У Мюнхені сьогодні відновлюється суд над Іваном Дем’янюком, перерваний 2 грудня через хворобу підсудного. Цей імовірний нацистський злочинець обвинувачується у пособництві та в убивстві 27 тисяч євреїв у таборі смерті Собібор у 1942-1943 роках, у якому, як стверджує слідство, він служив охоронцем. Сам Дем’янюк, колишній радянський військовополонений, потім - американський громадянин, зараз - особа без громадянства, це категорично заперечує.
Нагадаємо судовий процеснад Іваном Дем’янюком почався 30 листопада у Мюнхені. Його ввезли до залу суду на пересувних носилках і під ковдрою. Обвинувачуваному загрожує 435 тис. років ув’язнення.
Перерві у слуханнях передували два досить напружених дні роботи суду, коли Дем’янюку були пред'явлені обвинувачення у свідомій участі у знищенні євреїв у Собіборі. Було заслухано кількох приватних обвинувачувачів, які дивом уціліли у цьому пеклі або які втратили там своїх близьких.
До суду у Мюнхені прикута підвищена увага німецької і міжнародної громадськості, оскільки у ФРН вперше за нацистські воєнні злочини судять іноземця, який був усього лише простим охоронцем. Процес висвітлюють кілька сотень журналістів.
У разі винесення обвинувачувального вердикту це судове рішення стане прецедентним, істотно знизивши планку посадової відповідальності за воєнні злочини і участь у Голокості, що може викликати ще кілька таких процесів. Як очікується, суд завершиться у травні 2010 року. Очікується, що на суді виступлять 23 свідки, у числі яких в основному родичі загиблих у концентраційних таборах.
Іван Дем’янюк, українець за національністю, служив у Червоній Армії, на початку війни він потрапив у полон до німців і перейшов на їхній бік, вступивши у війська служби охорони таборів СС. Відомо, що він був охоронцем у концентраційних таборах Треблінка, Собібор і Майданек на території Польщі, а також у німецькому Флюссеборзі. Дем’янюк прославився своєю особливою жорстокістю, за що отримав прізвисько Іван Грозний. Після поразки фашисткої Німеччини працював у різних містах ФРН. На початку п'ятдесятих років переїхав у США, де отримав громадянство країни і паспорт з ім'ям Джон.
Івана Дем’янюка вже судили за воєнні злочини. У 1986 році він був екстрадований до Ізраїлю на вимогу єрусалимського суду. Проте у ході розгляду довести провину есесівця не вдалося, і у 1993 році він був повністю виправданий. Опинившись на волі, Дем’янюк повернувся до США. У 1996 році він знову отримав громадянство, а у 2002 році знову був позбавлений його, коли судове переслідування відновили вже власті США. У 2005 році вперше мова зайшла про його депортацію. Проте у результаті питання про висилку підозрюваного так і не вирішилося: ні Україна, ні Польща не вимагали екстрадиції. Лише у березні цього року у Німеччині було видано ордер на арешт Дем’янюка, який проживає в Огайо. Судові власті Німеччини зажадали його депортації або екстрадиції.
Вирішальною для розслідування стала та обставина, що серед жертв виявилося дві тисячі німецьких євреїв, а німецький закон дозволяє переслідування осіб, яких обвинувачують в убивстві громадян Німеччини, незалежно від того, де було скоєно злочин. 11 травня він був депортований до Мюнхена на вимогу прокуратури Німеччини. Спочатку американські власті не хотіли передавати людину, яка пересувається тільки на інвалідній колясці, але після появи відеозапису, де Дем’янюк самостійно виходить із машини, змінили своє рішення.
За матеріалами http://vesti.ru/«Вести.ру» http://itar-tass.com/«ИТАР-ТАСС»
Читайте на тему:
РФ передала Німеччині копії документів у справі Дем’янюка і сподівається на об’єктивне рішення
Дем’янюку шиють ще одну справу: вбивство єврея після війни
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом