У період економічної кризи кожен заробляє, як уміє. Деякі Остапи Бендери - працівники американського посольства в Україні - не залишилися осторонь цього процесу, вирішивши налагодити «виробництво» віз у США. Торгували, щоправда, по-дорослому – за кожен заповітний дозвіл на в'їзд до Америки – 10-12 тисяч доларів. Звичайно, правоохоронні органи дуже зацікавилися цим «бізнесом», який, правда, мало кого дивує і ніяк не тягне на «аферу століття».

«Ставитися до цього, як до якоїсь сенсації, – це теж саме, як «виглядати, наче Пилип із конопель». У нас подібне відбувалося і відбувається у великій кількості посольств. Американське посольство у цьому сенсі – це «янголята з крильцями» у порівнянні з деякими посольствами Євросоюзу. Усі ми чудово знаємо, що візи цілої низки країн вільно продаються, і людині необов'язково з'являтися на якісь співбесіди і заповнювати документи. Дається паспорт, гроші і, у ліпшому разі, фотографія – виходить віза», - розповів ForUm’ y замголови комітету ВРУ у закордонних справах Тарас Чорновіл і додав: «Нарешті президент США Обама і держсекретар Клінтон відреагували на повідомлення, які йдуть постійно, безперервним потоком, і виник скандал. До України він має елементарно дрібне відношення, тому що є така професія – Батьківщину продавати. В даному разі це робилося американськими посадовими особами. Але оскільки злочин був на території нашої країни і в нього «вплетені» окремі наші громадяни, ми надаємо правову допомогти американській стороні».

Він нагадав, що це не перший подібного роду скандал. «Так само після певних змін у Німеччині тодішній міністр закордонних справ Йошка Фішер вирішив трохи навести порядок і перше, що зробив, – перевірив роботу консульства в Україні. Скандал був гігантським, тільки виникла невелика проблема: корупцією займалися німецькі службовці. А німецька преса чомусь писала про якихось страшних українців, які у черговий раз влаштовують негаразди проти Європейського Союзу. Але це вже менталітет. Ось мені відразу згадується анекдот: «З чим їде українець закордон? – З гранатою». Тобто, нам створили образ якихось мавп», - вважає нардеп.

Колега Чорновола по парламенту і комітету, нардеп із ПР Леонід Кожара звернув увагу, що 10 років тому у цьому ж американському посольстві вже був подібний випадок. «Такі скандали не часто афішуються, а проходять на дипломатичному рівні. А тут, наскільки я розумію з преси, це спільна операція, тому вона отримала розголос», - пояснив він.

На думку парламентарія, чим більше західні посольства «закручують гайки» для громадян України, «тим ширший простір для корупції».

Ще один член комітету ВРУ у закордонних справах, нардеп із НУ-НС Андрій Парубій упевнений, що подібні спекуляції з'являються тому, що проблема з отриманням віз для українців залишається однією із найгостріших. «Щоб на цій проблемі не могли заробляти спекулянти, потрібно якнайшвидше оформити безвізовий режим між Україною і США», - підкреслив він.

За словами Парубія, Міністерство закордонних справ України має потурбуватися про те, щоб українців не принижували у ході отримання віз.

Як повідомляв ForUm, співробітники Управління у борьбі з організованою злочинністю МВС України і ФБР США ліквідували канал незаконної міграції, до функціонування якого були також причетні неякі працівники американського посольства в Україні. Про це повідомив міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко.

За його словами, спільна операція УБОЗ і ФБР щодо ліквідації каналу незаконної міграції була проведена на території України і США 29 жовтня.

Як зазначив Луценко, у результаті отриманої інформації УБОЗом про схему незаконного надання віз США була вперше проведена така спільна операція. Зокрема, встановлено, що її організатор, громадянин України, який проживає у Тернопільській області, підбирав бажаючих отримати американську візу з однією умовою - наявність чинної шенгенської візи.

Нагадаємо, співробітники УБОЗ затримали у Києві двох співробітників посольства США в Україні. Їх підозрюють у тому, що вони торгували американськими візами. «Вони налагодили канал з переправлення нелегалів до Америки, за візи брали $10-12 тисяч, частина грошей осідала у Штатах, частина тут. В Америці це — гучна справа, ФБР уже заарештувало 25 чоловік, деяким із них загрожує довічне ув’язнення», — повідомило наше джерело в УБОЗ. Серед 25 заарештованих є як організатори цієї справи, так і самі нелегали — із Казахстану, Росії, України.

Загалом в Україні у цій справі затримано четверо осіб — двоє із них подільники співробітників посольства: вони підшукували бажаючих осісти за океаном. Наразі вони перебувають на підписці про невиїзд, а співробітників посольства допитано і відпущено.

Розкручування цієї справи почалося у місті Клівленді, штат Огайо (США). Співробітниця місцевого бюро з реєстрації авто продавала за $3 тис. водійські права (в Америці — це основний документ, який підтверджує особу) нелегальним емігрантам, на підставі чого вони через деякий час ставали повноправними американцями.

Співробітники ФБР проникли у це бюро. З'ясувалося, що частина нелегальних емігрантів в'їхала у Штати за візами, виданими в посольстві США у Києві. Операцію проводили спільними силами ФБР і український УБОЗ.

У посольстві США в Україні підтвердили, що двоє їхніх співробітників, громадян України, затримали за підозрою у тому, що вони сприяли незаконній видачі віз. «Вони не були співробітниками консульського відділу, але якимось чином допомагали отримати візи людям, які їхали у Штати з однією метою (відрядження або турпоїздки – ред.), а потім залишалися там назавжди. У рамках розслідування цієї справи Служба безпеки посольства співробітничала з МВС», — сказали у прес-службі посольства.

Українці, які виїхали за цією схемою у США, будуть депортовані.

Ольга Москалюк

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1068