Всесвітній день охорони психічного здоров'я. Відзначається з 1992 року. Крім цього, нинішній день не відзначений ніякими національними або міжнародними святами, але цей день багатий на яскраві історичні події.В 1698 році біля Кремля в Москві страчено близько 300 стрільців (подію відображено на картині «Ранок стрілецької страти»). В 1911 році в Китаї повалена монархія, Сунь Ят Сен проголосив республіку. А в 2002 році Палата представників конгресу дозволила Бушу атакувати Ірак.
Цей день в історії України відомий такими подіями: В 1932 році в Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР проведено ядерну реакцію з розщеплювання атомного ядра літію. В 1932 році пущений у лад Дніпрогес. В 1990 році Київські студенти оголосили голодовку з вимогою незалежності України.
10 жовтня 1932 року відбулося урочисте відкриття однієї з перших енергетичних споруд СРСР - Дніпрогесу. Це був типовий приклад промислового будівництва радянської епохи - величезний ентузіазм, приголомшуючий розмах і можливість поплатитися головою за яку-небудь помилку. Електростанцію Дніпрогес проектували видатні архітектори брати Весніни. Починаючи з 1997 року, Дніпровська гідроелектростанція імені В.І.Леніна все більше втрачає лаври символу первістка радянської гидроелектроенергетики, набуваючи замість недоброї славу екологічної міни сповільненої дії. А почалося все з детального обстеження фахівцями підприємства «Запорождормостремонт» стану дамби Дніпрогесу. За допомогою новітніх приладів вдалося з'ясувати, що на тілі декількох бетонних опор (так званих биків), що утримують мостовий перехід дамби, з'явилися крізні тріщини. Спочатку тривогу громадськості з приводу можливого прориву дамби вдалося заспокоїти роз'ясненнями про те, що найбільшою неприємністю може стати руйнування мостового переходу через Дніпро — одного з двох у місті. А щоб цього не трапилося, місцева влада розпорядилася скоротити кількість смуг руху по мосту з чотирьох до трьох. Стурбованість викликає стан старого трикамерного шлюзу, побудованого ще в 1934 році.
Вісім років тому цей шлюз був виведений з експлуатації, його головні ворота замінили тимчасовим шандорним загородженням. Фахівці запевняють, що навіть якщо і трапиться руйнування шандорного загородження (наприклад, під час весняного паводку), катастрофи не відбудеться. Все ж таки конструкція трикамерного шлюзу дозволяє уникнути гідроудару, забезпечуючи плавне перетікання води. На жаль, це дуже слабка втіха, оскільки не виключає як можливість підтоплення, так і відчутне порушення гідрорежиму Дніпра.
Православні: Аристарх, Зінаїда, Ігнат, Каллістрат, Марк, Саватій.
Католицькі: Павлина, Франциск.
Цього дня:
1789 В революційній Франції націоналізовано церковне майно.
1865 Американець Джон Уеслі Хайятт запатентував більярдну кулю. Він першим знайшов синтетичний матеріал на заміну кулям, що використовувались до того виключно із слонячої кістки і виграв $10 000 в конкурсі, що проводився.
1911 В Китаї повалена монархія, Сунь Ят Сен проголосив республіку.
1918 Декретом Раднаркому підтверджено виданий наприкінці 1917 року Народним комісаріатом освіти декрет про введення нового правопису (виключені «яті», «ери», апострофи і т.д.).
1919 Антанта і США оголосили економічну блокаду Радянській Росії.
1933 В США поступив у продаж перший у світі пральний порошок.
1943 В СРСР встановлений орден Богдана Хмельницького.
1957 Президент США Ейзенхауєр був вимушений принести вибачення міністру фінансів Гани, якого відмовилися обслужити в ресторані міста Дувр (шт. Делавер) через колір його шкіри.
1973 Прийнято секретну постанову ЦК компартії України про посилення боротьби з незареєстрованими релігійними сектами.
1993 Телекомпанія НТВ почала щоденні передачі по санкт-петербурзькому каналу. Потім, у грудні 1993, президент Борис Єльцин підписав указ про виділення НТВ 4 каналу.
1993 На гастролях в Німеччині американський фокусник Девід Копперфільд познайомився з німецькою топ-моделлю Клаудієй Шиффер, яка незабаром стала його нареченою.
1997 Французьку актрису і борця за тварин Бриджіт Бардо оштрафовано судом на 1600 доларів за спробу перешкодити принесенню баранчика в жертву мусульманами.
10 жовтня народилися:
1813 Джузеппе Фортуніно Франческо Верді (1813-27.1.1901), італійський композитор.
1863 Володимир Опанасович Обручов (1863-19.6.1956), академік - геолог і географ, автор науково-фантастичних романів "Плутонію" і "Земля Санникова".
1913 Клод Симон, французький письменник, нобелівський лауреат 1985 року («Фарсальська битва», «Дорога Фландрії»).
1917 Телоніус Монк (1917-17.2.1982), американський піаніст і композитор, один з творців сучасного джазу.
1921 Андре Барбос, французький астролог-психоаналітик.
1954 Сергій Снєжки, кінорежисер («ЧП районного масштабу»).
1971 В’ячеслав Зінуров, учасник групи "Отпетые мошенники".
1971 Євгеній Кісін, піаніст-віртуоз.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом