Передвиборна лихоманка: чи готова Україна до волевиявлення

Для людей, не пов'язаних з організацією процесу виборів, у ці дні може бути лише дві складності – безпосередньо вибір як громадянина і можливі черги на виборчих дільницях.

Але для тих, хто якимсь чином причетний до народного волевиявлення, настала пора суєти, напруженої роботи і безсонних ночей. Наприклад, в Івано-Франківській області судді тепер чергуватимуть навіть уночі. «Це зроблено для оперативного розгляду заяв виборців», - повідомила суддя обласного Апеляційного суду Надія Стефанів. «Буде чергування суддів, працівників судів, можна сказати, майже цілодобово», - розповіла вона і пояснила це необхідністю своєчасно розглядати заяви й ухвалювати рішення в стислі терміни, щоб захистити виборчі права громадян.

А ось до організації проведення виборів у Сумській області тепер «не підкопатися». Річ у тому, що Сумський виконком міськради припинив видачу дозволів на проведення земляних робіт у період з 15 по 19 січня і з 5 по 9 лютого. Так місцеві власті прагнуть забезпечити безперебійний зв'язок між комісіями на виборах Президента України. Адже, не дай Бог, який кабель розрубають.

Подекуди холодно і темно

Та не все проходить гладко у виборах президента. Наприклад, санітарні норми витримані не на всіх дільницях. Так, заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера розповів For-Um'у, що в Києві є дільниці, на яких дуже холодно. «Буває, що температурний режим не витриманий», - уточнив він.

У Хмельницькому інше лихо – мало світла. У міській раді вказують, що для деяких виборчих дільниць не вистачає лампочок для додаткового освітлення над кабінками.

«Вважаю, що це питання буде вирішено в оперативному режимі під час монтування виборчих кабін на дільницях найближчим часом», - повідомив інформагентствам завідувач організаційно-контрольного відділу хмельницької міської ради Петро Яковенко.

Крім того, за його словами, триває робота з доставки на дільниці виборчих урн. Усього буде завезено 471 урну (великих - 276 штук і малих - 195 штук), кабін для голосування (552 штуки), тканини і тому подібне.

Що стосується інших міст, наприклад, Києва, то організатори виборів виявилися запасливішими: у хід підуть урни і кабінки з минулих виборів. «Ні купувати, ні привозити їх не треба – ті зазвичай зберігаються у завгоспів організацій, де проходять вибори, таких як школи або ЖЕКи», - розповів For-Um'у член окружної 215 виборчої комісії в Києві Герман Кисельов.

Вибори не атракціон – каруселей не буде

Порядок на кожній з 34тис. дільниць гарантуватимуть аж два міліціонери. Про це розповів міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. Перший, як і завжди, всю ніч охоронятиме бюлетені, а потім вранці передасть їх членам виборчої комісії, і потім продовжить патрулювання. Але другий охоронець порядку повинен пильно відстежувати, щоб поряд з виборчою дільницею не було ніяких незаконних діянь під час виборчого процесу.

Він, за словами міністра, повинен буде присікати організацію «каруселей», коли людина або голосує кілька разів, або повідомляє когось про свій вибір. Зазвичай це роблять за допомогою фотографії бюлетеня з галочкою, зробленою за допомогою мобільного телефону. Адже за голосування на виборах більше одного разу в Україні можуть посадити до в'язниці на два роки.

Взагалі, міністр Луценко не поскупився і залучив до виборів майже всю міліцію країни. «Загальна кількість, яка братиме участь у процесі, дорівнює загальній кількості працівників міліції – це 220 тисяч офіцерів і ще близько 80 тис. людей по цивільному найму», - розповів Юрій Луценко.

Повна готовність до виборів

«До виборів Україна готова так само, як і під час попередніх виборчих процесів. Є поточні проблеми, але зовсім скоро всі вони будуть вирішені», - заявив For-Um’у заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера.

За його словами, проблемою є і плинність кадрів у виборчих комісіях – там усе міняється дуже швидко. Це й не дивно, оскільки членам комісії платять близько тисячі гривень.

Незважаючи на таке слабке грошове мотивування, в цей час робота в будь-якій окружній виборчій комісії, за описом самих її членів, схожа на події фільму «Ленін у Жовтні» - усе в русі. Дзвінки, скарги від громадян, які не змогли знайти себе в списках. Також зараз продовжується розвезення бюлетенів і бланків протоколів по дільницях.

«Ми вже давно отримали і бюлетені, і бланки протоколів, і тепер передаємо їх у виборчі дільниці під посиленою охороною», - розповів For-Um'у член окружної 215 виборчої комісії в Києві Герман Кисельов. За його словами, крім цього, зараз у виборчкомах обробляються відомості, отримані з дільниць. Відповідно до них, на дільницях усього вистачає і все поставляється вчасно. «Готовність до виборів у нас повна», - говорить Герман Кисельов.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

652