Перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш вважає нерельною реалізацію проекту Договору європейської безпеки, розробленого за ініціативою президента РФ Дмитра Медведєва. Про це він заявив в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
Гавриш нагадав, що півроку тому найжорсткішим критиком цієї ідеї російського президента була канцлер ФРН Меркель, «яка, начебто, і погодилася з необхідністю створення такої глобальної архітектури безпеки, але на базі НАТО». «І тоді вона сказала те, що сьогодні є політикою НАТО, що саме вона (НАТО – ред.) повинна визначитися, як приєднати до цієї безпеки Росію», - зазначив перший заступник секретаря.
Тому, на його думку, говорити про реальність такого проекту, з погляду формування принципово нового гіпербезпечного простору, «сьогодні нереально – ні теоретично, ні практично». «Тим більше, що мова йде про простір від Владивостока до Ванкувера. Це означає, що йдеться по суті справи про зміну лідируючої функції в НАТО і в світі з погляду військового контролю за розвитком світу і насамперед США, що нереалістично, оскільки Росія не лише кардинально, але й глобально відстає за системою ведення політики військової присутності в світі», - пояснив Гавриш.
З іншого боку, зазначив він, очевидним є факт, що подібна ініціатива Дмитра Медведєва є якоюсь ідеологією суперництва з прем'єр-міністром Росії Володимиром Путіним: «Невипадково на Смоленській площі існує думка, що цю ініціативу необхідно далі обговорювати на різних зовнішньополітичних майданчиках і залучати до неї якомога більшу кількість експертів з різних країн».
Гавриш зазначив, що Україна, яка сьогодні найбільше потребує діалогу про колективну безпеку, не здатна провести модернізацію переоснащення збройних сил, звичайно, зацікавлена в дискусії навколо європейської системи колективної безпеки.
«Думаю, ця ідея ніяк не суперечить розширенню співпраці з НАТО, оскільки саме участь у планах і програмах дозволяє активніше брати участь і в пошуках нової системи безпеки, у тому числі і для ЄС», - підкреслив він.
Українська позиція, на думку заступника секретаря РНБО, можлива, перш за все, в дискусії навколо пошуку прийнятної доктрини цієї безпеки. «У договорі, який запропонований російською стороною, є стаття, в якій прямо сказано про втручання у внутрішні справи будь-якої з країн. Згідно цій статті, країна, яка звертається, зобов'язана надати будь-яку інформацію, яка б говорила про те, що робиться на користь безпеки і які наміри цієї країни з погляду політики безпеки», - зазначив він.
У той же час Гавриш зазначив, Президент України Віктор Ющенко украй зацікавлений у розширенні дискусії, участі України в колективній безпеці, де ключова політика належить європейським країнам. «Якщо це разом з Росією – що ж, це краще. Тоді ми створимо дійсно унікальний, безпрецедентний історичний геополітичний майданчик безпеки на величезних територіях, які завжди жили у величезних ризиках військових ускладнень і нещадних війнах по відношенню один до одного», - підсумував Гавриш.
Як повідомляв ForUm, 29 листопада Кремль представив проект договору про європейську безпеку, розроблений за ініціативою Дмитра Медведєва. Згідно проекту угоди, країни, що підписали його, зобов'язуються не заподіювати збитки безпеці один одного. Учасник договору, що входить до якого-небудь військового союзу, повинен добиватися того, щоб цей союз не представляв загрози партнерам за угодою.
1 грудня тимчасовий повірений у справах Росії в Україні Всеволод Лоскутов заявив, що Росія зацікавлена в участі України в Договорі європейської безпеки, запропонованому президентом РФ Дмитром Медведєвим.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом