2009 рік був, як відомо, непростим і різноманітним як для світу, так і для України. Були катаклізми і бунти, вибори і кризи. Кореспонденти ForUm'у попросили найвідоміших політологів і експертів України назвати найпозитивніші і негативні події 2008 року. І ось який сумно-веселий хіт-парад у нас вийшов.

Позитивні події в світі-2009

1 місце: Набуття чинності Лісабонського договору

2 місце: Початок президентства Барака Обами

3 місце: Визнання багатополярності світу

Перше місце в рейтингу найкращих подій року наші експерти присудили завершенню Лісабонського процесу.

 

Як зазначив Тарас Березовець, «уперше вибраний президент ЄС і все йде до створення єдиної держави на території Європи, а не окремих держав, що, безумовно, позитивно вплине на конкурентоспроможність старенької Європи відносно китайської й американської економіки».

«По суті, перегорнуто цілу сторінку – Євросоюз отримав символічного лідера і входить до періоду єдиної європейської державності», - підкреслює Андрій Єрмолаєв.

«Значення має те, що ЄС поступово виходить з фази міжнаціональної кризи і вже очевидно, що також поступово він повертатиметься до розширення, і це залишає надію і на перспективу української євроінтеграції», - вважає Володимир Фесенко.

Друге місце в рейтингу світових подій експерти віддали вступу на посаду Барака Обами.

 
 

Віктор Небоженко зазначив: «Я вважаю, причому без всякої іронії, що це дуже оригінально, хоча і використовувалися «майданні» технології, але треба віддати належне американській еліті – це був сміливий і ризикований крок».

Третє місце в рейтингу хороших подій року експерти присудили визнанню багатополярності світу.

 
 

За словами Андрія Єрмолаєва, «2009 рік залишиться в історії як рік оформлення і визнання багатополярності світу». «Час, коли йшли дискусії і «ламалися списи» навколо якоїсь піраміди, єдиного центру влади – великої американської імперії, все-таки йде в минуле. І той факт, що світ складний, визнало і політичне керівництво Сполучених Штатів, що відбито в нових ініціативах щодо реорганізації світу», - підкреслив експерт.

Всеволод Степанюк зазначив, що головний позитивний процес року, що минає, на його думку, - це процес налагодження партнерських відносин між США, Росією і НАТО, «в результаті якого зменшилася конфліктність між цими країнами і «угрупуванням» НАТО».

Негативні події року

1 місце: Світова фінансова криза

2 місце: Провал кліматичного саміту в Копенгагені

3 місце: Смерть Майкла Джексона

У рейтингу найбільш негативних подій року політологи майже одноголосно віддали перше місце світовій фінансовій кризі, що так і не закінчилася.

 
«Депресія далеко не закінчена. За своїми масштабами це перевищує навіть Велику Депресію США, її «чорний четвер» 1929 року. Люди чекали, що криза буде короткостроковою, а виявилося, що очікування не виправдовуються – все затягується», - зазначив Тарас Березовець.

Андрій Єрмолаєв вважає, що ризики, пов'язані з новими хвилями кризи, зберігаються на 2010 рік. «Зокрема, можна звернути увагу на струс перспективних фінансових інвестиційних центрів, на кризове завершення року будівельних і муніципальних фондів у Дубаї, - вважає експерт. - Цей рік закінчується негативними прогнозами і відносно таких, здавалося б, стабільних європейських держав, як Греція, Іспанія. Так, власне, немає хороших прогнозів і відносно економічної системи самого Євросоюзу і його валюти – євро».

На другому місці по негативності в експертів така подія року, що минає, як провал кліматичного саміту в Копенгагені.

 

«Подія глобального масштабу із знаком «мінус» – це Копенгагенський саміт з питань зміни клімату. Тут я оцінюю ситуацію дуже просто: багато шуму і майже нічого. Тобто, ніяких конкретних рішень, ніякої узгодженості, ніякої глобальної політики, направленої на зміни клімату», - зазначив Володимир Фесенко.

Третє місце в списку найгірших подій року експерти віддали смерті Майкла Джексона.

 
 

«Він був кумиром епохи, який залишив свій слід у світовій сучасній кітч-культурі, естрадній музиці. І я думаю, що ця втрата також символічна для 2009 року, оскільки разом з нею йде і ціла епоха», - говорить Андрій Єрмолаєв.

У хіт-параді цього року ми вирішили відмовитися від визначення негативних подій в Україні. Негативу нам усім вистачає і в житті, давайте пригадаємо, що ж відбулося в нашій країні хорошого.

Позитивні події в Україні-2009

1 місце: Україна уникнула дефолту

2 місце: Ми проведемо Євро-2012

3 місце: «Шахтар» виграв Кубок УЄФА

На перше місце серед позитивних подій року експерти поставили той факт, що Україна змогла уникнути дефолту.

 
 

«Хоча ми були до нього дуже близькі,і в лютому 2009 року багато авторитетних західних компаній були впевнені, що Україні його не уникнути, - зазначив Тарас Березовець. - Переважна кількість наших співвітчизників до цих пір перебуває в невіданні стосовно того, щоб стояли буквально на краю прірви, і взагалі навіть не уявляють собі, що таке дефолт».

«Головна позитивна подія в Україні – 2009: країна уникнула дефолту і не перетворилася на економічного ізгоя Європи. Це майже схоже на диво», - вважає Віктор Небоженко.

На другому місці в нашому позитивному хіт-параді – Євро-2012, проведення якого залишили Україні.

 
 

«Мені здається, в це до останнього моменту не вірив ніхто – ні в самій Україні, ні в УЄФА, ні в сусідній Польщі», - вважає Березовець.

Третє місце експерти віддали завоюванню Україною Кубка УЄФА.

 
 

«І хоча в цьому плані складно говорити про перемоги українського футболу, враховуючи інтернаціональний склад і тренера, але тут є і зворотний бік медалі. Цей успіх потрібний був українському бізнесу і вболівальникам, тому що європейський кубок в Україні – це само по собі дуже символічна подія. По суті, це своєрідний психологічний Рубікон, який для нас дуже важливий», - зазначив Андрій Єрмолаєв.

Серед інших хороших подій року, що минає, наші експерти називали проведення річниці Миколи Гоголя, відкриття «Донбас-Арени», уроки пам'яті, пов'язані з Голодомором, спробу закрити гральний бізнес, рекордний урожай зернових, візит Патріарха Кирила і закінчення «газової війни». Одним словом, не все так погано в нашій державі. З чим ми вас і вітаємо. З Новим роком!

В опитуванні брали участь: Тарас Березовець (політичний експерт), Андрій Єрмолаєв (президент Центру соціальних досліджень «Софія»), Віктор Небоженко (президент соціологічної служби «Український барометр»), Всеволод Степанюк (науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України), Володимир Фесенко (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»), Кость Бондаренко (директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна), Михайло Погребінський (директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології).

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3789