Переговори в рамках саміту ООН у Копенгагені, присвяченого проблемам зміни клімату, вийшли на вищий рівень 15 грудня, проте делегати 193 країн не змогли досягти прогресу по ключових питаннях. Понад 120 лідерів формально приєднаються до переговорів у четвер, сподіваючись до п'ятниці укласти якусь угоду.

Кореспондент Бі-бі-сі в Копенгагені Річард Блек повідомляє, що за декілька днів до передбачуваного укладення угоди залишається ще величезна кількість неврегульованих моментів. Серед невирішених питань: рівень скорочень викидів вуглекислого разу розвиненими країнами; необхідний об'єм і джерела фінансування; на скільки можна допустити зростання середньої температури на планеті - на два чи ж на півтора градуси за Цельсієм.

Парламентери сформулювали «безрозмірний» документ - у ньому немає жорстко закріплених рішень, а лише приводяться всі можливі варіанти, вибирати з яких запропоновано лідерам країн-учасниць конвенції. Як повідомив представник WWF Росії Олексій Кокорін, що має на саміті статус спостерігача, переговори в групі LCA, яка займається виробленням нової угоди в рамках конвенції ООН по зміні клімату, йшли всю ніч. У результаті з'явився узгоджений текст групи LCA, що складається з проекту рішення конференції і тематичних застосувань. У тексті «все є», але абсолютно все - в квадратних дужках, які означають, що це не остаточно узгоджено, крім того, велика кількість країн залишили за собою право висловити особливу думку» - сказав він. За його словами, головні суперечності виникли між США і Китаєм, які не могли вирішити питання про зобов'язання найбільших країн, що розвиваються, стосовно обмеження викидів, а також про фінансову допомогу з боку розвинених країн для третього світу. «Тепер цей текст виноситься на пленарне засідання сторін, після чого, якщо текст буде схвалений, він поступить на обговорення глав держав», - сказав Кокорін.

Крім того, минулої ночі йшли переговори в групі з продовження Кіотського протоколу, до якої входять усі країни, крім США. «Ця група також підготувала документ - порожню таблицю, в яку розвинені країни, включаючи США, повинні будуть вписати свої зобов'язання щодо скорочення викидів парникових газів», - додав Кокорін. «Обидва документи - це не прорив, це бюрократичне просування вперед, щоб формально представити текст главам держав», - вважає він.

Барак Обама упевнений в тому, що угода все-таки буде досягнута. «Президент упевнений, що ми можемо досягти в Копенгагені угоди впродовж наступних декількох днів», - сказав на брифінгу прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс. При цьому Гіббс визнає, що зробити ще потрібно дуже багато чого. «Немає сумнівів у тому, що є питання, які залишаться невирішеними ще впродовж якогось часу», - сказав він. Американський парламентер на саміті, тим часом, сказав, що не чекає від Вашингтона рішень щодо подальшого скорочення викидів парникових газів.

В останні два дні тисячі активістів боротьби із зміною клімату вистоювали багатогодинні черги, щоб потрапити на конференцію. Більшості це так і не вдалося. З приєднанням до дискусії міністрів і їхніх помічників організатори саміту скоротили кількість інших делегатів, допущених до зустрічі у верхах.

Представниця групи The Climate Justice Action сказала, що на середу заплановані демонстрації, які можна прирівняти до акцій «масової громадянської непокори».

Активісти говорять, що 15 тис. делегатів, по суті, було усунено від участі в саміті або через відмову в акредитації, або внаслідок тривалого очікування відповіді на їхні заявки.

За матеріалами РІА «Новини», «Бі-Бі-Сі»

Читайте по темі:

В ООН подшутили над Украиной. Ее назвали «динозавром» Переговоры по климату зашли в тупик. Одна надежда на глав государств После акций протеста в Копенгагене за решетку угодила тысяча хулиганов

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1076