Уже закінчується другий тиждень, як в Україні лютує епідемія, а прилавки аптек порожні. Препаратів з «тимошенківського» списку на прилавках немає. Продовжують залишатися дефіцитом і маски. Зате дорогі аналоги противірусних медзасобів, здається, потихеньку «захоплюють» аптеки. Багато фармацевтів просто уникають розмов про амізон, арбідол або аміксин. «Ось є «Лавомакс» і «Респіброн» (150 і 100 грн. відповідно - ред.)», - говорять в одній з приватних аптек. Характерно, якщо стосовно масок власті, хоч із запізненням, але роблять заходи (роздали з Держрезерву для пошиття марлю в регіони, хоча масок з неї поки не роздають), то щодо наповнення ліками аптек - повна тиша. Мовляв, аптеки у нас приватні, нехай вони самі і вирішують, де брати ліки.

«Наш шеф, власник п'яти аптек, за тиждень заробив стільки грошей, що зміг поміняти стару «Тойоту Камрі» на нову, цього року випуску, - говорить фармацевт однієї з аптек Олексій Мартинов. - Але при цьому він сам дико боїться захворіти. Коли підраховує гроші, то дезінфікує спеціальним розчином кожну купюру, надягає гумові рукавички й марлеву пов'язку». Городяни багатші прагнуть відправити сім'ї за кордон, а свої особняки перетворюють на неприступні фортеці. За словами начальника охорони одного з місцевих судновласників, його шеф відправив рідних на Кіпр, а сам не виходить із заміського будинку. «Охоронцям суворо-пресуворо заборонили пропускати до нього кого-небудь. Навіть зі своїми партнерами шеф спілкується лише по телефону й інтернету. А будинок наказав обкласти пучками сухого полину й ялиновими гілками - нібито ці дерева не пропускають заразу», - поділився охоронець.

Журналісти побували в столичній лабораторії, куди з усієї України звозять мазки людей, у яких підозрюють свинячий грип. Діагноз, який так сильно лякає українців, ставлять усього шість чоловік. Усі вони ходять у спеціальному білому одязі. На наше запитання, чи не боїтеся ви заразитися небезпечним вірусом, адже постійно з ним стикаєтеся, дівчата відповіли категорично - ні. «Грип не настільки небезпечний. Він лікується», - розповідає нам співробітниця лабораторії.

Як розповіла Алла Мироненко, завідувачка лабораторією, а також заввідділення респіраторних й інших вірусних інфекцій Інституту імені Громашевського, перший випадок свинячого грипу вони діагностували 29 жовтня, аналізи були з Тернопільської області. Саме її лабораторія підтвердила і першу жертву свинячого грипу в Києві.

«Лікарі на місцях за симптомами підозрюють у хворого свинячий грип, після чого його мазок передається нам. У тест-систему - це невеликий пластмасовий контейнер - ми поміщаємо аналіз. Туди ж додаємо реактиви, поміщаємо в спеціальну машину, яка аналізує реакцію і визначає, чи є вірус. Фактично відповідь ми даємо за один день. Якщо вранці беремо матеріал, то до вечора озвучуємо результат. Зараз ми проводимо в середньому по 22 дослідження в день», - говорить Мироненко.

Священнослужителі вважають, що невідомий вірус, який косить людей, - Божа кара. «З духовної точки зору, такі події - не випадковість. Думаю, Господь наставляє нас, закликає відмовитися від гріховного життя і повернутися на істиний шлях», - вважає митрополит Черкаський і Канівський Софроній (УПЦ МП).

На вчорашній день стало відомо про дві жертви вірусу – обидва жителі Оболонського району. Лікарі впевнені: двох смертей від свинячого грипу в Києві можна було б уникнути, якби люди вчасно звернулися за допомогою. За словами головного санлікаря Києва Анатолія Пономаренка, епідеміологічний поріг (23 тис. осіб) столиця перейшла ще 2 листопада, а вже 5 листопада грипом і ГРВІ захворіло 35 тис 416 чоловік. Це в 2,8 рази більше, ніж минулого тижня. З 103-х госпіталізованих киян у чотирьох чоловік підтверджений сезонний грип А, 20 аналізів направлено в лабораторію. За попередніми даними, результати – негативні.

За словами київських чиновників, з аптек розібрали двомісячне замовлення ліків, хоч побічно задіяних у лікуванні й профілактиці грипу й ГРВІ. За словами чиновників, оксолінову мазь виготовляв лише один фармзавод, який знаходиться в Житомирі. Випускали по 5 тис. тюбиків за добу. Зараз до виробництва мазі привертатимуть інших фармвиробників.

Учора в Києві завершилася сумісна перевірка УБЕЗ і «антимонопольників». Перевіряли власників великих мереж аптек. Якихось волаючих зловживань не знайшли, найпоширеніше порушення - не було у продажу ліків з обов'язкового переліку Кабміну. Якщо «Арбідол», «Амізон» й оксолінова мазь ще з'являлися десь у продажу, то «Таміфлю» не знайшлося в жодній аптечній точці Києва. Проте власники аптек виправдовуються, що надсилали на заводи листи з проханнями про постачання, але їм відповідали, що за такий короткий термін випустити необхідні партії - неможливо. Сьогодні повинні початися перевірки заводів-виготівників фармацевтики й оптових баз (у Києві їх - 18) - чи не притримують вони товар на складах. Учора пробували перевірити фірму «Дарниця», але ревізорів у погонах на територію не пустили.

«Країні необхідні карантинні заходи й негайна імунізація населення», - заявив керівник бюро ВОЗ в Україні Ігор Поканевич.

«Думаю, ближче до Нового року й особливо в лютому-березні наступного року ми увійдемо до фази легших перехідних штамів грипу, - говорить науковий аналітик, вірусолог Василь Троцюк. - Прославлений під назвою свинячий вірус H1N1 «Каліфорнія» у нас не дуже попорядкує. Це старий дрейфовий варіант вірусу, що побував у нас як мінімум чотири рази (у 1918-му, 1929-му, 1979-му і 1999-му роках). Тому до нього і його аналогів у нас є імунітет».

Не треба лякатися і слова «пандемія». Справжня пандемія була взимку 1918-1919 років у Нью-Йорку. Тоді газети писали, що трунарі міста продають за день тисячі трун. Вони б продавали в два рази більше, але не встигали їх робити. Зараз усе набагато менш небезпечно.

Користувач ЖЖ лікар-епідеміолог Олексій Галімський вважає, що носіння антивірусних масок лише шкодить здоров'ю. Він апелює до того, що при надітій масці виникає гіпоксія і посилення дихання - повітря, деформуючи маску, проскакує по її краях, і зараження все одно відбувається.

«Це міркування з серії безплідних мудрувань, - стверджує вірусолог, к.м.н., доцент кафедри вірусології НМУ ім. А. Богомольця Михайло Шилов. - Ніякої гіпоксії не відбувається. Єдиний реальний спосіб захисту в приміщеннях, переповнених людьми, це марлева пов'язка або одноразова маска. Інакше людина зовсім залишається незахищеною від вірусів». Однак і насправді немає особливого сенсу носити маску на вулиці. Шанси підхопити вірус на відкритому повітрі практично дорівнюють нулю.

За матеріалами «Сегодня», «КП в Украине»,, «Газета по-Киевски», "Newsr

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

686