Заїр відзначає День Революції (1965). Західне Самоа – День жінок. Демократичне Конго – День перевороту. США – День завоювання друзів і здійснення впливу на людей (відзначається в день народження Дейла Карнегі). Сикхське свято - Мучеництво Гуру Тег Бахадур, обезголовленого в Делі за наказом імператора Великих Моголів.

Цього дня в 1955 роки в Югославії, в Сараєво, народився Емір Кустуриця. Закінчив академію FAMU в Празі. Знятий їм на третьому курсі фільм «Герника» отримав головний приз на фестивалі студентського кіно в Карлових Варах. В 1981 році відбувся його повнометражний дебют з фільмом «Чи Пам'ятаєш ти Доллі Белл?», який розповідає про дитинство і дорослішання в рідному Сараєвому в шістдесяті. Наступний фільм був тільки через 4 роки, в 1985 році - «Тато виїхав у відрядження». Він був присвячений післявоєнним рокам в Югославії, побаченим очима дитини. Фільм приніс Кустуриці «Золоту Пальмову гілку», номінацію на «Оскар» і світову популярність. Його третій фільм, «Час циган», також був схвалений критикою і знову удостоєний призу на Канському кінофестивалі.

Уже здобувши досвід викладання в кіношколі в Сараєвому, Емір Кустуриця був запрошений знаменитим режисером Мілошем Форманом читати лекції в Колумбійському університеті. Один із студентських сценаріїв ліг в основу нового фільму Кустуриці «Аризонська мрія» (1993) - поетичної новели, в якій знялися зірки американського кіно Джоні Депп і Фей Данауей. За цю картину режисер був удостоєний премії «Срібний ведмідь» на Берлінському кінофестивалі. Його наступна робота, фантасмагоричний фільм-притча з елементами чорної комедії «Андеграунд» (1995), в якому він пов'язав минуле своєї країни з епізодами новітньої історії (початок війни на Балканах), приніс йому другу Золоту пальмову гілку на кінофестивалі в Каннах.

Через три роки Кустуриця знову повернувся до циганської теми, проте на відміну від «Часу циган» його нова картина «Чорна кішка, білий кіт» (1998) була сповненою життєствердним оптимізмом комедією. Після цього фільму була тривала перерва, коли він був зайнятий в основному власною групою «No Smoking Orchestra», в якій він грав ще з середини восьмидесятих, місце за ударною установкою в групі посідає син режисера - Стрибор Кустуриця.

Проте не можна сказати, що в цей період Кустуриця не мав ніяких контактів з ігровим кіно - як актор він знявся у фільмах «Вдова з острова Сан-П‘єр» (2000, реж. Патріс Ле Конт), «Добрий злодій» (2003, реж. Ніл Джордан), а також продюсував картину свого співвітчизника Душана Мілича «Полуничка в супермаркеті» (2003). У 2004 році після довгої перерви на екрани вийшов новий фільм Еміра Кустуриці «Життя як диво» - трагіфарс і одночасно історія кохання, накладена на події громадянської війни на Балканах.

Православні: Віктор, Максим, Степан, Степанида, Федір.

Католицькі: Флора, Іоанн.

Цього дня:

1642 Голландський навігатор Абел Тасман знайшов землю «Van Diemen», яку він назвав на честь свого капітана, але пізніше вона була перейменована в Тасманію.

1717 Петро I видав Указ про заборону появи на вулицях убогих.

1859 Чарльз Дарвін опублікував свою книгу «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження порід в боротьбі за життя». Перше видання книги розійшлося за один день. Навіть найвидатніші представники науки того часу виявилися не готові до сприйняття дарвінівської еволюційної теорії. Соратник Дарвіна Томас Гекслі говорив, що «вселенський собор учених, звичайно, засудив би нас переважною більшістю». І не випадково кандидатура Дарвіна двічі була провалена при голосуванні його вибору в почесні члени Паризької академії наук.

1874 Американець Джозеф Глідден отримав патент на колючий дріт. Винахід носив суто мирний характер: за допомогою дроту фермери обгороджували свої ділянки, що не дозволяло тікати їхній худобі, як і вторгатися на їхні наділи чужим стадам. Цей винахід допоміг розвитку пасовищного скотарства на Великих Рівнинах і фактично став першопричиною кінця ери ковбоїв.

1905 В Росії скасовано попередню цензуру друкованих видань.

1917 Радянська Продкомісія ухвалила послати по селах продзагони для реквізиції продуктів у кулаків.

1991 Помер від СНІДу Фреді Мерк‘юрі /Фарух Балсара/(народ.5.9.1946), соліст англійської групи Queen.

1993 На цей день лідер «Білого братства» Марія Деві Христос намітила кінець світу. Що не входило в плани останнього.

1996 На референдумі в Білорусі більше 70% населення підтримало конституцію, запропоновану президентом Олександром Лукашенком.

24 листопада народилися:

1493 Теофраст Парацельс (Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм)(1493-24.09.1541), німецький медик, природодослідник і хімік.

1632 Бенедикт Спіноза (1632-21.2.1677), голландський філософ-раціоналіст («Про бога, людину і розум», «Етика»).

1800 Іван Опанасович Амосов (1800-13.6.1878), кораблебудівник, інженер-генерал, який керував спорудженням першого в Росії гвинтового фрегата «Архімед».

1868 Анрі Тулуз-Лотрек (1864-9.9.1901), французький художник-імпресіоніст («Навантажений віз», «Пересохла глотка» «Мулен-Руж»).

1888 Дейл Карнегі (1888-1.11.1955), американський психолог, лектор, автор книг про мистецтво спілкування.

1934 Альфред Гаррійович Шнітке (1934-3.8.1998), композитор. Член-кореспондент Баварської, Берлінської, Мюнхенської, Гамбурзької академій мистецтв і Шведської Королівської академії. Лауреат Міжнародної Імператорської премії Японії, Державних премій РРФСР і Росії, безліч інших нагород («Лабіринти», «Ескізи», «Життя з ідіотом»).

1938 Наталія Краковська, заслужена артистка Росії.

1941 Олександр Васильович Масляков, ведучий КВК.

1960 Армен Григорян, лідер групи «Крематорій».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

672