава випробовувала тиск не тільки з боку агресивних сусідів (Радянська Росія, Польща, Румунія), але і країн Антанти, які на свій лад перекроювали карту Європи, не зважаючи на Україну. Ідея соборності і сьогодні залишається актуальною.
Православні іменинники: Глафіра, Євстрат, Олена, Петро, Пилип.
Католицькі іменинники: Анастасія, Вікентій.
Цього дня:
1630 Англійські колоністи вперше пробують поп-корн, їх пригощає індієць Кводекуаїн.
1722 Петро I затверджує Табель про ранги всіх чинів Російської Імперії. Чинів всього 14: найвищий - державний секретар, а серед військових - генерал-фельдмаршал і генерал-адмірал; найнижчий, 14-й чин - колезький реєстратор. Вводиться титул звернення, виходячи з табеля чинів: «высокопревосходительство», «превосходительство» - для вищих чинів; для середніх – «высокородие» і «высокоблагородие»; і для низьких - просто благородіє.
1786 Катерина Велика повелівала росіянам підписувати папери словом «вірнопідданий» замість «раб».
1889 У Вашингтоні утворюється одна з перших звукозаписних фірм.
1905 Розстріл царськими військами мирної демонстрації в Петербурзі (Кривава неділя, 9 січня). У результаті 9 січня убито більше тисячі і поранено більше 2 тисяч чоловік. Кривава розправа піднімає всю країну, робітники найбільших промислових центрів відповідають загальним політичним страйком, в якому беруть участь 440 тисяч робітників. Так починається перша російська революція 1905-07.
1929 Арештований і засланий до Туреччини Лев Троцький (Бернштейн), один з керівників Жовтневої революції в Росії.
1946 Створено Закарпатську область.
1967 Олександр Солженіцин завершує «Архіпелаг ГУЛАГ».
1972 В Брюсселі підписуються угоди про вступ Англії, Данії, Ірландії і Норвегії з 1 січня 1973 в ЄЕС.
1973 В США при розгляді справи «Роу проти Уейда» Верховний суд узаконює аборти (протягом перших шести місяців вагітності) у всіх штатах.
22 січня народилися:
1561 Френсіс Бекон (1561 - 9.04.1626), англійський філософ, родоначальник англійського матеріалізму.
1788 Джордж Ноель Гордон Байрон (1788 - 19.04.1824), англійський поет.
1889 Баумайстер Віллі, (пом. 31.08.1955) Один з найзначніших німецьких художників-абстракціоністів.
1890 Г.С. Ландсберг, радянський фізик.
1898 Сергій Михайлович Ейзенштейн (1898 - 11.02.1948), кінорежисер, автор кінострічок «Броненосець Потьомкін», «Жовтень», «Олександр Невський», «Іван Грозний».
1904 Аркадій Петрович Гайдар (Голіков)(1904 - 26.10.1941), дитячий письменник, один з наймолодших командирів громадянської війни (в 16 років командував полком). Учасник Великої Вітчизняної війни.
1908 Лев Давидович Ландау (1908 - 1.04.1968), фізик-теоретик, академік, лауреат Нобелівської (1962), Ленінської і Державної премій.
1935 Валентина Ілларіоновна Тализіна, актриса.
1935 Сем Кук (1935 - 11.12.1964), американський піонер рок-н-ролу. В 1986 в числі перших був вибраний в Зал слави рок-н-ролу.
1943 Едуард Лимонов.
1954 Леонід Ярмольник, актор і телеведучий.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом