Кабмін таки вирішив створити під Києвом крупний ядерний об'єкт — Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Відповідний законопроект уже внесений урядом до парламенту. ЦСВЯП має будуватися у 30-кілометровій зоні відчуження ЧАЕС. Згідно з проектом, сховище має розташуватися між виселеними селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка Київської області. У нього звозитимуть відпрацьоване паливо атомних станцій країни. Ідея вже обговорюється кілька років і традиційно викликає страх у киян, а власті не менш традиційно людей заспокоюють.
«Зараз в Україні є тільки одне сховище, при Запорізькій АЕС. Тому у ЦСВЯП звозитимуть паливо три інших станції», — каже вчений-хімік, член групи експертів ЄБРР щодо ЧАЕС Валерій Куховар. Він говорить, що місце розташування сховища вибране вдало, адже зона хороша тим, що доступ до неї обмежений. «Вона гратиме роль додаткового фізичного бар'єру від людей, який сховищу необхідний. А радіоактивний фон місцевості залишиться тим самим. Головне, щоб усі умови безпеки були дотримані», — стверджує він. Екологи з ученим не згодні. «Краще робити пристанційні сховища. По-перше, тепер під Києвом знаходитиметься ще один великий і небезпечний ядерний об'єкт — це ризик. По-друге, не дай Боже, щось трапиться під час перевезення палива у ЦСВЯП через всю Україну. А аварії на залізниці у нас відбуваються часто...», — переконаний координатор енергетичної програми Національного екологічного центру Дмитро Хмара.
Не дивлячись на все це, у ядерного могильника є всі шанси з'явитися під Києвом. Адже депутатам він подобається. «ЦСВЯП необхідне, адже навіть сховище ЗАЕС тимчасове, розраховане на нетривалий термін. Робити сховища, в яких можна утримувати паливо 200-300 років при станціях, — це чималі зайві витрати. ЦСВЯП — це не траншея у землі, а сучасна споруда, з радіоактивним захистом, системою безпеки і так далі», — каже голова профільного комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, бютівець Анатолій Семинога.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом