Директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна, історик і політолог Кость Бондаренко вважає, що на сьогодні є лише два реальні кандидати в Президенти: лідер опозиції Віктор Янукович і прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, але хто з них переможе, поки рано говорити.

Як повідомили в Інституті Горшеніна, таку думку він висловив на прес-конференції в Чернівцях.

Бондаренко вважає, що не варто одурювати, кажучи про те, що в Україні багато кандидатів у Президенти. «Я, звичайно, поважаю право громадянина України бути вибраним, але існують об'єктивні показники, які свідчать: сьогодні є тільки два основні кандидати на вищу державну посаду – Віктор Янукович і Юлія Тимошенко», - зазначив він. За словами експерта, дані соціологічних досліджень, отримані очолюваним ним Інститутом Горшеніна, показують: сьогодні за Януковича готові проголосувати 28,3%, за Тимошенко – майже 21% опитаних. Решта «всіх кандидатів істотно відстає від лідерів і навряд чи може серйозно розглядатися», - сказав політолог.

На його думку, нинішня передвиборна кампанія має декілька основних моментів, що відрізняють її від попередніх. «По-перше, це кампанія, під час якої не сформований чіткий «образ ворога» на жодному електоральному полі. У 2004 році на Сході України чітко знали: ворогом є Віктор Ющенко, що несе з собою примусову українізацію, військові бази НАТО на території України. На Заході України вважали, що ворогом є Віктор Янукович, що веде за собою армію донецьких бандитів, який, прийшовши до влади, здасть Україну Росії. Політтехнологи культивували у виборців страх і програмували розкол України. Сьогодні цього немає», - зазначив Бондаренко, пише «УНІАН».

Замість цього, вважає експерт, існують спроби об'єднати Україну, «зшити» її. «Юлія Тимошенко активно працює на Сході України – сьогодні експерти говорять про те, що вона може отримати в перспективі до 25% у традиційно «біло-блакитному» Харкові. Збільшилася, хоча і не радикально, кількість прихильників Тимошенко на Донбасі», - зазначив він.

У свою чергу, сказав політолог, Янукович намагається заручитися підтримкою Заходу України, який до недавнього часу був налаштований по відношенню до нього, в основному, вороже. Так, він відмовився від багатьох гасел, які раніше розділяли Україну, намагається акцентувати увагу на соціальних й економічних моментах. «Сьогодні соціологи говорять про зростання його рейтингу на Західній Україні – іноді до 9-10%. Суттєво виріс рейтинг Януковича в Києві», - сказав Бондаренко.

Саме тому, з його точки зору, ситуація залишається непрогнозованою. «Сьогодні не можна точно сказати, який з двох кандидатів переможе. У Тимошенко відмічається, хоча і слабка, динаміка зростання рейтингу – вона змогла подолати межу 20%, чого їй тривалий час не вдавалося. У Януковича показники ростуть на Заході України, але пропорційно він втрачає електорат на Сході України», - вважає політолог.

Також Бондаренко зазначив, що лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк, якого ще недавно вважали «третьою силою», схоже, сьогодні робить ставку на підтримку в другому турі Януковича. «У всякому випадку, нові геополітичні позиції Яценюка – Велика Європа у складі України, Росії, Білорусі, Казахстану і Сербії; акцентування уваги на православному чиннику, - а також його заяви, можуть свідчити про спробу зіграти в спільну з Віктором Януковичем гру. А в другому турі підтримати лідера Партії регіонів – в обмін на обіцянку останнього розпустити Верховну Раду й оголосити дострокові вибори», - сказав він, додавши, на дострокових виборах Яценюк розраховує на те, щоб сформувати нову політичну силу і під її прапорами пройти у Верховну Раду. «Таким чином, сьогодні Янукович і Яценюк солідарно розігрують карту нейтралізації Юлії Тимошенко як чинника», - переконаний політолог.

Другою серйозною відмінністю нинішньої виборчої кампанії Бондаренко вважає той факт, що в ній не грає важливої ролі зовнішній чинник. «Великі світові гравці змирилися з тим, що українські вибори – це внутрішня справа України. І США, і Росія, і ЄС готові прийняти будь-якого переможця. Хіба що, крім Віктора Ющенка, який вже давно став «валізою без ручки» з погляду Заходу і «камінчиком у черевику» з погляду Росії», - зазначив політолог. На його думку, якби в Україні не було демократичної системи зміни влади, то великі світові гравці застосували б інші, менш легітимні методи усунення нинішнього Президента. «На щастя, Україна – незважаючи ні на що – країна демократична», - переконаний Бондаренко. Також він висловив надію, що вибори пройдуть вчасно, у встановлені терміни, без спроб зриву або ревізії результатів.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1403