За інформацією експертів з Інституту публічних справ Республіки Польщі Мірослава Бєнєцького та Міколая Павляка, які є авторами дослідження «Стратегії виживання. Адаптація українських трудових мігрантів до польської інституційної дійсності», скільки українців працює в Польщі – дуже важко порахувати. На цей час можна це робити лише за кількістю виданих віз з правом на роботу. Проте, ці цифри не відображають усієї картини. Отож у 2008 році видано 80 тис. таких віз, а цього року напевно буде – понад 160 тис. Загалом українці приїжджають до Польщі і працюють нелегально, і тому важко робити якісь підрахунки.
Велику групу становлять особи, які приїжджають на приватне запрошення, але на практиці – вони працюють. Інші працевлаштовуються легально в роботодавця. Скажімо, жінка влаштовується для прибирання будинку і одержує легальний дозвіл для такої роботи. Проте, вона прибирає це житло раз на тиждень, а у вільні дні працює вже в інших господарів вже нелегально. Загалом йдеться про таку собі «сіру зону», де українці легко знаходять роботу, бо загалом така схема дуже популярна в Польщі. За оцінками спеціалістів 20% польського ВВП належить до тіньової економіки. Отож в цих 20% українці відіграють дуже незначну роль. Проте, якщо розглядати це питання на місцевому рівні, зокрема,у сільськогосподарських угіддях під Плонськом, то якби не українці – польські фермери збанкрутували б. Оскільки дешеву полуницю можна вже привезти з Китаю або Іспанії. У Польщі ж кошти легальної праці настільки високі, що без українських рук тут просто не обійтися. Те ж саме можна сказати у випадку тих українців, що прибирають житло чи працюють у будівельній сфері, повідомляє «ЗІК».
Польські експерти звертають увагу на цікавий факт – в місцевостях, куди дуже багато приїжджає українців на час збору врожаю, нерідко відбуваються шлюби між українцями і поляками. Це свого роду лакмусовий папірець для контактів між групами. Наприклад, у Польщі чимало в’єтнамських емігрантів, а мішаних шлюбів поляків з представниками цієї групи дуже мало. У той же час найбільша кількість змішаних шлюбів з представниками інших країн – це шлюби з українцями.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом