Країни Заходу відзначають День подарунків. Китай День народження Мао. Словенія День незалежності. США Кванзаа – початок семиденного негритянського фестивалю. ПАР День доброї волі.

Цього дня в 1893 році народився Мао Цзедун. Архітектор китайської революції і засновник Китайської Народної Республіки, перший діяч марксизму, що зробив ставку на революційний потенціал селянства і завоював владу за допомогою збройних партизанських дій в сільській місцевості. Народився в селянській сім'ї в селі Шаошань повіту Сянтань провінції Хунань. З дитинства Мао був бунтарем. У 10 років він втік зі школи, в 13 - пішов з дому.

Разом з групою своїх земляків-студентів Мао вирушив до Пекіна – стародавню столицю імператорського Китаю. Молоді інтелектуали потрапили під вплив марксистського соціалізму. Шлях професійного революціонера вибрав і Мао Цзедун.

У 1949, після перемоги комуністів у загальнонаціональному масштабі, Мао Цзедун став керівником нової держави – Китайської Народної Республіки, зберігши за собою пост Голови ЦК КПК. Вже в перші роки існування нового режиму він покладав великі надії на економічне і технічне сприяння Радянського Союзу. В критичний момент, що припав на 1957–1958, Мао висунув програму соціально-економічного розвитку, відому як «великий стрибок». Він кинув величезні трудові ресурси на здійснення авантюрної програми будівництва штучних водосховищ, створення сільськогосподарських комун і дрібних промислових підприємств у селі. В гігантських масштабах відбувалася трудова мобілізація і воєнізація селянських мас. Повсюди був введений принцип рівного розподілу доходів, ліквідовані залишки приватних підприємств і система матеріальних стимулів як у промисловості, так і в сільському господарстві «Великий стрибок» провалився. На початку 1960-х років Мао став головним ініціатором ідеологічних розбратів з Радянським Союзом. А в 1966 він особисто проголосив початок «великої пролетарської культурної революції». Мобілізувавши по всій країні молодь (в лави «хунвейбінів» – «червоних охоронців»), робітників і селян («цзаофаней» – «революційних бунтарів»), Мао провів чищення партії. В число партійних лідерів, що стали об'єктами масової критики і цькування, потрапили давній соратник Мао. В кінці 60-х Китай узяв курс на мирне співіснування з США. Мао був упевнений, що Радянський Союз – принаймні, в недалекому майбутньому – є небезпечним зовнішнім ворогом Китаю.

Помер Мао Цзедун в Пекіні 9 вересня 1976.

Православні іменинники: Аркадій, Арсеній, Євгеній, Лука, Лукія, Никодим, Орест.

Католицькі іменинники: Денис, Степан.

Цього дня:

1606 Здійснена постановка трагедії Шекспіра «Король Лір».

1776 Війська Дж. Вашингтона отримали перемогу під Трентоном, що стала поворотною у Війні за незалежність США.

1902 У США відбувся боксерський поєдинок з найбільшою кількістю нокдауну (47).

1922 У Росії створені державні ощадні каси.

1946 У Лас-Вегасі відкрився готель «Фламінго», побудований знаменитим гангстером Багсі Сігелем. З цього дня почалося перетворення Лас-Вегаса в світову столицю грального бізнесу.

1949 Альберт Ейнштейн представив свою теорію тяжіння (загальну теорію відносності).

1971 На знак протесту проти війни група ветеранів В'єтнаму захопила статую Свободи в Нью-Йорку.

1975 Почалися перші в світі польоти з комерційними вантажами надзвукового літака «ТУ-144» по трасі Москва - Алма-Ата.

26 грудня народилися:

1194 Фрідріх II (1194) - німецький король (1212-50), імператор Священної Римської Імперії (1220-50), король Сицилії (1197-1250).

1893 Мао Цзедун (1893-9.9.1976) - лідер комуністичного Китаю (1945-76).

1926 Катерина Федорівна Савінова (1926-25.4.1970) - кіноактриса. Найвідоміша її роль - Фрося Бурлакова в кінокомедії «Приходите завтра» («Кубанські козаки», «Зигзаг успіху»).

1949 Михайло Боярський - актор і співак.

1964 Євгенія Володимирівна Добровольська - актриса театру і кіно («Терористка», «Моонзунд»).

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

497